Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde BUNKA » 13 Aug 2015, 20:34

Adică, daca ele construiesc 4,9 mm si se ajunge la 4,8 sau 4,7 sau chiar 4,6 mm nu e nici o problema. Cum poți avea in cat 5,4 si in cuib 4,9mm explica-mi?! Intră pe resistantbees.com
Vei afla mult mai mult decât pot eu scrie, am pus o grămadă de linkuri, intră pe ele...am pus și eu o intrebare pe blog si am primit un link către o pagina full de linkuri, este f multa info acolo...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 10:22

Hai ca ma enervati cu toate cotele astea. Dupa-masa imi iau si eu sublerul si ma pun pe masurat sa vedem ce si cum :lol:
Folosesc fagure natural de 2 ani.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde BUNKA » 14 Aug 2015, 14:43

asd scrie:Hai ca ma enervati cu toate cotele astea. Dupa-masa imi iau si eu sublerul si ma pun pe masurat sa vedem ce si cum :lol:
Folosesc fagure natural de 2 ani.


Vreo 2 ani nici eu nu le-am măsurat :) da' m-au întrebat pe resistantbees.com și atunci a trebuit sa masor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 19:33

OK. Am pus sublerul pe 5 cm si am numarat celulele. Sunt sub 5mm per celula. Sincer nu cred in chestia asta dar cine stie.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 19:51

Adica anul trecut oricum au fost afectati multi indiferent de sistem. Anul asta nu vor fi afectati indiferent de sistem. Eu cred ca ne amagim singuri si cei care trateaza si cei care nu. Important e macar un tratament pe an. Ala face toata diferenta. In rest sunt povesti. .. dar poate ca ma insel.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde Mircea_63 » 14 Aug 2015, 19:56

asd-ule, n-ai suficienta precizie cu sublerul. Masori cu precizie maxima 10-20 de cm sau mai mult, numeri celulele si apoi faci impartirea. Sau numeri sa zicem o suta de celule si masori apoi imparti la o suta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 19:57

Si inca o chestie: sunt convins ca albinele se descurca singure cu varroa si ca nu vor disparea. Toate povestile si citatele sunt propaganda de doi bani promovate de vanzatorii de medicamente si exaltati. Convingerile mele nu vin din vise ci din ce am citit vreme de 3 ani buni.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 19:59

Mircea_63 scrie:asd-ule, n-ai suficienta precizie cu sublerul. Masori cu precizie maxima 10-20 de cm sau mai mult, numeri celulele si apoi faci impartirea. Sau numeri sa zicem o suta de celule si masori apoi imparti la o suta.

Pai da... se masoara distanta a 10 celule. Asa am facut.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde teinegru64 » 14 Aug 2015, 20:11

asd scrie:Si inca o chestie: sunt convins ca albinele se descurca singure cu varroa si ca nu vor disparea. Toate povestile si citatele sunt propaganda de doi bani promovate de vanzatorii de medicamente si exaltati. Convingerile mele nu vin din vise ci din ce am citit vreme de 3 ani buni.

Visator am fost acum vreo 10-15 ani.Tratam doar cu fum de cires. :lol: Si acum sunt sigur ca fumul nu a fost administrat la temperatura optima. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 14 Aug 2015, 20:21

Am auzit de fum de tabac in afumator, rumegus de nuc dar de cires nu :lol:

Sunt convins ca merg variantele dar miere cu gust de tabac...
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde cucubau » 14 Aug 2015, 21:31

Apicultura fara tratamente , un vis frumos , si doar atat.
Si eu in primii ani de apiucultura visam frumos , mai tarziu a urmat cosmarul si a trebuit sa ma trezzesc la realitate . Apicultura fara tratamente presupune totusi o selectie riguroasa si desfintarea anuala a tuturor familiilor de albine ce cu nesimtire indraznesc sa se inbolnaveasca . In astfel de situatii intodeauna vinovate pentru esecul familiilor de albine sunt matcile , caci ele nu au fost capabile sa ponteze chiar si atunci cand familia nu era capabila sa ingrijeasca puietul.
Pentru adeptii teoriei "zero tratamente" as avea doua intrebari :
1.Anual intr-o stupina cad prada bolilor intre 5%si 10% din efective , oare adeptii teoriei fara tratamente cat sunt dispusi sa sacrifice ?
2. Atunci cand cu efectivele diminuate sunt nevoiti sa cumpere familii de albine de unde vor cumpara ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 15 Aug 2015, 07:49

Cu un stoc de nuclee iernate anual cu matci tinere, egal cu numarul familiilor as accepta fara probleme 50% pierderi.

Ma rog pozitia mea e moderata insa ma gandeam la stupul asta warre si la simplitatea sa. Adeptii sai spun ca albinele se descurca asa de bine in ei incat multi nu ii trateaza deloc.

Ma mai gandeam apoi ca e o solutie viabila pentru a satisface necesitatile familiei fara bataie de cap: pui doar caturi si iei mierea. Atat.
Apoi cei care crapa sunt populati cu roi la pachet. Asta ar fi a treia operatiune (de avarie).

Timp=bani...diferenta nu cred ca e asa de mare. Pentru mine personal timpul e mult mai valoros decat banii.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 15 Aug 2015, 08:15

Mai adag ca aceasta dublare anuala a efectivului cu nuclee este in sine un tratament, fapt demonstrat, iar toti care tin albinele fara tratamente au mers pe calea asta.

http://www.mdasplitter.com/
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 22 Aug 2015, 15:25

Nu exista solutii magice. Cei care au reusit pe calea asta au avut un cumul de factori pozitivi. Se stie ca paduchele singur nu omoara colonia ci o combinatie de factori cum a fost cea de anul trecut.

Au fost altii care au facut cica albine rezistente dar in momentul in care aceastea au fost luate din mediul lor nativ au sucombat la fel ca altele:
http://community.lsoft.com/scripts/wa-L ... =&P=107030

Nu are rost sa ne batem cuie in talpa si nici exagerarile nu sunt bune. Un singur tratament pe an cand nu e puiet asigura continuitatea familiei de albine.

Albinele care sucomba la aceasta schema nu merita tinute. Punct. :lol:
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde BUNKA » 23 Aug 2015, 00:20

asd scrie:Nu exista solutii magice. Cei care au reusit pe calea asta au avut un cumul de factori pozitivi. Se stie ca paduchele singur nu omoara colonia ci o combinatie de factori cum a fost cea de anul trecut.

Au fost altii care au facut cica albine rezistente dar in momentul in care aceastea au fost luate din mediul lor nativ au sucombat la fel ca altele:
http://community.lsoft.com/scripts/wa-L ... =&P=107030

Nu are rost sa ne batem cuie in talpa si nici exagerarile nu sunt bune. Un singur tratament pe an cand nu e puiet asigura continuitatea familiei de albine.

Albinele care sucomba la aceasta schema nu merita tinute. Punct. :lol:


Când apare infestatia peste pragul tolerabil apare și "cumulul de factori" adica virusii, deci totul e pana la urma de cat de paduchioase sunt, iar ăsta este un lucru variabil în fct de ani, tratamente aplicate, eficacitate, reinfestare, experiența pastorului, etc...în final când apare, neglijenta, tratamentul ineficient, reinfestarea după tratamente etc...apare "cumulul de factori" adica virusii care ucid.
Fii mai atent la detalii...zici ca nu merita tinute alea care crapă. ?.dar dacă au gene bune ascunse ?
Sau...daca le supui la test pe toate 2-3 ani și crapă toate?...care e concluzia?...nu erau bune albinele?...sau nu ai făcut selecție, nu le-am ajutat când trebuia etc.
Lipsa unui bazin de selecție nu este o soluție...și testele la sânge te pot lăsa fără material didactic, trebuie adoptata o alta strategie, dar despre ăsta vom mai vorbi și alta data..
:)

Fii cu băgare de seama la detalii și concluzii....

PS Uita-te la ce au de zis cei care au reusit, știu Cum se face etc...ceilalți sunt mulți dar știu ppuțin și înțeleg și mai puțin.
Cei care au rezultate în direcția ăsta fac parte din elita celor ce se ocupa de albine, sunt vârful vârfului...de acolo vine "lumina"...în rest oricine poate umple un camion sa îl debarce lângă lan, și mulți fac asta dar ăsta nu îiface mai iînțelepți, mai pregătiți sau mai experți decât aia care lucrează cu informația, cu microscopul, cu penseta, cu jurnalul, cu genele etc
Deci...unii fac miere, sau combinații de miere cu sirop pt bani de bere, alții o fac din pura pasiune și dragoste de albina și mediu.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: apicultura fara tratamente, adica deloc, zero tratamente

Mesajde asd » 23 Aug 2015, 08:43

Mediul in sine conteaza, deci nutritia si clima... cel mai mult. Stuparul face mai apoi selectia. E foarte simplu.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori