Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Buckfast

Mesajde elixir » 02 Mai 2020, 19:34

@ domnume ignatov, lucrurile stau asa:
- da , au fost 3 extractii (mici) in 2018: prima a fost inainte de salcam, cca 80% de la mar+ 20% salcam, apoi salcam, dupa vreo 2 saptamani. a 3-a a fost la 1 august. poliflora+ tei. locuiesc intr-o zona cu sute de hectare de pasune, padure. la 1,5km e ferma de meri. in schimb, nu sunt culturi intensive(rapita, FS)
-da,e hobby! stiu, unul cam scump, daca as fi cumparat miere de cati bani am investit, aveam miere ptr toata viata! din fericire, castig destul din salariul lunar si nu vreau sa castig bani din apicultura! am cativa clienti care apreciaza mierea de la mine, dar asta e altceva..in livada ma relaxez, zumzaitul si mirosul dintre stupi imi spun ca banii investiti au fost cu folos!
- ,,Elixir" e doar numele unui caine! unul apropiat sufletului meu! e un nume pe care il folosesc ,,pa net"! ;)
poate totusi primesc si eu un raspuns/sfat la intrebarea pusa!
LE: tocmai am desfacut un borcan cu miere de la meri, din 2018! nevestii nu-i place mierea de tei de anul trecut, care a fost dealrfel si singura din 2019!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 02 Mai 2020, 20:17

elixir scrie:@ domnume ignatov, lucrurile stau asa:
- da , au fost 3 extractii (mici) in 2018: prima a fost inainte de salcam, cca 80% de la mar+ 20% salcam, apoi salcam, dupa vreo 2 saptamani. a 3-a a fost la 1 august. poliflora+ tei. locuiesc intr-o zona cu sute de hectare de pasune, padure. la 1,5km e ferma de meri. in schimb, nu sunt culturi intensive(rapita, FS)
-da,e hobby! stiu, unul cam scump, daca as fi cumparat miere de cati bani am investit, aveam miere ptr toata viata! din fericire, castig destul din salariul lunar si nu vreau sa castig bani din apicultura! am cativa clienti care apreciaza mierea de la mine, dar asta e altceva..in livada ma relaxez, zumzaitul si mirosul dintre stupi imi spun ca banii investiti au fost cu folos!
- ,,Elixir" e doar numele unui caine! unul apropiat sufletului meu! e un nume pe care il folosesc ,,pa net"! ;)
poate totusi primesc si eu un raspuns/sfat la intrebarea pusa!
LE: tocmai am desfacut un borcan cu miere de la meri, din 2018! nevestii nu-i place mierea de tei de anul trecut, care a fost dealrfel si singura din 2019!


Raspunsul la postarea lui Cristi Vidican iti era adresat.
Intr-un fel, Cristi are dreptate. Verifici pe pielea ta.
Daca n-ai inteles, te intreb:
- de ce sa schimbi ceva ce merge, cu ceva mai scump si nu intotdeauna disponibil d.p.d.v. calitativ...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde elixir » 02 Mai 2020, 20:50

nu vreau neaaparat sa schimb, ci sa fac un pas inainte!
matcile mele sunt cam la a 3-a generatie din niste carpatine de calitate! dar in timp, dupa schimbari linistite, a aparut instinctul de roit!
plus ca nu stiu sa-mi fac singur matci de calitate...
anu trecut am cumparat niste carpatine. din 6 cumparate, mai am una sau doua. cea mai buna a fost (maxim) la nivelul uneia mediocra de a mea!
in fine, o sa vad eu cum merge treaba! doar ca m-am saturat sa invat din greselile proprii! :)
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 02 Mai 2020, 21:42

yuonyuon scrie:greseala !! buckfast nu e rasa!!


Se foloseste tot mai mult termenul de "Rasa artificiala", mai bine zis pentru a obtine buckfast ai nevoie de o regina buckfast si trantori buckfast, nu de altceva.
Totusi la cat de multe combinatii cu alte rase sau hibrizi se fac si eu(la fel si altii) cand ma intreaba cineva tot termenul de "hibrid" il folosesc. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 03 Mai 2020, 08:14

elixir scrie:nu vreau neaaparat sa schimb, ci sa fac un pas inainte!
matcile mele sunt cam la a 3-a generatie din niste carpatine de calitate! dar in timp, dupa schimbari linistite, a aparut instinctul de roit!
plus ca nu stiu sa-mi fac singur matci de calitate...
anu trecut am cumparat niste carpatine. din 6 cumparate, mai am una sau doua. cea mai buna a fost (maxim) la nivelul uneia mediocra de a mea!
in fine, o sa vad eu cum merge treaba! doar ca m-am saturat sa invat din greselile proprii! :)


Daca ai luat matci de la un crescator poreclit, nu inseamna ca albina carpatina e proasta.
"Pasul inainte" s-ar putea sa insemne mersul cu curul inapoi.
De cand ma stiu lucrez doar cu autohtone, iar din 1990 am propria linie, care a dovedit arhisuficient ca e o linie excelenta!
O spun toti clientii din tara!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde elixir » 03 Mai 2020, 11:15

Om vedea, a si-a orbul cand a plecat spre Brăila! Poate anul asta e cu noroc! Daca nu, reinventez roata și provoc roire!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 04 Mai 2020, 06:08

elixir scrie:Om vedea, a si-a orbul cand a plecat spre Brăila! Poate anul asta e cu noroc! Daca nu, reinventez roata și provoc roire!


Daca stii cum a gasit Braila...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde elixir » 25 Mai 2020, 22:06

mai deranjez cu o intrebare:
E adevarat ca matcile buckfast sunt acceeptate mai greu de albina indigena?
sau e doar folclor?
imi vin curand cateva.
la roiuri, nu-mi fac probleme,(fac stolonare, mi se pare cel mai safe), dar imi e teama la familii mari, unde as vrea sa inlocuiesc cateva!
multumesc!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Buckfast

Mesajde Closcutz » 25 Mai 2020, 23:05

La familii mai mari orice regina este mai greu acceptată decât într-un roi care este făcut pe aceeași locație și care are preponderent albina tânără(pt că albina culegătoare se întoarce în stupul de origine)! Deci îți recomand să introduci reginele cumpărate în roi pe care să-i întărești până desființezi familiile vechi!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Buckfast

Mesajde cristi_vidican » 26 Mai 2020, 07:10

elixir scrie:mai deranjez cu o intrebare:
E adevarat ca matcile buckfast sunt acceeptate mai greu de albina indigena?
sau e doar folclor?
imi vin curand cateva.
la roiuri, nu-mi fac probleme,(fac stolonare, mi se pare cel mai safe), dar imi e teama la familii mari, unde as vrea sa inlocuiesc cateva!
multumesc!

Dacă pui o regină de altă rasă există riscul să nu o accepte așa de ușor.
În perioada asta e mai greu să schimbi reginele în stupi.
Eu pun reginele noi în nuclee/roi și le las acolo până în septembrie.
Atunci, cu acele nuclee/roi (dacă vreau să le folosesc la schimbarea reginelor atunci nu trebuie să fie mari) schimb reginele. Fără cușcă, fără ziar, doar cu ceapă. :D
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Buckfast

Mesajde elixir » 26 Mai 2020, 07:35

multumesc ptr ajutor!
o sa merg pe unitati noi!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Buckfast

Mesajde tramar » 13 Iun 2020, 09:34

Carpatina roieste fara restrictii. Cum se comporta in acest sezon Buckfast? As vrea un raspuns fara cosmetizare, si indemn de orgoliu. . Multumesc anticipat pentru sinceritate.
tramar
 
Mesaje: 26
Membru din: 23 Mai 2018, 20:27

Re: Buckfast

Mesajde kiloz » 14 Iun 2020, 08:23

De la bukfastist niciodată.
De ce ? Nu au voie!
Lauda e mama comerțului.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Buckfast

Mesajde mausica » 14 Iun 2020, 09:26

kiloz scrie:De la bukfastist niciodată.
De ce ? Nu au voie!
Lauda e mama comerțului.

E na......nu e chiar asa. La mine orice rasa roieste :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Buckfast

Mesajde ignatov andrei » 14 Iun 2020, 09:47

cristi_vidican scrie:Dacă pui o regină de altă rasă există riscul să nu o accepte așa de ușor.


Nu te supara, dar parerea mea e ca exista un pic (mai mult) de mitologie in chestia cu neacceptarea celor de alta rasa!
Sigur, un rasist a emis ideea asta... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Buckfast

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2020, 22:05

Daca folosim ceva rasa exotica de prin Asia sau Africa posibil sa existe unele probleme. Nu are nici o treaba rasa cu neacceptarea, daca vorbim de buckfast, carpatina si rase care exista prin Europa. Pot exista perioade cand reginele sunt acceptate mai greu, sau pur si simplu apicultori nepriceputi ... si cineva trebuie sa fie vinovat, este la fel ca si cu varroa care este vinovat pentru toate. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori