Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O situatie cel putin curioasa

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Iul 2020, 20:36

Intr-o familie cu regina din 2018, marcata cu rosu, am observat ca in unele celulede albina era crescut puiet de trantor. Cu toti am intalnit acest fenomen. Se spune ca regina si-a cam golit spermateca. La inceputul lui iulie familia respectiva a dat un roi. Regina marcata cu rosu e prezenta in roi. Roiul a construit 7 faguri fara nici o celula trantori. Acum are puiet pe 6 rame si fenomenul de care am vorbit la inceput nu mai exista, respectiv nu mai exista nici o celula de puiet capacita bombat.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde jonny_it » 27 Iul 2020, 14:34

Vasile_Bucovineanu scrie:Intr-o familie cu regina din 2018, marcata cu rosu, am observat ca in unele celulede albina era crescut puiet de trantor. Cu toti am intalnit acest fenomen. Se spune ca regina si-a cam golit spermateca. La inceputul lui iulie familia respectiva a dat un roi. Regina marcata cu rosu e prezenta in roi. Roiul a construit 7 faguri fara nici o celula trantori. Acum are puiet pe 6 rame si fenomenul de care am vorbit la inceput nu mai exista, respectiv nu mai exista nici o celula de puiet capacita bombat.


Fenomenul descris de dvs apare ca urmare a epuizarii fizice a reginei, nu a spermatecii. Este descris si in literatura de specialitate.
Cand am o regina valoroasa care nu prea mai ponteaza sau care deja are botci de schimbare linistita si vreau sa o mai tin un an o pun in colivie cateva zile, apoi o eliberez. De cele mai multe ori merge ... uneori nu :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Iul 2020, 19:58

Asa o fi, dar cum poate fi explicat faptul ca dupa ce a iesit in roi, regina s-a inzdravenit si ponteaza numai oua fecundate, de albina?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde Cristian IONITA » 27 Iul 2020, 20:34

Si eu procedez in mod asemănător primăvara (la pomi ... până n rapita) .... Daca sunt nemulțumit de ponta unei regine o izoleze cateva zile într-un nucleu, cu suficientă albină însoțitoare si miere (sau turta in hranitor) .... si urmăresc mai îndeaproape (cu atentie si îngrijorare bineinteles) .... in peste 50% din cazuri regina ponteaza bine in nucleu ... o folosesc la înființarea de noi roi sau inlocuit alte regine reformate.
Ideea ca ponta slabă se datorează mai multor factori ... nu doar calității reginei ... probabil un deficit de păstură, proporții necorespunzatoare a diferitelor categorii de albine, etc erodează bunul mers in aceea familii.
In general aceste regine fac sezonul respectiv (din nucleu facut in aprilie am acum in iulie familie pe cuib 2xME si minim 1 cat 1/2 miere, si trec si familia peste iarna
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde paul » 27 Iul 2020, 21:19

In concluzie, o mica pauza este mai mult decat benefica ! ;)
Imi pare rau ca n-am cum sa va arat cum stau cu puietul la aceasta ora familiile care au avut reginele izolate si cum gafaie cele care au avut reginele libere ! ;)
Daca mai socotim si mierea in plus obtinuta ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde ignatov andrei » 28 Iul 2020, 22:51

Manopera, manopera si... iar manopera!
Apicultura bazata pe "METODICA"... duce mai tot timpul la esec!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde daffid mihailov » 18 Apr 2021, 15:27

Vasile_Bucovineanu scrie:Intr-o familie cu regina din 2018, marcata cu rosu, am observat ca in unele celulede albina era crescut puiet de trantor. Cu toti am intalnit acest fenomen. Se spune ca regina si-a cam golit spermateca. La inceputul lui iulie familia respectiva a dat un roi. Regina marcata cu rosu e prezenta in roi. Roiul a construit 7 faguri fara nici o celula trantori. Acum are puiet pe 6 rame si fenomenul de care am vorbit la inceput nu mai exista, respectiv nu mai exista nici o celula de puiet capacita bombat.



Ma intreb si eu, se poate fecunda a doua oara? Ar fi interesant daca cineva ar incerca o inseminare artificiala la o astfel de regina care da semne de epuizare.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Apr 2021, 20:08

Ce e si mai curios e faptul ca acel roi a mai crescut o regina care s-a imperecheat, dar cea rosie nu a disparut. Au intrat ambele la iernat si au iesit cu bine in primavara. E vorba de regina rosie din filmul facut pe 1 aprilie, care regina ponteaza si acum alaturi de cea tanara. Acum roiul e familie in toata regula, avand 8 rame de puiet din 12. Am mai avut familii care au intrat in iarna cu 2 regine, dar pana in primavara cea batrana disparea.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde daffid mihailov » 18 Apr 2021, 20:16

In cazul asta e o alta posibilitate. Sa fi fost regina tânăra și sa nu observați ca familia merge cu doua regine. Și atunci cea marcată iese mai ușor in evidenta iar după cea tânăra nu te mai uiți.

P.s Am văzut filmul. Frumoase familii. Am văzut ca ati fost consecvent cu tot ce înseamnă selecție pe carpatica. Și aveți multă experiența împărtășită aici și pe alte forumuri cu noi. Mulțumim!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Apr 2021, 20:28

Cea tanara e marcata cu albastru, iar cea batrana, care la un moment dat dadea semne de epuizare e marcata cu rosu. Nu am vazut inca nici o celula cu puiet de trantor nici in celulele mari.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde daffid mihailov » 18 Apr 2021, 21:49

Curios cazul. Trebuie urmarit si tras niste concluzii. Am citit undeva ca s-a incercat selectie pentru familii cu doua chiar trei regine. Insa nu au reusit stabilizarea caracterelor in timp. Dupa a doua si a treia generatie se pierdeau. Intrebarea ramane, cum de si-a revenit prin minune? Sau poate albinele elimina mai repede oule nefacundate...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde ignatov andrei » 20 Apr 2021, 19:01

daffid mihailov scrie:Curios cazul. Trebuie urmarit si tras niste concluzii. Am citit undeva ca s-a incercat selectie pentru familii cu doua chiar trei regine. Insa nu au reusit stabilizarea caracterelor in timp. Dupa a doua si a treia generatie se pierdeau. Intrebarea ramane, cum de si-a revenit prin minune? Sau poate albinele elimina mai repede oule nefacundate...


Intereseaza-te de avocat Cudelca, din Roman (vezi la nenea tiih, ca are colectie de reviste de pe vremea lui Decebal :lol: ). Cudelca, prin anii '70-'80 avea familii cu mai multe matci. Daca o matca dadea semne de oboseala, albinele o schimbau, fara sa se lege de celelalte matci. Cudelca, Dumnezeu sa-l ierte, a incercat - impreuna cu C A Antonescu - si a reusit sa creasca albine in celule de trantor. Era mare valva cu albinele alea mari, ce carau hrana cu sacul! :lol: :lol:
De aici tragem concluzia:
- NU CELULA este cea care influenteaza destinatia oului (trantor sau albina), ci albinele sunt cele care hotarasc daca oul va fi fecundat sau nu. Toate ouale trec prin spermateca,
Deci, daca uneori unele oua au devenit trantori, chiar daca in celule de albina, nu matca e vinovata, ci pacostea aia de STRUCTURA, care are in componenta albine ce nu-si fac treaba asa cum trebuie cand intervin in fecundarea oului.
Nu exista o alta imperechere, in afara imperecherii initiale.
Chestia cu matcile care fac pauza:
- daca au parte de o structura anapoda, in acea familie domneste debandada.
Pauza matcii duce la rearanjarea structurii: ori dispar albinele carcotase, ori numarul celor "de treaba" ajunge sa depaseasca cu foarte mult pe cel al celor "neintegrabile"!
Sunt si cazuri - mai rare, dar sunt - cand matca "pleaca la drum" cu "motorul neincalzit"! Acele matci oua parca de capul lor (ca un motor rece, cu calamina ce face autoaprindere) pe suprafete unde nu poate acoperi albina. Adaugarea de albina proaspat eclozionata, sau sechestrarea matcii, sunt metode ce duc - in cele mai multe cazuri - la redresarea situatiei.
Am scris cam telegrafic, imi cer scuze, pentru ca sunt multe de spus si... deja am scris cam mult, riscand sa devin plictisitor!
Numai bine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde daffid mihailov » 20 Apr 2021, 19:12

Da, așa e. Multă vreme și eu am crezut ca regina decide dacă pune ou fecundat sau nu. Dar se pare ca altcineva face legea in stup. Mereu învăț câte ceva nou. Aceasta “pauza” ajuta și la puiet varos? Când se da vina pe regina? “Schimba regina” e una din metode, spun unii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde ignatov andrei » 20 Apr 2021, 19:30

daffid mihailov scrie:Da, așa e. Multă vreme și eu am crezut ca regina decide dacă pune ou fecundat sau nu. Dar se pare ca altcineva face legea in stup. Mereu învăț câte ceva nou. Aceasta “pauza” ajuta și la puiet varos? Când se da vina pe regina? “Schimba regina” e una din metode, spun unii.

N-am auzit de cazuri in care, daca a facut pauza, regina s-a vindecat (a inactivat sporii).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde daffid mihailov » 20 Apr 2021, 19:39

“ STRUCTURA, care are in componenta albine ce nu-si fac treaba asa cum trebuie cand intervin in fecundarea oului.”

Pe scurt, cam asta ar fi dilema cu regina dl Bucovineanul. E cea mai plauzibila explicație. Din moment ce de boala nu se vindeca de la sine prin “pauza”. Și de o noua împerechere nu poate fi vorba.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: O situatie cel putin curioasa

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Apr 2021, 19:56

Aparitia puietului varos si tratamentul e mai complicat si nu e pe deplin lamurit. Se stie ca e vorba despre o ciuperca si la fel ca toate ciupercile se dezvolta bine in mediul umed. Apare mai ales in anotimpurile cu multa umezeala in familiile slabite, cu rame vechi si care nu au cuibul restrans dupa putere. Dispare din stup fara alt tratament daca familia are o pauza in cresterea puietului si in acelas timp are un cules de nectar care sa sterilizeze ramele. Se intampla acest lucru daca familia respectiva a schimbat regina si cea tanara inca nu ponteaza. Se spune ca odata cu schimbarea reginei se rezolva si puietul varos. Cu multi ani in urma am incercat sa rezolv la o familie problema puietului varos prin schimbare reginei. Nu am omorat-o pe cea din familie ci am facut cu ea un mic roi cu o rama. Familia cu regina schimbata nu a scapat de puiet varos, iar in roiul facut cu regina batrana nu a aparut puietul varos. Tratamentele medicamentoase nu prea dau rezultate.
De aceea e mai bine sa prevenim aparitia bolii, deoarece daca apare e greu de scapat de ea.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori