Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alt stupar » 17 Aug 2013, 22:52

am si eu o intrebare, retorica intrucatva ;) pentru colegii care care au incercat redresarea unui besmetic prin metode una mai elaborata decat alta... in ce masura acea familie, presupunand ca s-a reusit introducerea unei matci si nu a fost ajutat cu material biologic din alta parte, a fost familie de productie in anul urmator ??? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 18 Aug 2013, 09:40

Adriane, esti mai catolic decat papa. :twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde TDI » 18 Aug 2013, 18:11

Un stup besmetic e un stup pierdut. Una din marile greşeli care se pot face este eliminarea lăzii şi scuturarea albinei fără eliminarea ei. Am rămas uneori fără 2 mătci (dreapta şi stânga), uneori fără o matcă. Am reuşit implementarea unei mătci împerecheate dar nu prea se justifică eforturile. Acum vreo 3 ierni pe la sfârşitul lui octombrie am unificat un besmetic pe 4 rame cu un roi din ultima decadă pe 3. Am găsit stupul mort în primăvară. Altă dată am găsit stupul cu o mortalitate de 50% sau mai mult. În cazul în care ai timp, lăzi disponibile şi material biologic suplimentar se poate încerca o unificare, poate reusi. Matca in cutie 48 ore şi eventual un hrănitor de sirop. Soluţia cea mai simplă este lichidarea familiei. Eforturile de redresare depăşesc de cele mai multe ori rezultatele.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 18 Aug 2013, 18:18

"Metoda" cu pucioasa, a incercat-o cineva?!? Doamne.... ce sigura e !!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alin75 » 18 Aug 2013, 18:25

Detalii.......

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde TDI » 18 Aug 2013, 18:30

Omori stupul besmetic. Cu pucioasă, cu piciorul, cu Tactik, etc. Recomand păstrarea lăzii cu o ramă 2 în ea pâna la momentul în care eşti sigur că ai omorât toate besmeticile.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde italianu » 18 Aug 2013, 18:38

de ce sa nu ne facem munca mai usoara? trebuie sa ne chinuim cu ...pucioasa,cu taktic(???? asta stiu ca omoara paduchele)...pai nu-i mai bine vorbim cu vecinul de scara care-i militar si-o fost in Irak ,poate ne da el niste gas sarin sau o grenada (da aia tip anas sau fragmentare )ca sa reusim in ,,glorioasa"noastra munca...si poate crapam si noi ca si asa e plin pamintul de... ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde TDI » 18 Aug 2013, 18:50

Eu de câţiva ani încerc în permanenţă să salvez besmeticii dar nu e o soluţie viabilă economic. Anul ăsta am pus cei trei besmetici pe care-i aveam în acelaşi loc şi i-am dat botci. A eclozionat una dar nu am văzut ouă. Un altul mai prin iulie cu matca pierdută la imperecheat i-am dat o matca din alt roi, a primit-o dar nu e o regulă. Italianule de câţi besmetici te-ai lovit tu? De câţi stupi te ocupi acum?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 18 Aug 2013, 19:01

"TDI" vine de la Turbo-diesel?!? N-ai facut tu atatea bataturi in palma, de cati stupi s-a ocupat (se ocupa) "italianul"!
Stupii bezmetici:
- se scutura;
- se omoara.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde italianu » 18 Aug 2013, 20:01

TDI-ule o sa-ti spun ce i-am spus la tata acum 20 min.
-scutura-l la 3-5-10 m de locul unde sta
-desfinteaza stupul ,pina la urma albinele se vor baga pe undeva(tine cont ca sint tot ale tale)

P.s mersi Andrei
P.s.s TDI- de citi ma ocup nu pot sa-ti spun,e ca si cum te-as intreba citi bani ai in banca,dar oricum, multi !
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 18 Aug 2013, 20:01

Avem 7-10 rame besmetice.

Sa le lichidam? Nu ne lasa inima. Sa le scuturam? Poate ca vecinii sunt familii pe plus.

Asa ca tot la unificare(1) sau introducere matca(2) ajungem...

1. Prin unificare, un roi mediu poate deveni o familie buna.
2. Prin introducerea matcii, cadorisind unitatea cu 1-2 rame puiet normal in stadii variate, se poate pune pe roate.

Eu as merge pe 1.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde nae » 18 Aug 2013, 20:19

alt stupar scrie:am si eu o intrebare, retorica intrucatva ;) pentru colegii care care au incercat redresarea unui besmetic prin metode una mai elaborata decat alta... in ce masura acea familie, presupunand ca s-a reusit introducerea unei matci si nu a fost ajutat cu material biologic din alta parte, a fost familie de productie in anul urmator ??? :shock:

D-le ai spus tot .
NU scuturat!, o fi albina ta dar daca ai sansa sa nu se imparta ci sa caute culoarea ai O problema .(trebuie sa-l scuturi sa scapi de o parte din ouatoare dar il aduci pe acelasi loc ...)
Restul !?,manopera la greu .Spor .
Ultima oară modificat de nae pe 18 Aug 2013, 20:22, modificat 1 dată în total.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde paul » 18 Aug 2013, 20:19

