Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încep frigurile

Mesajde Ala nou » 08 Iun 2014, 20:29

cristi_vidican scrie:Așadar, au început, dar s-au și terminat frigurile.:


La mine, încă nu. Azi am prins și eu primul meu roi, s-a cocoțat pe cel mai înalt salcâm, nici cu scara nu am ajuns, am legat un fierăstrău de mână de un ”lanț” (bucată lungă de lemn), și, din vârful scării am ajuns să tai creanga cu roiul. Nu puteau să aleagă merii din livadă, de 2 m. :lol:

- ponta care a început susținut la 1 martie. Luna martie a fost de vis. În 2013, ponta a început susținut după 1 aprilie, ceea ce s-a tradus print-un an mai slab la botci.
- Stupii tari. De boala asta nu mă pot scăpa.
- din 5 aprilie, aproape o lună fără cules prea mult. La mine rapița a fost mai nimic, noroc cu mierea strânsă la prun. Mierea mea de rapiță a ieșit roșiatică. Și acum e lichidă. :lol:

Să știi că și slabi dacă îi aveai, tot o luau razna. Mie, din 5, singurul care mi-a roit, azi, ăla mai ciurucar, de a ieșit într-o muscă din iarnă. Mă gândeam să îl unific. Mie mi-a fost milă de el și uite ce mi-a făcut! :D

Țin să mulțumesc pt un sfat, nu mai știu de la cine l-am citit - să pun o ramă de puiet în lada roilui. Așa am reușit să adun albinele rapid în ladă, că se cam împrăștiaseră când am tăiat creanga.
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 09 Iun 2014, 09:15

[quote="cristi_vidican"
Nu dispera!
Fii atent!
Pune mâna pe unul flămând după roi.
Și care are și ceva bani prin buzunar.





Apropo de asta , ieri m-a sunat un var de al meu daca sunt interesat de 2 roi contracost, din copac de la un prieten de-al lui care culmea , nu are stupi. Ce se intamplase de fapt , langa el , in spatele curtii are un vecin care are 4 familii de albine , dar care din cate am inteles nu a ajuns anul asta deloc la ei , el locuind in Bucuresti. Familiile sunt pe 12 rame fara caturi. Acum prietenul asta al varului meu face si el un ban cinstit fara sa aiba albine sau sa aiba vreun habar de ele. Saptamana trecuta a vandut si el 3 roiuri din pom (2 mie) si unul altcuiva. Unul a fost o frumusete.
Fişiere ataşate
IMG_1068.JPG
Ultima oară modificat de B.K pe 09 Iun 2014, 09:18, modificat 1 dată în total.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 09 Iun 2014, 09:16

.....
Fişiere ataşate
IMG_1075.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 09 Iun 2014, 09:17

.....
Fişiere ataşate
IMG_1072.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde gica.mosu » 09 Iun 2014, 09:48

F frumos=bogat roiul....La ala daca "canti" la 2 tambali=uluce s-o vioara=punga'n cap pana isi da drumul teiul faci tb buna de tot....stii tu Beecule ce sa- faci....bafta :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Încep frigurile

Mesajde alin75 » 09 Iun 2014, 10:13

La asa roi, era si pacat sa nu te bagi! Ce daca este regina de roire.......... Stimulat bine, faci familie serioasa!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 09 Iun 2014, 12:20

gica.mosu scrie:F frumos=bogat roiul....La ala daca "canti" la 2 tambali=uluce s-o vioara=punga'n cap pana isi da drumul teiul faci tb buna de tot....stii tu Beecule ce sa- faci....bafta :P

Cu siguranta . Practic este pe 10 rame ME full din margine in margine fara nicio exagerare .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde alt stupar » 09 Iun 2014, 22:32

Bucurati-va, bucurati-va, bucurati-va !!!
Si tineti minte: la anu` pe vremea asta, de cate ori ajungeti prin stupina nu uitati sa verificati creanga de unde ati maturat roiul. Sansele sunt mari ca matca aia sa va dea intalnire tot acolo :oops:
Fascinant rendez-vous :lol: :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 09 Iun 2014, 22:58

alt stupar scrie:Bucurati-va, bucurati-va, bucurati-va !!!
Si tineti minte: la anu` pe vremea asta, de cate ori ajungeti prin stupina nu uitati sa verificati creanga de unde ati maturat roiul. Sansele sunt mari ca matca aia sa va dea intalnire tot acolo :oops:
Fascinant rendez-vous :lol: :lol:

De ce nu ne-am bucura ??? Orice apicultor se bucura de un roi , mai ales cand nu e din stupina lui .
Nu mai apuca reginele astea sa vada creanga anul viitor , nici in iarna nu intra . :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde gica.mosu » 10 Iun 2014, 07:24

Circula in popor ca ce iese din pisica soreci maninca.....cu ani in urma 1984 am luat din copc in pastoral un roi=era a unui vecin ,am cazut la pace( 0 suta de lei si o bere)si de la tei a cladit 6 F.A ,ocupa 6 r1/1,cu o matca carpatina de talie mica...anul urmator a cladit 11 faguri si prod pesti media stupilor mei...in 26 sept am gasit pe ac rama atit baba cat si o matca tanara oua....urmatorul an am tras 6 matci din aia apoi s-a hibridizat....Amu as da 100 de euro sa mai pun mana pe un asemenea exemplar :idea: ;)...Anul trecut am facut 4 roi cu botci de roire de la fam bengoase....toti stupi s-au prezentat f bine in conditiile vremi si culesul de la salcam .....urmaresc ce si cum(doar un a intrat in friguri=pa..alta matca)si ce nu-mi convini scimb=ari balta pestii-Spor la toti :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Încep frigurile

Mesajde vasilefi » 10 Iun 2014, 08:27

e asa mare riscul ca o matca de roi de anul acesta sa roiasca la anul?
macar un an daca ar sta ca anul acesta le schimb pe cele mai batrane/neperformante...
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde catalin_CJ » 15 Iun 2014, 09:27

Am si eu o nelamurire referitoare la roirea naturala.Am vrut sa fac ieri roi artificiali dar nu am botci in famili e piln de cupule mici crescute dar nu sint oate dupa aceasta data care cred eu ca tirzie mai o sami roiasca pentru ca vreau sa le divizez cind o sa aiba botci? Mai intra in frigurile roitului am avut doar 8 roi pina acu la 45 de famili.LA majoritatea amicilor stupari din zona leau cam roit pina acu.Albina ful in ei mis pe 10 rame am avut caturi de 1/1 da leam dat jos nau adunat nimic in ele si am ingesuit toata albina jos.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Încep frigurile

Mesajde doruuu » 15 Iun 2014, 09:36

Frate , pune caturile inapoi pe cuiburi , ca altfel daca nu ai avut botci pana acum , iti trantesc ele acusi. Nu-ti doresc sa-ti intre stupina in febra roitului ca e de jale. Daca vrei botci , alege o familie mai de soi si bago numai pe aia in roit ;)
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Încep frigurile

Mesajde doruuu » 15 Iun 2014, 09:40

Acele cupule , sunt poterasi si sunt un semn ca familia este sanatoasa si se poate apropia de roit. Tu luandu-le caturile , le dai un motiv sa se apuce de prostii. Da-le spatiu si baga-le si FA la crescut .
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Încep frigurile

Mesajde catalin_CJ » 15 Iun 2014, 09:51

Doru pai eu chiar asta vreau sa intre in friguri ca sami cresca botci pe care o sa le folosesc la divizare sau daca imi dau 1 sau 2 roi pentru mine ar fi extraordinar am 80 de lazi de umplut ma catar si in pomu dracului numa roi sa am)).DAR eram ingrijorat ca e tirziu si nu o sami mai oua potirasele ca sa am botci pentru divizare.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Încep frigurile

Mesajde mitica68 » 16 Iun 2014, 21:56

La mine, doar potirase, botci, ioc :)))
Si asa m-as fi bucurat si eu, macar un roi sa fac . Cine n-are , n-are :lol:
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori