Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stabilizator de tensiune

Mesajde tramar » 13 Feb 2021, 12:06

Pana de curent el. din ianuarie mi-a distrus aparatele el. din casa. Cum se pot preveni asemenea situatii?
tramar
 
Mesaje: 26
Membru din: 23 Mai 2018, 20:27

Re: Stabilizator de tensiune

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Feb 2021, 17:50

Acea pana de curent a distrus aparate in mai multe locuinte, sau numai in locuinta proprie? E vorba de acea pana care a afectat toata partea de vest a tarii?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stabilizator de tensiune

Mesajde tramar » 13 Feb 2021, 18:36

De-a lungul timpului au mai fost evenimente asemanatoare. Ultima a fost cea care a afectat W. Nu am informatii despre alte cazuri.
tramar
 
Mesaje: 26
Membru din: 23 Mai 2018, 20:27

Re: Stabilizator de tensiune

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Feb 2021, 19:28

Daca in zona au loc fluctuatii de tensiune, cu stabilizatoare obisnuite nu prea se rezolva problema. Aceste fluctuatii apar de obicei cand se fac manevre si lucrari in retea. Exista niste stabilizatoare profesionale, dar sunt foarte scumpe. Daca in gospodarie, pe langa instalatia monofazica exista si intalatie trifazica, se poate produce o anomalie care face pagube dar care poate fi evitata.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stabilizator de tensiune

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2021, 15:44

tramar scrie:Pana de curent el. din ianuarie mi-a distrus aparatele el. din casa. Cum se pot preveni asemenea situatii?


Puteti sa va recuperati pierderea, trebuie sa depuneti o cerere la firma care va furnizeaza energia electrica.
Nu este complicat, doar ca dureaza pana o sa primiti banii, dar stiu un caz cand un sat intreg a fost despagubit.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stabilizator de tensiune

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Feb 2021, 16:20

jonny_it scrie:
tramar scrie:Pana de curent el. din ianuarie mi-a distrus aparatele el. din casa. Cum se pot preveni asemenea situatii?


Puteti sa va recuperati pierderea, trebuie sa depuneti o cerere la firma care va furnizeaza energia electrica.
Nu este complicat, doar ca dureaza pana o sa primiti banii, dar stiu un caz cand un sat intreg a fost despagubit.

Da se pot recupera pagubele, dar trebuie sa fie distrugeri in mai multe locuinte, trebuie facuta o ancheta imediat dupa eveniment, pentru a putea dovedi ca defectiunile au intervenit in urma unei avarii la reteaua de curent.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43


Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori