Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde ignatov andrei » 16 Aug 2017, 09:09

Carnica... e Carnica (nu se prea pune problema la puritate)...

Dar Caucasica Corcituris, cu acte in regula, ar trebui sa va dea de gandit!
Pe un film de la Petru Sacara (se lauda cu Caucasica) se vad albine cu inele galbene.

Atat timp cat nu mai este Krasnaia Poliana, nu mai vorbiti de Caucasica din Franta, de la Kiev sau de la Oradea!

Descrierile facute de Cristi Vidican arata clar o incrucisare intre Carnica si Corcituris.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde cristi_vidican » 16 Aug 2017, 11:00

danmirea scrie:Cum s-au comportat fiicele anul acesta? Cum a Fost Mamica carnica in acest an?

Mama carnica a fost buna si in acest an.
In 2 ani nu a dat semne de roire. Producție vârf.
Dar, din greseala mea, mama a trecut in nefiinta in aceasta vara.
Fiicele au fost de toate felurile. Dar, mi-au plăcut in asa fel încât am mai tras o tura buna din ea in primavara.
Ca mama a fost cu corcitus, nu stiu exact.
Dar, a fost un plus pt stupina mea
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde ignatov andrei » 16 Aug 2017, 11:49

cristi_vidican scrie:.
Ca mama a fost cu corcitus, nu stiu exact.
Dar, a fost un plus pt stupina mea


Daca rezultatele ne multumesc, atunci nu e nevoie sa fim mai catolici decat Papa!
Dar cand vezi ce boala e acum cu "puritatea" raselor, cauti sa fii "la moda"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde danmirea » 16 Aug 2017, 15:38

In cazul Meu Nu e vorba de puritatea rasei . Buckfast nici nu e o rasa... e un hibrid.
Marea problema e pedigree.
In cazul meu găsesc date despre linii pana la 1940...sau chiar mai vechi. Aia e selecție... nu ce face un singur om in grădina sa. E adevărat ca daca se făcea selecție si la noi din 1900 pana acum....am fi avut cele mai bune linii de carpatine ...
Dar o Asociatie serioasă a crescătorilor de albine nu a existat in România... stații izolate de împerechere ... etc. Ar fi posibil, dar cine sa te susțină din conducerea țării? Ii doare la basca de Albinele noastre ...
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde cristi_vidican » 16 Aug 2017, 18:33

ignatov andrei scrie:Daca rezultatele ne multumesc, atunci nu e nevoie sa fim mai catolici decat Papa!
Dar cand vezi ce boala e acum cu "puritatea" raselor, cauti sa fii "la moda"!


Situația stă cam așa.
De la cine am tot cumpărat regine mi-a spus că îmi dă și mie 1, 2 inseminate, de acolo de unde cumpără el ... din Polonia.
Cum eu cumpărat de la el în fiecare an, am zis că e mai bine să mi le fac eu singur ... ies ceva mai ieftin
Când l-am întrebat ce-mi dă, omul meu mi-a zis că va fi Carnica inseminată cu Cauzasica.
La prima strigare, eu am rămas cam așa :?
Apoi am zis, să vedem ce poate ea și ce vor face fiicele.
Că a fost cu caucasica sau nu, nu știu exact.
Nu am căutat să fiu la modă, mai ales că eu nu vând regine nimănui.
Așa s-a potrivit...
Anul viitor, dacă trăim noi și ea, tragem și din Carnica inseminată, de data asta sigur cu Carnica.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Carnica + Caucasica

Mesajde tiih » 17 Aug 2017, 09:43

danmirea scrie:
Dar o Asociatie serioasă a crescătorilor de albine nu a existat in România... stații izolate de împerechere ... etc. Ar fi posibil, dar cine sa te susțină din conducerea țării? Ii doare la basca de Albinele noastre ...


Ptr.cultura apicola a multor forumisti tineri,sa stii ca au existat statii izolate de imperechere cu personal competent..in anii 80..a tinut putina vreme ...vreo 10...15 ani.. fiind mai toate "demolate"
Au existat evidente sigure,concursuri intre cele mai bune stupine din I.A.S-uri si C.A.P-uri(vezi rubrica Fruntasii nostri din revistele de specialitate ale vremii....
De acolo se aducea in statiuni,material genetic selectat,verificat,improspatat,adaptat conditiilor climatice specificei zonei respective....si se continua munca de selectie.....

PS.Sunt si pe acest forum cativa stupari care au reusit sa pastreze un astfel de material genetic si ...da clasa la multi prin rezultate,... chiar daca nu sant prea activi pe forum...si au aversiune fata de... BK..carnica....ligustica....si ce o mai fi "la moda"
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori