Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lanteta și alte produse

Mesajde vasilefi » 06 Mai 2017, 08:55

Vreau sa încep transvazarea la salcâm
Am cumpărat lanteta aceasta
http://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/l ... at-7343936

Fara sa am experiență la prima vedere mi se pare vârful prea dur, solid
Nu ar fi recomandat un vârf puțin mai flexibil?
Sunt și alte mărci sau toate au vârful la fel?
N-Am luat lanteta chinezeasca am vrut sa încerc prima data modelul acesta
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde danmirea » 06 Mai 2017, 18:18

in capat trebuie sa fie ca o foita....sa nu fie groasa.


Am avut si eu una de-asta cumparata de tata dar am aruncat-o. mi-am cumparat una de la swenty de 200 lei...e perfecta.

Am observat ca unii folosesc unele chinezesti...eu nu am avut timp sa le incerc, stiam ca asta e buna si am luat-o chiar daca e foarte scumpa...dar face toti banii.

asteptam alte raspunsuri cu solutii mai ieftine :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde janese » 06 Mai 2017, 21:27

nu lanteta e baiul!! cel care a deschis topicul nu a mai transvazat pana acum dar nici cel ce i-a raspuns nici atat!!!

1. calicenia de a nu lua o rama cu puiet alb si a zgamai larve cu ceva...un cui.un pai de matura...o sarma stamba orice...si vezi singur cum o indoi,cum o curbezi...cum o subtiezi...cum o cacarjezi!!!fa-o oricum numai sa poti lua o larva din celula si apoi,treaba mai a dracu sa o lasi in potirasul tau!!!
\2. curajul iti lipseste!
3. sa nu fii nervos cand mesteci in larve
4. sa ai lumina focalizata pe celula de unde vrei tu larva
5.daca nu ,,bati bine"...o lupa dar nu oricare...una care sa-ti ajute ochii tai!!!...diametrul lupei 7-10cm
6 incepe cu larve mai mari...ia-le ...aseaza-le...pana ti s-o acri!!!
7.la inceput nu cresti matci...ci dai in crestere niste ,,viermi" sa vezi ca nu i-ai ranit..si ca familia ti i-a luat in crestere....apoi dupa unu doi ani de indemanari...zici ca o sa cresti matci bune(nu orice vietate care iese din ,,baletul" tau ' cu larva este si matca de productie!!!
8 baga intai in gura spatula,cuiul,sarma care ai pilit-o si ai jmirgheluit-o cum vrei tu ca sa te ajute..sa fie umeda cand atingi larva
9.nu lua larva cu spatula ca pe lopata ca nu poti sa o lasi in potiras-cupula!!!..baga spatula intr-o celula sa o mazgalesti cu laptisor si apoi ,,agati
' larva cu spatula mai mult prin lipirea larvei de laptisorul cu care e manjita spatula!!!...repet nu ca cu lopata!!!
e simplu ,curaj si nu fi calic...am facut o intreaga filozofie aici ca sa-ti dau curaj...asta iti lipseste...dar nu era cazul sa scriu atata cu destele mele boante!
lanteta de 200 lei...am un preten care a facut-o din argint la bijutier si nu i-a folosit la nimic!!!...nu lanteta conteaza!!!

atinge larva de la spate nu de sub burta!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde ignatov andrei » 06 Mai 2017, 21:51

Asa, nene janese!
Punctat foarte corect!
Sa fii iubit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde danmirea » 06 Mai 2017, 22:11

vasilefi, daca nu ai ce face si vrei sa astepti doi ani pana sa cresti matci....indoaie sarma, bate cuiul si fa ca tot romanul care se caliceste la orice....

vorba aia...de ce sa cumpar un surub? nu pot sa leg cu sarma ?

e adevarat ca ai nevoie de repetitie pentru a invata cum sa iei si sa lasi larvele...dar se invata mai ales daca stai langa cineva si iti explica.

mai sunt cateva secrete dar depinde de ce starter ai...

despre faptul ca nu as fi transvazat...sa fie domnul janese sanatos ...

daca vrei sa mearga repede si sa nu exersezi 2 ani...cumpara o unealta buna :) , lasa sarmele si cuiele pentru ce sunt ele facute.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde petru71 » 06 Mai 2017, 22:32

danmirea scrie:daca vrei sa mearga repede si sa nu exersezi 2 ani...cumpara o unealta buna :) , lasa sarmele si cuiele pentru ce sunt ele facute.


@danmirea: Ce a scris Janese este de milioane. Beton !!!!
De multa vreme nu am vazut o postare pe acest forum care sa contina atat de multa informatie utila.

Sa traiesti nea Janese, ca ne trebuiesti !
Lanteta chiar nu conteaza atat de mult, m-am convins la o transvazare facuta de un apicultor care ma mai invata una alta (30 de ani experienta).
Omul isi face singur scula pentru transvazare dintr-o sarma de inox. O bate pe o menghina pana-i place ce-a iesit, o slefuieste, etc. (cu lupa fi10cm pe cap).
Reusita lui la matci este de minim 80%. Am vazut procesul cap-coada, doi ani la rand.
Scoate minim 300 de matci pe an, doar pentru el si pentru prieteni. La matci e bun.
Nea Janese zice bine: mana si experienta conteaza enorm. Scula mai putin...
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde Avram » 06 Mai 2017, 22:38

petru71 scrie:[
Omul isi face singur scula pentru transvazare dintr-o sarma de inox. O bate pe o menghina pana-i place ce-a iesit, o slefuieste, etc. (cu lupa fi10cm pe cap).
[/u][/b]



cum adica - diametru la lopatica de 10 cm ?

Putin cam mult ! :D sau nu am inteles eu bine ....
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde petru71 » 06 Mai 2017, 22:46

Avram scrie:
petru71 scrie:[
Omul isi face singur scula pentru transvazare dintr-o sarma de inox. O bate pe o menghina pana-i place ce-a iesit, o slefuieste, etc. (cu lupa fi10cm pe cap).
[/u][/b]

cum adica - diametru la lopatica de 10 cm ?
Putin cam mult ! :D sau nu am inteles eu bine ....


Avrame, omul bate si slefuieste o sarma de inox (subtire - max. 2 mm diametru), avand o lupa mare pe capatana (diametrul lupei este de 10 cm), ca sa vada ce executa acolo.
De unde ai scos diametru la lopatica de 10 cm ? Lopatica de transvazare are diametru ?
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde Avram » 06 Mai 2017, 22:51

Nu am inteles eu bine ... acum m-ai lamurit .

Si eu tot din sarma de inox de 2 mm am facut .

Sanatate
Fişiere ataşate
Picture 016.jpg
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vasilefi » 06 Mai 2017, 23:44

nea janese nota 10, am prins curaj mai mult ca de imi era foarte frica nu imi mai luam lanteta si rama pregatita de transvazare ;)
danmirea de acord, acum nu dau insa 200 pe lanteta, poate o sa mi-o arati pe a ta candva sa ma conving
am dat banii pe prea multe, vad cate tone de salcam iese si apoi :lol:
am vazut acum 2-3 ani la un crescator cu sute de matci pe an la activ o lanteta pe care a spus ca l-a costat cateva sute de euro
avea varful mai subtire, flexibil si spunea ca isi face banii. a luat-o din Germania
nu ma astept prea multe de la lanteta mea de 15 lei dar voi incerca sa respect toate detaliile lui janese si restul pe care le-am mai citit.
multumesc
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde balasbebe » 07 Mai 2017, 07:33

Daca mai stateai inca un an in Zalau tare bine era. Ai venit pentru doi ani ti-ai terminat sederea mult prea repede. M-am bucurat sa te am langa mine si regret ca nu am profitat mai mult de sederea ta. Oricum a fost o experienta unica. Nici prin visele mele nu as fi crezut ca dau mana cu un profesionist in cresterea matcilor.
Daca stiam ca este asa de usor sa faci o lanteta trebuia sa ti-o fac pierduta.

Te salut cu respect.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde ignatov andrei » 07 Mai 2017, 10:37

Sunt destui care au ani buni de cand sunt pe forumurile apicole, au primit explicatii si sfaturi si... tot degeaba!
Daca e sa nu se priceapa, pai nu se pricep si...BASTA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 07 Mai 2017, 20:25

vasilefi,se poate face lanteta si dintr-un ac de seringa !se taie drept varful si se ciocaneste varful pana se face foarte subtire si flexibil,apoi se slefuieste si se rotunjesc colturile varfului aplatizat.succesuri,merita sa incerci si chiar sa exersezi prin incercari.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde danmirea » 04 Iun 2017, 21:00

Hai sa va spun patanie....

Cu lanteta mea de 200 de lei transvazam linistit si cum am facut ca i-am rupt capatul...mama ce nervi....ca abia tranvazasem vreo 10 si mai aveam vreo 26 :D ...ce sa fac repede?

fuga in beci la bancul de lucru si da-i cu ciocanul .....m-am uitat la ea ....sceptic si ma duc sa incerc, in capul meu deja nu mai vedeam starterul facut...dar ce sa vezi ???

a mers mai bine decat cu capatul original :))) asa ca se poate cu orice :)


mi-a luat 28 in lucru din 36 ...asadar ma declar multumit.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde vulpea » 04 Iun 2017, 22:51

zilele trecute mi-a facut 'cadou' sotia (la cersitul meu ,bineinteles) o scula de scobit prin dinti (sotia = stomatoloaga).scula BETON,email negru - sa nu 'roada' pe larva si,bineinteles,otel chirurgical. acum sa vad ce mai 'dolofane' au sa aiasa matcile !!! daca se adevereste,vand la toti 'pretinii' la pret DUBLU ca merita !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Lanteta și alte produse

Mesajde danmirea » 05 Iun 2017, 06:57

daca imi spui cum se numeste.....scula de scobit ....gasim prin familie :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


cron