Depinde foarte mult de cat de veche-i treaba ...
Anul acesta ... 2 roi . Nu s-au intors tinerele regine de la imperecheat . Au aparut 2-3 oua in celula si am crezut ca tinerelele proaspat imperecheate nu si-au reglat tirul ... Am fost indus in eroare si de faptul ca erau celule care aveau un singur ou . Cand a aparut puietul capacit am realizat ... grozavia . Am cumparat niste regine imperecheate cu care am facut niste roi pe 23 iulie, si 2 regine imperecheate le-am dat acestor 2 besmetici ...
Cum am procedat ... am pus deasupra ramelor pe leatul superior cutiuta cu regina imperecheata . Nu am rupt siguranta cutiutei decat dupa 3 zile de la introducere .La controlul de peste o saptamana, ambele amandoua regine acceptate, pontau frumos . Am descapacit cu furculita de descapacit toate celulele cu puiet ghebos, am luat cate o rama cu puiet capacit de la alte familii bune si astazi nu pot face diferenta (in dezvoltare) "cine-i imparatul si cine-i ostasul" ... ma refer la roii care n-au pierdut startul !!!
Asa ca, lasati pirotehnia pentru vremuri de razboi !!! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde gica.mosu » 18 Aug 2013, 21:17

ASA am facut si fac eu cu rez f bune si cu efort mic:
1-Mut st bezmetic in alt loc in stupina dupa ce am stropit cu poslete si st vecin care v-a primi albina culrgatoare..REZ 100%
apoi scutur toate r cu puiet de trintor si las r cu miere si foi de faguri ,dupa caz pun o botca in ce ramine s-au restul de albine
le arunc la tufe la minim 7-900m...Am avut si surpriza sa gasesc matca tinara ce oua :!:
2-Stropesc st bezmetic si cel primitor cu poslete ,apoi scutur bezmeticul nu inainte de a pune matca in colivie tip"TITOV" cu dop
de ceara si gaura mica in mijloc(LA PRIMITOR)...REZ 90% am avut si caz cind au tras botci de schjmb linisti AVANTAJ-EU :!:
3-ROI de 6-10r...PUS in stup de 16 r cu diaf cu sita intre ei ,mutat pe alta vatra s-au dus in pastoral...a doua zi dupa citeva ore se
stropeste cu poslet si se ridica diafragma 1cm...se unifica singur...REZ100% :!:
4-roi s-au st bezmetic, semuta pe alta vatra s-au dus in pastoral si dupa 2-3zile se stropeste cu poslet si se muta in alt loc dar nu
inainte de a stropi si st primitor(e bine ca ac sa aiba regina batrina) cu pslet ...Rez 90% :!:
5-Am folosit si alte variante-botci,matci tinere ,ne fecundate,s-au batrine cu efort mare si rez 40-60% s-au tufa in final :!:
P.S...cea mai simpla metoda...SPRAY,FITILde PUCIOASA s-au ce vreti voi...DAR nu uitati ca in viata ceea ce nu putem noi sa
facem sa nu omorim...SANATATE MAXIMA !!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Florin Dobre » 18 Aug 2013, 21:42

Anul asta am avut 3 cazuri de roi bezmetici.
Am aplicat 3 metode diferite.

1. Pe locul cutiei vechi am asezat o alta cutie, cu alte rame si matca imperecheata dintr-un nucleu cu albinele nucleului respectiv.
Am scuturat cutia cu roiul bezmetic in fata cutiei noi pe o foaie de cort. Un colt al foii de cort l-am agatat de urdinis. Albinele roiului bezmetic s-au incolonat frumos si au intrat in cutia noua. Au acceptat matca.

2. Am frecat foile unei cepe de spetezele superioare ale ramelor si am bagat matca imperecheata intr-o cusca intre rame. Am eliberat-o a doua zi. Matca acceptata.

3. Roiul bezmetic l-am scuturat la cca. 300 de metri de vechea locatie. Inainte de scuturare am batut bine in peretii cutiei sa-si ia miere in gusi. Albinele s-au intors la vechea locatie si s-au impartit intre cei doi stupi vecini. La urdinis a avut loc o selectie riguroasa. Se pare ca, intradevar, albinele stupilor vecini recunosteau bezmeticele si le abordau fara mila. 15-20 de bezmetice lichidate la intrarea in stupii vecini.

In primele doua cazuri matcile au ouat in paralel cu bezmeticele pana acestea din urma au capotat.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alt stupar » 18 Aug 2013, 21:50

ca o ironie... tocmai astazi am scuturat un besmetic ( da, stiu... pacatosul de mine am muncit duminica...)
drept e ca in drum spre casa l-am scuturat cam la 5 kilometri de locul in care era...
drept e ca intre timp vorbeam cu Cristi TM la telefon si am mai zabovit un timp p-acolo sa vad "spectacolul" pana m-au acatzat vreo doua de cap... cica asta-i pretul beletului ;)
deci, pe buna dreptate... uite ca nu-l omorai... doar ca-l plimbai in cel din urma pastoral :evil:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori