Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 11:08

depinde pe unde fac zborul de recunoastere....

daca e pastura/miere/puiet in cat multe din albinele tinere vor pleca deacolo...... iar la urmatorul cules toata albinele vor pleca de sus.

la extractie de salcam mereu salt 2-3 rame de jos si le pun in dreapta in cat...rame ce contin miere si pastura...in felul asta nu se blokeaza cuibul.si am si provizii pana la poliflora sau tei....
nu trebuie sa cotroboi prin cuib ..stiu exact care sunt ramele de ridicat....se vad de sus ....
Fişiere ataşate
274027143_501062138205900_2083525898914088421_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 22 Feb 2022, 11:14

Despre importanța ventilației pentru finalizarea mierii am mai vorbit mai în urmă.
Întreb la familii care sunt obişnuite cu urdinişul pe magazie, în timpul intervențiilor apucultorului în cuib nu se adună multă albină întoarsă în zona de lucru?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2022, 11:21

@yuonyuon,
La stupul acela frate cu world trade center, de ce e acel despărțitor în fața urdinișului?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 11:29

cristi_vidican scrie:@yuonyuon,
La stupul acela frate cu world trade center, de ce e acel despărțitor în fața urdinișului?
e cu doua matci...
defapt e bun la inceput cand cand roii sunt mici sa nu piarda albina unu la celalat.......apoi este inutil
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 11:34

Balian scrie:Despre importanța ventilației pentru finalizarea mierii am mai vorbit mai în urmă.
Întreb la familii care sunt obişnuite cu urdinişul pe magazie, în timpul intervențiilor apucultorului în cuib nu se adună multă albină întoarsă în zona de lucru?
in timpul culesului nu ai ce umbla in cuib....si daca vine albina se invarte in fata stupului...nu e cum ar fi la stupi cu urdinisu jos unde urca albina in sus de nu mai vezi ramele....e diferit
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 22 Feb 2022, 11:41

Deci albină doică cu corp gras şi leneşă urcă sus în magazie dacă este săltată în magazie puiet căpăcit? Şi dacă urcă scimbă influența spre roire asupra familiei?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 12:15

Balian scrie:Deci albină doică cu corp gras şi leneşă urcă sus în magazie dacă este săltată în magazie puiet căpăcit? Şi dacă urcă scimbă influența spre roire asupra familiei?
nu salt puiet capacit in cat ..doar daca sunt blocate cu polen sau miere ....si mereu e cate o rama de genu.....

practic aerisesti stupu sau cum ai largi cuibu pe orizontal ..acum devine pe verticala...dar odata ce sa format cuibu jos ...nu mai deranjezi pana la FS...

voi la MER in loc sa puneti al 3 lea cat ...se poate simplu salta doar ramele care fac probleme....si cuibul ramane tot pe 2 corpuri....
....destii sunt doua manopere diferite practic scopul este acelasi si rezultatele (zic eu)sunt mai bune daca se manevreaza cel putin 3 rame din corpul 2 de cuib ...

eu de cva ani din cauza distantei unde am stupii am inceput sa folosesc haneman dar in trecut nu foloseam si ajungeau unii stupi (care intradevar aveau cub pe echivalent 3 caturi 1/2)..la 40 rame dadant pline cu albine...deasta zic ...cva nu se leaga in practica MER ..din ce am citit pe forum

daca ati intelege perfect lucrul asta ..cred ca ati fi campioni la MER ...nu ca nu ati fi :lol:...deci mai mult ca perfect :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2022, 13:39

Balian scrie:Deci albină doică cu corp gras şi leneşă urcă sus în magazie dacă este săltată în magazie puiet căpăcit? Şi dacă urcă scimbă influența spre roire asupra familiei?

Un prieten, de frică să nu-i roiască stupii, a luat ramele cu puiet și le-a pus și prin etaje, peste tot. În anul acela n-a avut cred că niciun roi de creangă :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 22 Feb 2022, 17:07

E si aceasta o metoda de a preveni roitul. Dar presupune multa munca. Unii urca mereu rame cu puiet capacit sus si in locul lor pun rame goale sau foi.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 22 Feb 2022, 17:23

Oricare lucru de prevenire a roitului presupune multă muncă. În timp sau la urmă tot multă este.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde Balian » 22 Feb 2022, 17:32

yuonyuon scrie:.....daca ati intelege perfect lucrul asta ..cred ca ati fi campioni la MER ...nu ca nu ati fi :lol:...deci mai mult ca perfect :D

Nu sunt campion, perfect nici atâta și nici nu doresc să fiu. Sunt un simplu apicultor
care e deschis să învețe de la oricine și de la cel care e la început de drum.
Să ne scuze ”5rame” că l-am deviat topicul, dar e bine că avem dialog, oricare ar fi el. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde cristi_vidican » 22 Feb 2022, 17:49

Balian scrie:Oricare lucru de prevenire a roitului presupune multă muncă. În timp sau la urmă tot multă este.

Important este să descoperi antiroirea cu cât mai puțină muncă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde 5rame » 22 Feb 2022, 19:04

Orice discutie este bine venita :)

yuonyuon scrie:1(zero) inainte de roit(cand toate sunt bune si frumoase nu se gandeste nimeni la roit)
2 perioada acumularii de albine doici
3 conditiile roitului se indeplinesc si apar frigurile roitului
4 apar cupe
5 apar botci
6 matca nu mai ponteaza
7 roitul propriu zis


Si sa revin putin la subiect, as vrea sa intreb, pastrand etapele propuse de dl yuonyuon

Inainte de etapa 4, mai exact undeva in etapa 2 :) ce semne mai putem vedea in familia de albine ?

De exemplu, aparitia puietului de trantor cam inainte de ce punct ar fi?

Sau alte semne care sa ne indice ca in 2 saptamani or sa inceapa sa apara cupele, daca nu cer prea mult si exista asa ceva , va rog sa imi spuneti.
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 19:17

in luna Mai ..ridicatu ramelor cu puiet in cat nu e o practica buna pentru ca mai mult ca sigur raceste....conditia ca stupii sa fie +20 rame cu albina...

in schimb polenul nu raceste...si atrage toata albina in cat..plus creaza senzatia de spatiu si dezvoltare ... stimuleaza stupul sa se extinda....

la marginea de sus a puietului intai e polenul si apoi mierea capacita...deci asezand polen in cat va dati seama cum interpreteaza albina cam cat de mare ar trebui sa fie cuibu si cata munca are de facut....deci verticalizare 2x

la stupii ce fac coronite in cuib se plafoneaza pentru ca nu au o latura de extindere (in jos nu se pot duce..miere nu o pot muta ....nu ramane decat botci )
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde jonny_it » 22 Feb 2022, 19:28

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:Deci albină doică cu corp gras şi leneşă urcă sus în magazie dacă este săltată în magazie puiet căpăcit? Şi dacă urcă scimbă influența spre roire asupra familiei?

Un prieten, de frică să nu-i roiască stupii, a luat ramele cu puiet și le-a pus și prin etaje, peste tot. În anul acela n-a avut cred că niciun roi de creangă :lol:


Dupa a numarat cate regine s-au schimbat natural?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Albina doica cu corp gras

Mesajde yuonyuon » 22 Feb 2022, 20:19

5rame scrie:Orice discutie este bine venita

yuonyuon scrie:1(zero) inainte de roit(cand toate sunt bune si frumoase nu se gandeste nimeni la roit)
2 perioada acumularii de albine doici
3 conditiile roitului se indeplinesc si apar frigurile roitului
4 apar cupe
5 apar botci
6 matca nu mai ponteaza
7 roitul propriu zis


Si sa revin putin la subiect, as vrea sa intreb, pastrand etapele propuse de dl yuonyuon

Inainte de etapa 4, mai exact undeva in etapa 2 :) ce semne mai putem vedea in familia de albine ?

De exemplu, aparitia puietului de trantor cam inainte de ce punct ar fi?

Sau alte semne care sa ne indice ca in 2 saptamani or sa inceapa sa apara cupele, daca nu cer prea mult si exista asa ceva , va rog sa imi spuneti.
trantorii apar orcum ...nu e semn ca intra in roit....

"2 perioada acumularii de albine doici" aici e vina 100% a apicultorului pentru ca si o face cu mana lui....dand sirop ..spart cubiu cu doua rame etc
apicultoru isi creaza singur problema dar nu o vede decat in momentul cand apar botcile ...si se repeta in fiecare an ... e ca definitia nebuniei... :lol: :lol: :lol:
crezand ca dezvolta stupul el defapt creazaa un dezechilibru si un exces de albine tinere care ecluzioneaza deodata ...

inca un amanunt cam de la punctu 2 un stup poate alege drumul roitului sau drumul productiei....odata plecat pe productiei e cam greu sa se intoarca la roit ...chiar si in cele mai favorabile conditii de roit ...minim 10 zile stam linistiti pana la aparitia primei botci

nu poti sa rupi botci si sa zici ca ai stupii pregatiti de cules in acelasi timp...dar poti spune cu certitudine odata ce ai botci in stupi ..ca nu ai avut nici o gara cu pregatirea pentru cules...
doica de care vorbin in cazul stupului pentru productie este la cules sau participa la cules....
iar in cazul stupilor in frigur acea albina sta si asteapta plecarea...nu munceste (nu trebuie sa munceasca inca....ia va muncii pe craca de ii sar capacele)
deci ce productie vorbim cand culeg doar jumatate din albine restu somaj tehnic
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori