Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Donbazil » 02 Dec 2015, 12:46

Sal'tare!
Fişiere ataşate
Alcocalmin.....jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde wineto77 » 02 Dec 2015, 17:51

Iaca le-am unit, da` numa imaginile, ca mai mult nu pot. Ce ai pus matale e pe alt site

Buna ziua, daca imi permiteti sa vin cu o completare la poza postata.
Teava sau tevile care pleaca din dom (capac) catre racitor , inclinatia sa se faca catre capac nu catre racitor ca in poza....,astfel se evita o parte din compusi volatili,flecmele , mai putina bataie de cap cu( scapatul cu terci,...mai puteti adauga o lingura de ulei alimentar la fiecare cazan ,mai ales daca faceti din vin sau tescovina) si o sa aveti o calitate net superioara a produsului.
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Molluc » 02 Dec 2015, 18:38

gica.mosu scrie:AHAAA,amu m-am prins ;) ...Deci di asta...Am dat la un nepot (din partea soatei)sa-mi faca la cazanul lui si compostul meu di pruniiiiii,si cand am primit rez final=o parti din rachie era tulburi,desi era ff bun-tare45*....Si uiti asa cat traiesti omul mai invata cati ceva=multumesc Mircea-63....P.S faceti ceva siiii unificati celi 2 topicuri(ce) dispri tuica-rachie...Multumesc-G.M :!:


Mosule te salut cu respect, dai sfaturi bune la apicultura dar la tuica-rachie cam greu. Daca o distilezi o data cum vrei sa fie limpede? Distileazo de doua ori ca in ardeal si e limpede ca si cristalul. O faci de 52 grade nu mai jos ca se albeste, si daca crezi ca ii prea tare ca nu iesti invatat, pune apa in pahar si ai rachie cum ii zici dumneata.
cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde CATALIN » 02 Dec 2015, 19:42

m-am prins....lu" Mosu ii place doar sa consume ca si mie grade si calitate...pe Laura tre so aducem p aci...sa ne spuna cum pregateste eugen alcolul ala de 200-300 de grade :ugeek:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2015, 20:37

Molluc scrie....dar la tuica-rachie mai greu :idea: ...Asa sa fie .te rog citeste-recitesteMS lu'Mircea_63 si.....Nepotul a facut 2 cazane...1 a iesit tuica limpede ,celalalt cam tulburiila ac gradeee=45* :mrgreen: ...Cataline daca tuica-i naturala si "vecina" di APARTAMENT=de camera e tanara si frumoasa nu conteaza...gradeleee :P ...Aveti si o poza cu o "scula" di facut.....in apartament si'nbucatarie ;)
Fişiere ataşate
P3100447.JPG
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde CATALIN » 02 Dec 2015, 20:48

NU MAI CONTEAZA VECINA daca-i palincuta buna......atunci uit de facultate :lol: nu stiu carte

Off topic.
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Molluc » 02 Dec 2015, 20:54

:P ...Aveti si o poza cu o "scula" di facut.....in apartament si'nbucatarie ;)



No asta da. Sper sa faceti marfa buna.
Cu stima.

PS. Cred ca cazanul e prea mic si o sa dureze ceva timp, de cati litri este.( merge de apartament) sper ca si in conditii de siguranta. :D
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Donbazil » 02 Dec 2015, 23:15

Sal'tare!

Hai Noroc! :) :) :)
Fişiere ataşate
IMG_20151001_125150.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde gica.mosu » 03 Dec 2015, 10:00

Pt Molluc,cazanul are 42l si al mic27l=faci tb buna si in sigurana(tb apa curenta)la bloc sau la tara...si iese ci pui si gradeleeee cum vrei...P.S -de cand il folosesc a afacut rachie cat sa bea un sat intr-un an..(cel mare are tabla di CU-1,5mm ;) ..)deci se poti sa-l foloseasca si ....stranepotii :!: LE2-cand am compost mai mult merg la nepotul-se vede in poza de sus=prima(fratele meu-D-zeu sa-l ierte)are cam 300 l si faci treaba buuuna...Spor si sanatati la toti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Donbazil » 04 Dec 2015, 23:00

Sal'tare!

Asta cu facutu' la bloc, mi-a dat de furca..... :lol:

" Donbazil » 14 Oct 2012, 20:50
Hai, nu mai va incrancenati....Fapte, nu vorbe....N-atzi pus niciunul vreo poza cu voi, langa "instalatzie" asa ca.....
Iaca sa va povesteasca bunicu una adevarata de prin 87-88....
Aveam stupii langa aeroportul CIOCA , la catziva Km. de Timisoara, la floarea soarelui.Eram cu Florea Costica din Sag, pe atunci amandoi cam incepatori in stuparie, dar faceam pastoral cu daciile noastre, cu cate 4-5 stupi odata, pana-i duceam pe totzi 15-20 cat aveam atunci - si ne descurcam....Vara, cald, pe marginea soselei spre Beregsau - plin de duzi si pe jos covor de dude. Ne intelegem sa facem rachie si cu ajutorul familiilor, cu niste prelate, umplem intr-o duminica vreo 4 bidoane de 60 litri doua eu si doua el. Le ducem pe balcoane ( stateam amandoi in acelasi bloc in Plavatz II ).
Fermenteaza, put balcoanele dar na, abia asteptam sa gate de fiert sa le distilam. Iau cazanu' de la cumnatu-meu din Izvin - o scula faina de circa 50 de litri facuta de meserias si hai sa facem rachia.....
Unde?.... :shock:
Pai in bucatarie....Cazanu' pe aragaz, racitorul pe dulapul de bucatarie care era intre aragaz si chiuveta si cu un furtul de la masina de spalat alimentam cu apa si cand se incalzea cu o cana goleam apa fierbinte in chiuveta....Vara, caldura de nebuneai si....Putoare de se simtzea in tot cvartalul de blocuri, - ca lucram cu fereastra deschisa.....In fine facem noi vreo 8-9 litri fiecare, dar duda, ca duda, putzea de nu puteai s-o bei....
De tare era tare dar te tzineai de nas cand duceai paharu' la gura.... :lol:
Povestesc cumnatului isprava si ma sfatuieste sa bag in distilat niste boabe de cafea si esentza de migdale. Fac cum mi s-a spus si ce sa va povestesc.....Coniac de coniac nu alta....I-a luat putoarea si i-a dat un gust de nu stia nimeni din ce este.....Pacat c-a fost prea putzina....
Amintiri.....Amintiri.... :) :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde CATALIN » 04 Dec 2015, 23:08

care practica metoda cu sticla pusa pe fruct cand e mic sa creasca in sticla...si dupa turnam tuicaaa :lol:
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde gica.mosu » 12 Dec 2015, 09:33

Donbazil scrie:...Hai noroc :!: ...Bage Vasile,sa fieeee :D ...La cazanu lu' matali s-ar potrivi asa ceva....eu in ac butoi pun siiii cazanul pt rachie... dar si cazanul pt fiert ceara....o idee doar...SALTARE :!:
Fişiere ataşate
IMG_0098.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde avisrhea » 16 Ian 2016, 21:59

Foarte interesante postarile,dumneavoastra insa ar fi pacat sa se termine aici,eu propun sa discutam in continuare despre invechirea rachiuririlor naturale ,stiut fiind faptul ca rachiurile crude sint aspre rele la gust prin continutul in aldehide cetone alcooli superiori.
Prin invechire in urma unui proces de oxidare lenta aldehidele si cetonele se esterifica bautura primind un gust fin,aromat dulceag,procesul este favrizat de doaga din lemn,care permite acea oxidare lenta,cedeaza rachiului colorantii din lemn si din aroma specifica esentei de lemn folosita. Acest proces confera finete si inobileaza rachiul ca gust si aspect. As avertiza distibsii colegi ca poti pastra un rachiu si 100 de ani intr-o damigeana de sticla fara sa-si innobileze calitatile.Invit pe colegii mai cunoscatori sa dezvolte subiectul in beneficiul tuturor.
avisrhea
 
Mesaje: 13
Membru din: 10 Apr 2011, 08:41

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Donbazil » 17 Ian 2016, 00:42

La multi ani!

Acuma sunt doua situatii: care are multa si o pastreaza de pe un an pe alt-an si care face atata cat consuma si abia asteapta productia viitoare.
Eu, Multam-Domnului, pot sta "cu dusmanul in casa" - si pentru ca am destula dar si pentru ca beu cu masura....(Nu zic cat e masura).... :lol:
Am si butoaie din stejar si butoaie de dud si butoaie dintr-o doaga stejar si o doaga dud, dar trebuie tinut cont ca butoiul iti "bea "cam 5% pe an, asa ca - banatzan zgarcit fiind.... :shock:
Mai o tin si in damigene si in bidoane de plastic iar butoaiele stau goale in beci. Numa unu care-i mai pe sufletu' meu il tin cu palinca din vin (grappa) cum zic italienii....Am acolo de 5 ani dar am completat si ulterior insa-i foarte buna si se simte ca-i mai "asezata"...
Asadar confirm ca daca sta mai multi ani rachia e mai buna la gust...Cat e noua are si miros de alambic - "fumul"cum zic batranii - care dispare dupa cateva luuni...
Mie mi se pare mai rentabil s-o tin in damigene sau bidoane ca nu o bea butoiul, si nu pot preciza cu cat este mai buna daca se invecheste....
La butoi capata si un buchet de la doaga, dar cine-si permite....
Si-apoi la chef cine naiba sta sa mai caute?...Sa fie multa, tare si ...pe gratis. :lol: :lol: :lol:

Sanatate!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde Shrek » 18 Ian 2016, 20:53

avisrhea scrie:Foarte interesante postarile,dumneavoastra insa ar fi pacat sa se termine aici,eu propun sa discutam in continuare despre invechirea rachiuririlor naturale ,stiut fiind faptul ca rachiurile crude sint aspre rele la gust prin continutul in aldehide cetone alcooli superiori.
Prin invechire in urma unui proces de oxidare lenta aldehidele si cetonele se esterifica bautura primind un gust fin,aromat dulceag,procesul este favrizat de doaga din lemn,care permite acea oxidare lenta,cedeaza rachiului colorantii din lemn si din aroma specifica esentei de lemn folosita. Acest proces confera finete si inobileaza rachiul ca gust si aspect. As avertiza distibsii colegi ca poti pastra un rachiu si 100 de ani intr-o damigeana de sticla fara sa-si innobileze calitatile.Invit pe colegii mai cunoscatori sa dezvolte subiectul in beneficiul tuturor.

Rezultate asemanatoare se pot obtine si daca tii rachia in butoi de lemn un an si apoi o tragi in damigeana! Toata chestia este sa bagi in damigeana cateva surcele de lemn ale carui miresme ori culoare vrei sa se regaseasca in rachie. Avantajul este ca nu pierzi ceea ce ar "suge"doaga! Dezavantajul este ca daca o spargi, o pierzi toata!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Despre producerea de rachiu

Mesajde wineto77 » 18 Ian 2016, 21:35

Am butoaie de 500l, dintr-o doaga de dud una de stejar ,tin in ele tuica intre 7-12 ani dupa care o trag in vase din inox.(in fiecare toamna adaug intre 35- 45 l tuica )
Daca ajungeti prin Buzau-Nehoiu, va invit sa degustati o tuica de peste 25 de ani,medaliata cu 2 medalii de aur.(probe din 2 vase)
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori