Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde peterneamt » 02 Ian 2020, 23:52

Shrek scrie:[quote="peterneamt"......

Am folosit eu urzici! Citisem despre ele si , în plus, m-a rugat un prieten sa facem un test!La tratamentul cu varachet, au căzut la fel de multi păduchi ca in cei " netratati" deloc! Eu am constatat o oarecare creștere a agresivității la albinele tratate cu urzici! Posibil sa ma fi înșelat.[/quote]



Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde yuonyuon » 03 Ian 2020, 21:28

kiloz scrie:S-a dovedit ca numarul acarienilor maturizate în celule depind de temperatura si perioada de stadiu capacit al larvelor.
De aia prefera, larvele de trantori si marginea cuiburilor.
Stim, cum creste temperatura asa se reduce perioada de eclozare al puietului.
Lucratoarele albinelor africane sunt maturizate la 19 zile. Matcile ies la 14÷15 zile.
corect...
si al 7 lucru (defapt erau primele doua, dar fiecare le ordoneaza cum vrea)
este ca ... in iulie la incetarea puietului de trantor ..toti paduchii se muta pe puietul de lucratoare ...concomitent cu racirea cubului ("datorita" tehnicilor apicole consacrate)...rezultatul = invazie..!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde jonny_it » 03 Ian 2020, 21:35

yuonyuon scrie:
kiloz scrie:S-a dovedit ca numarul acarienilor maturizate în celule depind de temperatura si perioada de stadiu capacit al larvelor.
De aia prefera, larvele de trantori si marginea cuiburilor.
Stim, cum creste temperatura asa se reduce perioada de eclozare al puietului.
Lucratoarele albinelor africane sunt maturizate la 19 zile. Matcile ies la 14÷15 zile.
corect...
si al 7 lucru (defapt erau primele doua, dar fiecare le ordoneaza cum vrea)
este ca ... in iulie la incetarea puietului de trantor ..toti paduchii se muta pe puietul de lucratoare ...concomitent cu racirea cubului ("datorita" tehnicilor apicole consacrate)...rezultatul = invazie..!!!


Problemele cu varroa s-au amplificat in ultimii ani, in special de cand se foloseste fundul "anti-varroa" si de cand urdinisele stupilor au cate jumatate de metru si avem o multime de aerisiri la stup. .. parerea mea, dar nu doar a mea. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde yuonyuon » 03 Ian 2020, 22:08

la mine problema cu varooa a disparut aproape detot....cred ca si la tine lafel.....
eu anul acesta nu am vazut cum arata un "paduche"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde Balian » 03 Ian 2020, 22:08

Folosesc ramă clăditoare de la începutul lui aprilie până după fs.
Prima ramă laterală. Tai regulat după căpăcire. Nu am găsit varroa
aproape deloc. Ce spuneți anul ăsta nu am avut varroa? :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde tiih » 08 Ian 2020, 11:34

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:
kiloz scrie:S-a dovedit ca numarul acarienilor maturizate în celule depind de temperatura si perioada de stadiu capacit al larvelor.
De aia prefera, larvele de trantori si marginea cuiburilor.
Stim, cum creste temperatura asa se reduce perioada de eclozare al puietului.
Lucratoarele albinelor africane sunt maturizate la 19 zile. Matcile ies la 14÷15 zile.
corect...
si al 7 lucru (defapt erau primele doua, dar fiecare le ordoneaza cum vrea)
este ca ... in iulie la incetarea puietului de trantor ..toti paduchii se muta pe puietul de lucratoare ...concomitent cu racirea cubului ("datorita" tehnicilor apicole consacrate)...rezultatul = invazie..!!!


Problemele cu varroa s-au amplificat in ultimii ani, in special de cand se foloseste fundul "anti-varroa" si de cand urdinisele stupilor au cate jumatate de metru si avem o multime de aerisiri la stup. .. parerea mea, dar nu doar a mea. :)


A fost si este si parerea mea expusa inca din 2012..2014 .cand criticam iernarea tip "clopot" si militam pentru folosirea pernutelor din papura si a materialului lemnos ...ptr eliminarea condenului.Timpul mi-a dat dreptate si multi din cei care nu au tinut cont..au disparut intre timp si ca mari stupari si ca detinatori de mari stupine.. :roll:

PS.Si sa va mai spun un "secret",factorul CALDURA (usurinta cu care se obtine si se mentine caldura optima in stup ...functie de anotimp)are influenta nu numai in dezvoltarea paduchelui...ci si a altor boli provocate de ...bacterii,virusi.... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori