Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nucleu imperechere 4 in 1 vs Nucleu imperechere 3 in 1

Mesajde Catalin Ene » 28 Noi 2017, 13:15

Salutare.
Anul viitor doresc incep sa cresc si eu matci pentru mine si am ajuns intr-un final la aceste doua variante.
Rog colegii care au acest tip de nuclee sa impartaseasca experienta lor.
Avantaje, dezavantaje, care este mai ok 4 in 1 sau nucleu imperechere 3 in 1.
Aceste nuclee pot avea rame 1/2, 3/4 sau 1/1.
Nu ma intereseaza nuclee mai mici pentru ca nu ajung foarte des la stupina, dar nici mai mari pentru ca nu vreau sa folosesc multa albina pentru nuclee.
In principiu o sa merg pe rama 1/1 doar la tipul de compartimentare nu m-am hotarat.
Fişiere ataşate
3 in 1.jpg
3 compartimente
4 in 1.jpg
4 compartimente
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Nucleu imperechere 4 in 1 vs Nucleu imperechere 3 in 1

Mesajde jonny_it » 28 Noi 2017, 14:42

Eu folosesc de cativa ani si nuclee 10 in 1. Merg ok, doar ca nu lasi regina mai mult de 3 saptamani.
In rest parerile sunt impartite, si tipul cel mai bun de nucleu variaza de la modul de lucru, numarul de regine, timpul imperecherii, etc .. discutia este lunga tare. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nucleu imperechere 4 in 1 vs Nucleu imperechere 3 in 1

Mesajde un OM » 28 Noi 2017, 16:19

Pentru ca eu asez nucleele de imperechere pe vatra unde iernez, am bile lungi pe capre, folosesc nuclee 2 in 1.
Cu 4 sau 3 in 1 ai nevoie de spatiu mai mare intre nuclee, pentru ca matcile sa aiba repere.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori