Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

unificare roi pe vatra stupinei

Mesajde aiudeanu » 04 Iul 2021, 10:06

Am doi roi , unul pe 2 rame, dar cu regina dace depune oua si f. harnic si unul mai recent, care si-a pierdut regina si au aparut botci de trantori. Cei doi roi sunt la o distanta de cca 15 m unul de celalalt si as vrea sa- unific fara sa-i deplasez din stupina. Se poate face si cum? Am mai facut unificari reusite, dar cu mutarea stupilor la cca 15 km distanta de stupina.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: unificare roi pe vatra stupinei

Mesajde marco68 » 06 Iul 2021, 21:34

Ai rezolvat? Nu e bezmetic cel cu botci?
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: unificare roi pe vatra stupinei

Mesajde aiudeanu » 06 Iul 2021, 23:50

marco68 scrie:Ai rezolvat? Nu e bezmetic cel cu botci?

Nu am rezolvat inca, am decis sa-i mut pa ambii la 15 km distanta de stupina, si-i voi unufica intr-o cutie noua, folosind metoda ziarului si stropindu-i cu tuica diluata. Pt siguranta, am scuturat ramele din cel cu botci de trantori inainte de a-l muta pe noua locatie.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori