Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Presa ulei artizanala

Mesajde State » 04 Noi 2013, 00:04

De o buna vreme ma preocupa asa ceva. Vreau sa am in casa o presa manuala, sa-mi fac ulei cand vreau si din ce vreau. Am in frigider ulei de nuca si de dovleac. Nu pot descrie gustul lasat in salata de exemplu. Pe stomacul gol sunt medicamente!
M-am apucat sa caut pe internet prese manuale. Am gasit la o firma niste tentative de care am fost avertizat sa ma feresc. Sunt in genul masinilor de tocat carne, numai ca pretul este de vreo 600lei. Producatorul spune ca poti produce 1L/h. Oamenii care au folosit asa ceva spun ca in cel mai bun caz , produci jumatate. Unii au fost mai inventivi si au improvizat cu un motor, scutind astfel munca de a da la manivela pana iti atarna limba pe gresie.
Tot pe internet am gasit o altfel de presa, formata dintr-un cilindru si un piston, fiind actionate de un cric hidraulic. Baietii faceau si brichete pentru sobe. Ar fi buna si aia , numai ca nu o pot folosi in casa.

A mai avut cineva vise erotice in legatura cu o astfel de presa? Aveti idei cum as putea construi una in regim propriu ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde ovidiu_78 » 04 Noi 2013, 00:27

am avut si eu anul trecut... :lol: ma refeream la vise :lol:
mi-a cumparat un prieten de-al meu din olanda acest model
http://www.piteba.com/eng/index_eng.html

dar...inca nu am reusit sa o folosesc...a costat 80-85euro pt livrarea in olanda

sper ca pana la craciun sa o folosesc...e tare convingatoare,de aceea am si luat-o
uite si video

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=co2JG5q89wM&feature=youtube_gdata_player[/youtube]
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde State » 04 Noi 2013, 00:42

Pai sa-mi zici si mie cum te descurci cu ea, poate fac comanda. Eu am in plan ulei de floarea-soarelui, nuca, dovleac si alune. Cu modelul asta poti sa presezi orice ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde ovidiu_78 » 04 Noi 2013, 01:16

ce ai zis tu da...are pe site lista cu ce seminte poti sa presezi....vezi si in video...trebuie lasat apoi la decantare...dupa ce o incerc iti zic ce si cum
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde kamy » 04 Noi 2013, 12:56

Ehei baieti,uleiul din floarea soarelui iese mai greu decat nectaru!si nu mere cu zdroghitoru de usturoi!
Nu dati banii pe jucarii!
Prin 2002 am cumparat de la cineva din Brasov o presa de ulei la rece facuta artizanal,adica reductorul,melcul,oala capacul cu duza si cosul!
Fiind nemultumit de randament am refacut-o dupa dimensiunile aproximative ale presei de la Timisoara!
Da e nevoie de o finisare de chinez batran!altfel nu mere!
Melcul e facut din ax de cutie de viteza de raba,decalit,strunjit,finisat si recalit intr-un amestec cu miere de albina,mai mult o cimentare in fundul curtii!si a mers da tre sa fie trasa cu motor de 2,2 boi!camasa e cu mai multa manopera si e facuta din camasa de sonda!dopul din fata e tot din ax si acela calit sau cimentat cum vreti sa-i spuneti!
Acus vo 4 ani m-a mancat dosul s-ai modific capacul cu duza,adica sa iasa srotul span nu pufuleti si de atunci e parcata si sta pentru tratamentu cu oxizi de fier!in oarce zi sper sa o montez si o sa-i fac si oarece chipuri
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde gamm » 18 Dec 2013, 11:06

Presa ulei inox manuala - pentru uz casnic -necesara incalzirea capului de lucru

Uleiul se extrage din seminte oleaginoase de floarea soarelui, susan, in, negrilica, rapita
In dotarea standard intra si sistemul de incalzire al capului de lucru
Sasiul ( cadrul ) este contra cost
Capacitate 1.5 - 2litri / ora, in functie de seminte

https://www.youtube.com/watch?v=YgbeK_Kwz9Q
gamm
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Dec 2013, 11:03

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde presaulei » 03 Aug 2015, 11:48

P1110594.JPG
Presa ulei pentru uz casnic: Presa ulei la rece electrica, universala 220V, 200W - Garantie 1 AN

https://www.youtube.com/watch?v=6dWS46KwoPs
Presa ulei floarea soarelui samburi

https://www.youtube.com/watch?v=TnRdFCLIiwo
Presa ulei seminte de dovleac - samburi


Utilajul este nou! Garantie 1 an motor - reductor! Oferim piese de schimb! Snecuri, camere de presare, rezistente electrice pentru presele de ulei.

Transport gratuit in Romania prin firma de curierat rapid in locatiile unde firma de curierat are sedii.


Componenta:

1 buc Presa ulei - dimensiuni 40 cm x 18 cm x 20 cm, greutate 11 kg - doar presa

Suplimentar se primesc:

A.1 buc masa din pal melaminat cu policioara suport - dimensiuni 800 X 400 X 790 milimetri;
B.4 buc casolete pentru seminte cu capac;
C.1 buc bol pentru srot;
D.4 buc boluri pentru seminte sau srot;
E.1 buc manusa pentru bucatarie (antitermica);
F.1 buc recipient pentru ulei cu sita;
G.1 buc strecuratoare pentru ulei;
F.1 buc prelungitor 220V cu intrerupator;
G.Galeata 5 litri;
F.Scafa umplere seminte;
G.Palnie umplere sticle;
F.Vas gradat 500 ml
G.Rezistenta electrica - alimentare separata (buton on/off)
E.Motor cu posibilitate de rotire in ambele sensuri (actionare buton)

Nota: Culorile presei pot diferi.
Garantie 12 luni.

Presa ce extrage uleiul din seminte oleaginoase de floarea soarelui (cu coaja sau fara), rapita, soia, in, canepa, susan, alune, arahide, miez de nuci mauntite, negrilica, sofranel. Alimentarea se realizeaza manual.
Uleiul este extras prin sistem clasic de tip snec - camera de presare (cilindru presare), cu ajutorul unui sistem motoreductor.
Alimentare 220V, putere instalata 200W.

Nota: Daca exista impuritati (nisip, pietre, metale - piulite, suruburi, cuie, bile rulment etc.) in materia prima de presat exista sansa deteriorarii masinii.
Daca materia prima prezinta impuritati de alta natura exista posibilitatea influentarii gustului uleiului, la fel si in cazul in care materia prima este depreciata (mucegaita, umeda).

http://www.presa-ulei.com/folder%20site/
presaulei
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Aug 2015, 11:00

Re: Presa ulei artizanala

Mesajde presaulei » 03 Aug 2015, 12:04

Revin cu fotografii
[/attachment]
P1110594.JPG
Fişiere ataşate
P1110029.JPG
presaulei
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Aug 2015, 11:00


Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori