Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ciupercaria de langa casa!

Mesajde Jean Valjean » 17 Aug 2012, 11:30

Ma bate gandul, de ceva timp, sa-mi produc singur ciupercile necesare consumului familiei. Necunoscutul acestui domeniu m-a tinut deoparte, astfel incat nici macar nu am incercat sa cumpar miceliu si sa experimentez, sa vad ce iese.
E cineva dintre forumisti care au ciupercarie sau au incercat sa-si faca, care pot sa-mi dea sfaturi sau informatii despre ce si cum, de unde sa procur miceliul, care ciuperci ar fi mai potrivite pentru sistem extensiv de crestere, etc. ?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 11:37

pleurotus...miceliu de la crevedia parca...
in saci de folie...cu paie de griu fierte...vezi pe google
din cinci saci saturi tot neamu
am si eu unu la munca care se ocupa
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde Bee Happy » 17 Aug 2012, 14:29

Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde ANITEI » 17 Aug 2012, 14:58

Salut! Am avut "ciupercarie" vreo 10 ani in urma. Am venit cu varu-meu din tari straine cu ceva banuti si hai sa facem ciuperci pleurotus. Din scurta mea experienta iti spun concluziile : fie ca faci pentru tine sau extensiv e recomandat sa cumperi sacii gata facuti de firme mari si serioase decat sa te complici acasa fara tehnologia necesara. Eu am facut compostul acasa din rumegus si ciocalai de porumb , dar nu am avut mare succes.Apoi am cumparat saci gata facuti de la unul care lucrase 8 ani in Ungaria la o ciupercarie dar cu slabe rezultate , chiar mai slabe decat avusesem eu. Am cunoscut pe unul din Valcea care cumpara sacii gata facuti din Ungaria dar pentru champignon. Pleurotusul nu e asa de cautat mai ales daca imbatraneste putin si devine lemnos. Succes dar mai bine cumperi ciupercile pentru consumul propriu si vei castiga mult mai mult!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde janese » 17 Aug 2012, 22:37

Ma bate gandul, de ceva timp, sa-mi produc singur ciupercile necesare consumului familiei


de aici s-a plecat ;)
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde ANITEI » 19 Aug 2012, 08:37

Daca il bate gandul , eu l-am sfatuit sa-l bata si el pe gand!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 23 Aug 2012, 11:34

Daca la stuparit sunt ,,incepator avansat'' ;) la cresterea ciupercilor sunt senior. Am invatat sa cultiv ciuperci si am reusit tot datorita unui forum, daca nu e interzis va spun si numele. Unul dintre cei mai priceputi producatori de miceliu [tote soiueile] din Romania este d-nul Popa din Iasi. Ca si stuparitul cresterea ciupercilor este o mare atractie.
Pleurotus este o specie de ciuperci foarte buna de consumat, nu contine colesterol rau, nu contine niciun fel de toxicitate, pt cultivare se foloseste doar un plic de fungicid la 100 l apa in rest numai plante sau derivatii din plante.
Se poate pregati in sute de retete, de la ciorbe pana la droburi :roll: . Drept ii ca romanu nu e ivatat sa consume pleurotus. Spre deosebire de pleurotus,agaricus [ciuperca alba sau de baligar] este foarte toxica, numai daca te gandesti cu ce se hraneste, [azotat de amoniu, ingrasaminte complexe {N,K,P} iar contra daunatorilor se folosesc insecticide. Ma opresc aici, dar daca va intereseaza raspund la intrebari, pana atunci priviti!! :o
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde Jean Valjean » 23 Aug 2012, 14:37

Tot la pleurotus ma gandeam si eu, ca e mai usoara cultivarea lor decat a celor din specia agaricus. La bunici in Oltenia le gaseam crescand pe fagi, ca in poza de mai jos, doar ca pe acolo se numeau "glivite".
Puteti sa-mi trimiteti pe mail datele de contact ale domnului Popa din Iasi ?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde gigibecalul » 06 Noi 2012, 18:40

Si eu as dori datele domnului cu pricina...multumesc mult!!!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde codrin br » 06 Noi 2012, 20:59

si eu as dori daca se poate datele domnului Popa din Iasi, sau la telefon 0749891564. Va multumesc anticipat. Toate cele bune.
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde albinutza01 » 14 Noi 2012, 11:56

e o idee f buna si mai ales ca din ce in ce mai bine merg vanzarile sau comertul cu ciuperci:D
albinutza01
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Noi 2012, 16:38

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 14 Noi 2012, 14:41

Deoarece nr de telefon al domnului Popa e dat public, de catre dansul,imi permit sa-l scriu pt voi, iata-l 0763624149.
Cine este din Iasi cunoaste si societatea unde lucreaza, adica Nutrimold.
Sanatate la toti!! Si POFTA MARE :roll: :lol:
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde lucky5strike » 14 Noi 2012, 20:10

Incantator!!

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde codrin br » 14 Noi 2012, 21:32

Multumim pentru informatii! Toate cele bune!
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde bostina constantin » 15 Noi 2012, 11:41

lucky5strike scrie:Incantator!!

8-)
]
Multumesc!!! :D
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Ciupercaria de langa casa!

Mesajde minis » 04 Dec 2012, 19:24

Am cultivat si eu in urma cu cativa ani pleurotus pt consum.Ideea e ca trebuie sa ai si unde sa vinzi.Ciupercile nu sunt ca rosiile, cultivi 5 fire si culegi zilnic pt o salata. De la un moment dat ciupercile cresc foarte repede si nu prea ai ce face cu ele.O carte buna pt documentare este "ciupercile" de N. Mateescu
Miceliu se gaseste si in localitatea Fierbinti .Intrebati pe oricine in comuna si va dirijeaza spre ferma.
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori