Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albina neagra salbatica

Mesajde MUSTA » 03 Apr 2018, 23:39

Astazi am trecut printr.o zona de padure si am observat pe marginea unor baltoci de apa, la soare, plin de albine total negre, erau mai mari decat cele obisnuite si mult mai pufoase. Ce rasa sa fie?
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Albina neagra salbatica

Mesajde MUSTA » 03 Apr 2018, 23:40

Nu erau nici chelioase, nici lucioase cum arata albina uzata...
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Albina neagra salbatica

Mesajde Shrek » 04 Apr 2018, 01:06

Unde le-ai văzut? Aproape de frontieră? E clar, sunt........ refugiate!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albina neagra salbatica

Mesajde feederman » 24 Apr 2018, 08:38

Mai degraba era o specie de muste, raspandita pe tot teritoriul tari. Popular se mai numeste si musca de r...t Se confunda usor cu o albina. Are preferinte pentru balegar si latrine. Cauta aici. Cam toti cei ce se afla la inceputul descoperirii naturii trec prin aceasta faza. Am descoperit-o odata, in septembrie, la altitudinea de 2000 de metri. Erau mii, care zburau in aceeasi directie. Caracteristica comportamentala le este tinta unica , si aglomerarea pe sursa de hrana.

https://www.google.ro/search?q=fly&rlz= ... tODiCs7IL3 si aici https://en.wikipedia.org/wiki/Eristalis#Gallery.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Albina neagra salbatica

Mesajde MUSTA » 24 Apr 2018, 23:05

Sunt albine. Am prins una si are ac. Ciudat a fost ca au un miros specific....
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20


Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori