Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde BotaPaul » 01 Mar 2015, 18:15

multi apicultori fac 1 tratament primavara , posibil sa nu inntre la menopauza.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
BotaPaul

Mesajde aiudeanu » 18 Mar 2015, 20:34

Azi, pe la 10-11 dimineata, am gasit albina multa tarandu-se in iarba in fata unui stup!
Mentionez ca toti stupii au fost tratati in toamna si toti mi-au iesit bine din iarna, au avut deja si zbor de puiet aproape toti si cara destul de bine polen.
Ma tem ca la stupul respectiv e vorba despre atac de varroa, cam asa am vazut de citeva ori, cind am mai avut atac masiv, dar NICIOIDATA pina acum nu mi s-a intimplat primavara! E drept ca anul trecut atacul a fost masiv cam peste tot si ar trebui sa multumesc Celui de SUS ca mi-au iesit toti din iarna!
Astept posibile explicatii si sugestii, adica e cazul de tratament de primavara cu varachet? De obicei nu-l facem pe cel de primavara, dar acum am imtrat la idei!
aiudeanu

Mesajde nae » 18 Mar 2015, 20:58

Acum incercati protofil /fumidil-B= nosema ; cand se incalzeste incercati ceva pt varroa ...
Prindeti una-doua taratoare si indepartati capul , cu unghia/penseta prindeti ultima terghita si aspectati intestinul :
-alb laptos =nosema
-maroniu -sanatoasa (balasbebe sau Kilot pe forumul vechi )
N-am vazut localitatea , daca e tanara e posibil sa fie acarianul ( ma indoiesc ), daca e batrana ...
nae

Mesajde proapis13 » 18 Mar 2015, 21:00

Astazi la o verificare prin sondaj am gasit pe tablele de sub sita de pe fundul stupilor.. 3-5 paduchi...morti.. :?
La unul mi se paru ca misca,nu-i problema,se mai incalzeste putin si cand cade floarea corcodusului or sa fie tratati... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde TDI » 18 Mar 2015, 21:31

Tratamentul de primăvară trebuie favut înainte de aparitia puietului. Daca puietul a apărut, asteapta sa se inzdravenrasca albinele 7-8 rame cu albina 100% si atunci faci o serie completa de 17-18 zile.
TDI

Mesajde aiudeanu » 18 Mar 2015, 21:44

nae scrie:Acum incercati protofil /fumidil-B= nosema ; cand se incalzeste incercati ceva pt varroa ...
Prindeti una-doua taratoare si indepartati capul , cu unghia/penseta prindeti ultima terghita si aspectati intestinul :
-alb laptos =nosema
-maroniu -sanatoasa (balasbebe sau Kilot pe forumul vechi )
N-am vazut localitatea , daca e tanara e posibil sa fie acarianul ( ma indoiesc ), daca e batrana ...

Le-am administrat la toti cite 1-2 hranitoare cu sirop+Protofil dumineca-luni, cand la noi au fost 15 grade! dar voi face si disectia pentru intestin, e ceva despre care nu stiam.
aiudeanu

Mesajde Avram » 26 Noi 2015, 22:02

Citind despre varroua .... cineva spunea ca acarianul este atras de mirosul feromonului juvenil.

Cert este ca femela gata imperecheata ,, cauta ,, si prefera puietul de trantor pentru ca acolo gaseste ,, conditii ,, optime pentru perpetuare .Din ce am citit , stiu ca in celula de trantor varroua poate da 4-5 femele , in celula de albina doar 3 .Cred ca din aceasta cauza acarianul prefera puietul de trantor.

Nelamurire ... cum poate varroua sa faca diferenta intre puietul de trantor si cel de albina ?
Feromon juvenil emana si puietul de trantor si puietul de albina ... sau nu ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avram

Mesajde nae » 27 Noi 2015, 01:08

Avram scrie:Nelamurire ... cum poate varroua sa faca diferenta intre puietul de trantor si cel de albina ?
Feromon juvenil emana si puietul de trantor si puietul de albina ... sau nu ?

Puietul de matca nu emana nimic ? :D
1- nu stiu ; sunt producator de miere .
2-nu cred sa stea cu lampa de miner pe cap sa urmareasca albina cand incepe sa capaceasca puietul MATUR sau sa stea cu ABAC-ul la curul matcii sa numere zilele pana la capacire .
3-cred ca larva la maturitate miroase a ''iubire'' si una de trantor probabil pute mai tare fiind mai mare .
Asta cu marimea ma pune in sah cu larva de matca , doar si ea e mare ,NU ?
De ce nu paraziteaza varroa botca ? Sau o paraziteaza ?
Un coleg pe forum jura ca a vazut varroa pe matca ecluzionata , altul (nu scrie pe forum ) la fel ...
Intervine si temperatura din stup, din unele zone?, cred ca da .
Nu gasesti acarieni pe trantori centrali dar la periferie DA ; nici matci cu aripi arse nu gasesti la roire/SL ,dar intr-un starter-finisor slab/frig am gasit ciufulite .
Sarpele iese la soare , broasca intra la umbra ... de unde stiu !?
nae

Mesajde Closcutz » 27 Noi 2015, 01:26

1 pt Avram: eu am citit ca femela de varroa prefera celulele de trantor pt ca acolo gaseste o temperatura mai pe pohta ei si ca si durata mai mare pana la eclozionare ii convine mai mult.
2 pt Nae: am avut si eu matca neimperecheata, foarte frumoasa, dar cu o aripa arsa... Cand am inceput apicultura am vazut si la un stupar batran matca mare neinperecheata cu aripa sau aripi arse...
Cat despre faptul ca s-au vazut si matci care ieseau din botca si aveau varroa pe toracenu este exclus, ori a trait acolo parazitul ori din cauza gradului f mare de infestare cum a iesit matca, cum i-a sarit dusmanul in carca. Am vazut ca varroa se misca foarte sprinten pe albine.
Closcutz

Mesajde feederman » 15 Oct 2022, 10:16

[quote="gheorghe plus"]Intrebare: Cum au aparut si cine i-a aspindit pe acesti inamici ai albinelor?Pot sa aflu de la dumneavoastra?[/quote]

Un raspuns tardiv pentru gheorghe plus si adita .
Extras din https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articl ... 4981/#bib5
1.Introduction , paragraful 2 :
[quote]A second invasion pathway occurred when colonies of A. mellifera from Ukraine were introduced to the far east of the Soviet Union, in the neighbourhood of Vladivostok, allowing the shift of Varroa infecting local colonies of A. cerana onto A. mellifera. Infected colonies were later found in European USSR in 1975 (Crane 1978), and from there the parasite invaded the rest of Europe, followed by a rapid and almost worldwide expansion.[/quote]
In traducere: A doua cale de introducere a aparut cand coloniile de a m au fost introdusein oestul indepartat al Uniunii Sovietice, in vecinatatea Vladivostokului, permitand contaminarea cu Varroa de la coloniile locale de Apis cerana la Apis melifera. Colonii infectate au fost gasite mai tarziu in partea europeana a URSS in 1975 , iar de acolo parazitul a infectat restul Europei , urmata rapid de o expansiune in aproape toata lumea. Curios lucru faptul ca in Ro s-a descoperit in 1971. Mint ca intotdeauna. Vinovatii sunt totdeauna in curtea vecinului.

In completare: viewtopic.php?f=38&p=366861#p366861
Sa nu uiti Darie!
feederman

Mesajde Radu16b » 14 Noi 2022, 14:32

Intrebare de incepator: este posibil, acum, la ultimul tratament cu varachet, in lipsa totala de puiet, sa nu cada nici un varoua? Am achizitionat roi la pachet in 27 iunie, i-am afumat cu varachet, dupa am pus de doua ori oxistrip, schimbate la 5 saptamani, iar in septembrie am facut 4 afumari cu varachet, a cincea ieri in lipsa totatala de puiet si nu am vazut niciodata, nici un varoua? Am dubii ca nu fac bine ceva…
Radu16b

Mesajde jonny_it » 14 Noi 2022, 15:25

Radu16b scrie:Intrebare de incepator: este posibil, acum, la ultimul tratament cu varachet, in lipsa totala de puiet, sa nu cada nici un varoua? Am achizitionat roi la pachet in 27 iunie, i-am afumat cu varachet, dupa am pus de doua ori oxistrip, schimbate la 5 saptamani, iar in septembrie am facut 4 afumari cu varachet, a cincea ieri in lipsa totatala de puiet si nu am vazut niciodata, nici un varoua? Am dubii ca nu fac bine ceva…

Da, este posibil. Roii la pachet tratati pleaca de la un nivel al varroa mult mai redus. La cat varachet le-ai dat ori nu mai au varroa ori au capatat rezistenta si nu mai cad ori nu mai sunt albine in lada :)
jonny_it

Mesajde Balian » 14 Noi 2022, 17:11

Infestarea în timp poate fi f variat. Această diferență numai cu testare se poate verifica.
Când găsim varroa tratăm când nu, nu tratăm. Dar... contează f mult felul verificării și nu
în orice moment avem voie să tratăm. Cum este mult mai important cunoașterii infestării
în interiorului celulei de puiet decât ce se află pe albină, eu spun... cel mai eficient este
dacă se desface o suprafață de un jumat de palmă în mijlocul cuibului puiet căpăcit cu
furculița și se verifică gradul de infestare. Se ia decizie de tratament de acest rezultat.
Este de preferat prevenția. Să tratăm când ne lasă calendarul de cules. Tratăm în perioade
fără cules și stăm în așteptare când culege albina. Astfel tratăm dacă trebuie :!: primăvara
când încă nu este cules, după salcâm când nu prea mai culege, după ultimul cules de fs și f
important când nu mai este puiet :!: . Astfel putem asigura un nivel acceptabil de infestare
pe parcursul întregului an. Numai o părere. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Shrek » 14 Noi 2022, 22:27

Depinde de zona, de tratamente de ....vecini! La mine la ultima tamaiere, săptămâna trecută, nu am văzut nimic pe foile de control. Este adevărat ca era cam târziu și poate nu s-au văzut ( pe hârtiile de control) dar cu trei săptămâni în urma am scos benzile de varostop. Totuși cam subțiri la populație. În sud, sunt mai populati! Vedem în februarie!
Shrek

Mesajde cristi_vidican » 16 Noi 2022, 07:39

Radu16b scrie:Intrebare de incepator: este posibil, acum, la ultimul tratament cu varachet, in lipsa totala de puiet, sa nu cada nici un varoua? Am achizitionat roi la pachet in 27 iunie, i-am afumat cu varachet, dupa am pus de doua ori oxistrip, schimbate la 5 saptamani, iar in septembrie am facut 4 afumari cu varachet, a cincea ieri in lipsa totatala de puiet si nu am vazut niciodata, nici un varoua? Am dubii ca nu fac bine ceva…

în 2021 și 2022 am avut foarte puțini păduchi în stupină.
Nu înțeleg încă de ce. Nu e doar la mine, la mai mulți stupari din zonă.
Ce-i drept, tot în zonă, alții au mulți păduchi.
În zonă, mă refer în județ.

Și eu am avut stupi la care n-am văzut niciun păduche căzut în august-septembrie, la oricare dintre tratamente.
La mulți stupi au căzut puțini.

am avut vreo 2, pe care i-am urmărit, care aveau mulți.

De aceea îmi e neclar de ce unii au, iar alții nu au decât foarte puțini.

P.S. Am aplicat taratamentele AV destul de bine, zic eu, în ultimii ani.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde Balian » 16 Noi 2022, 10:01

Întrun an lângă locația mea de roiuri nou infințate cu o infestare nesemnificativă s-a mutat
o stupină f aproape la cca 30m de mine. După un timp partea vetrei mele dinspre stupina
vecinului s-a infestat semnificativ de tare față de partea depărtată.
În plus toamna pericolului furtișagului se intensifică probabil producând o migrare de varroa.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE