Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde mausica » 05 Iun 2017, 10:20

danmirea scrie:daca imi spui cum se numeste.....scula de scobit ....gasim prin familie :)

Eu cred ca e ori spatula ori excavator ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 05 Iun 2017, 13:50

am intrebat 'consoarta' acum : e spatula( doua 'ciocuri' , una verticala si alta orizontala).excavatorul e ca o 'lingurita' rotunda,cu care scoate si razuieste 'jegul'.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde mausica » 05 Iun 2017, 14:11

vulpea scrie:am intrebat 'consoarta' acum : e spatula( doua 'ciocuri' , una verticala si alta orizontala).excavatorul e ca o 'lingurita' rotunda,cu care scoate si razuieste 'jegul'.

:lol: :lol: Si uite asa ai mai invatat cate ceva
Fişiere ataşate
excavator.jpg
asta e un model de excavator
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde cristi_vidican » 05 Iun 2017, 14:51

Cea mai buna e lanteta chinezeasca care costa 5.
La transvazat, smecheria e ca larva sa se scalde in lăptișor. Probabil ca ati văzut la unii stupi, dupa ce roiesc, cum hranesc prima rama de larve.
Ei, asa ceva.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 05 Iun 2017, 17:40

dupa cum am vazut la Mihai Grama(vanatorul de ..salbatice),cel mai 'dastept' :se 'imprumuta' dela botca existenta un varf de spatula de laptisor,se 'contacteaza' fundul celulei de 'destinatie',apoi se 'colecteaza' larva aleasa si se depune in aceeasi pozitie in laptisorul depe fundul manjit al celulei.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde danmirea » 05 Iun 2017, 18:16

sau...dai de mancare la familia din care urmeaza sa tranvazezi cu o zi inainte.... asa vor avea suficient laptisor
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 05 Iun 2017, 23:13

dm,'ami pare rau de tine',dar e vorba le LAPTISOR PENTRU MATCA !.NU laptisor pentru larve !!(lucratoare, ...).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 06 Iun 2017, 19:56

mausica,am deja in mana(am observat-o atent) si prima versiune din poza,ce i se zice 'excavator'(mie,ca ing. de c.tii,mi se pare de-a dreptul hazlie denumirea data,in sfarsit ...).ce mi se pare interesant e ca se poate lucra si de catre dreptaci si de catre stangaci.cred ca e f.buna si asta(adica 'excavatorul' =am sa incerc ambele !).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde mausica » 08 Iun 2017, 15:48

Vulpea..e intradevar ciudata denumirea(eu ma asteptam la alt fel de scula dupa nume :lol: )
Am vrut sa imi comand si eu anu trecut ...insa am zis sa o vad live la un stomatolog si abia apoi sa o comand......nu ca ar fi o avere....
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori