Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O alta abordare in lupta cu Varroa

Mesajde mechenici » 02 Feb 2012, 13:01

Salut.BIO?Au avut bio inainte de a (descoperii) varaketul.mavrirolulde ce nu lau tratat ,nu o sa scapam de varoa cum nu scapam de gindacul decolorado la cartofi,vinete samd.Singura shansa sa ne ushuram noi metodele de aplicare a tratamentului shi cred ca trebuie folosit ca la gindacii decolorado un an cu ceva anul urmator cu alt ceva .Am vazut apicultori vechi care au facut tratamentul shi paduchii erau f multzi,sau ca la shoferi incepatorii sunt mai atentzi .
mechenici

Mesajde stuparul2011 » 03 Feb 2012, 22:06

buna,
domnilor la ora actuala varachetul cat de bine mai face fata impotriva varroa?
sa inteleg ca treptat,treptat,este tot mai putin folosit?
ar trebui sa trecem la tratamente cu alte substante?
cine mai foloseste?eu unul doar varachet folosesc(dar,luati in considerare ca sunt incepator,asa ca.....)
va multumesc,
numai bine
stuparul2011

Mesajde osho » 03 Feb 2012, 22:26

osho scrie:de BEEVITAL ce parere aveti merita folosit? ,in special pe timpul verii
osho

Mesajde mibu » 04 Feb 2012, 00:10

incet ,nu va grabiti !
deocamdata VARACHET ! nu faceti presupuneri ! daca aveti o alta solutie verificata
veniti cu ea pe tapet , o discutam , o analizam si vedem ce e de facut in bine !
BLÎND DAR SIGUR !
mibu

Mesajde proapis13 » 04 Feb 2012, 08:57

Lista tratamentelor antivaroa este destul de mare
Nimeni nu va opreste sa tratati cu ceea ce credeti de cuviinta
Regula de aur este sa facem tratamentele la timp
Nu trebuie sa mai dam vina pe liposa substantei active din produs cand nu obtinem efectul scontat
Apicultorul a devenit mai selectiv si se reorienteaza din mers asupra altui produs
asa ca producatorii tin pasul cu apicultorii si in sensul ca nu v-or sa piarda segmentul de piata
Eu cred ca diversificarea tratamentelor si un orar strict al tratamentelor e cheia succesului
Anul trecut am tratat numai de 4 ori;de 2 ori cu varachet si de 2 ori cu alt produs neomologat in Romania
NU am vut pbe cu paduchii nici dupa tratamentul in lipsa puietului in sensul ca au tins spre o
Anul acesta intentionez sa tratez tot de 2 ori si tot cu 2 tratamente diferite aduse din U.E. neomologate la noi
Aici marefer la faptul ca nu sunt pe lista tratamentelor omologate
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde pedro » 04 Feb 2012, 09:54

doar informativ,
fara o utilitate practica in acest sistem,
deocamdata! cred!
http://www.varroa-controller.com/vc
http://www.youtube.com/watch?v=ZY7Kzo30 ... er&list=UL
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!
pedro

Mesajde adriann » 04 Feb 2012, 13:58

interesant....dar la 2000 euro cat costa -
interesant care este temperatura de lucru si umiditatea.
O cutie si o rezistenta electrica poate sa faca oricine.
adriann

Mesajde amadeusmbi » 05 Feb 2012, 05:58

"beekeepers in Turkmenistan have been dealing with Varroa for more than 40 years. A good method of Varroa mite control ...... was that during the summer the beekeepers close up the hive entrances and replace the top covers with glass. This raises the temperature of the hives and kills the mites. They closely monitor the temperature and remove the glass before harm comes to the bees."
http://www.beesfordevelopment.org/uploa ... men008.pdf
1< MEA stationar < 1Bals
amadeusmbi

Mesajde catalin.profiri » 15 Mar 2012, 10:20

Eu sunt curios CATI din voi ati urmarit filmuletul din prima postare.
Pai doamna asta spune clar ca in urma cercetarilor ei sunt mai multi Varroa in celula de 4.9 decat in aia de 5.3
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri

Mesajde peterneamt » 15 Mar 2012, 16:48

catalin.profiri scrie:Eu sunt curios CATI din voi ati urmarit filmuletul din prima postare.
Pai doamna asta spune clar ca in urma cercetarilor ei sunt mai multi Varroa in celula de 4.9 decat in aia de 5.3

Si spre final spune ca nu sunt diferente (cind o intreaba Michael ).
peterneamt

Mesajde proapis13 » 15 Mar 2012, 20:19

catalin.profiri scrie:Eu sunt curios CATI din voi ati urmarit filmuletul din prima postare.

Dar nu esti curios, cati dintre forumisti sunt vorbitori de limba engleza???
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde catalin.profiri » 16 Mar 2012, 04:51

la asta nu m-am gandit.
scuze...
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri

Mesajde lucky5strike » 01 Ian 2020, 14:47

CORNELINO !! Frectie la picior de lemn!!

1. Culesul continuu e prima chestie contra varroa...
2. Celula mica e a doua chestie contra varroa...
3. Temperatura corecta in cuib e a treia chestie contra varroa...

Zic si io!
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde peterneamt » 02 Ian 2020, 19:32

lucky5strike scrie:CORNELINO !! Frectie la picior de lemn!!

1. Culesul continuu e prima chestie contra varroa...
2. Celula mica e a doua chestie contra varroa...
3. Temperatura corecta in cuib e a treia chestie contra varroa...

Zic si io!

4. Întreruperea pontei mătcilor toamna, ne ajuta foarte mult în lupta cu Varroa ( în perioada de toamnă- iarnă , în funcție de temperaturi ), când cu 3 aplicări de varachet rezolvam problema .....până în toamna următoare.... . Au trecut anii și ...datorită încălzirii globale , dar și a importurilor de mătci din zone mai calde....în anul 2020 va trebui să începem tratamentele din primăvară ( în zona de sud mătcile nu au oprit ponta ci doar au redus-o, deci în primăvară vom avea probleme ....)!
5. Varroa Desructor a evoluat.....Rezistența femelei de Varroa ce nu a pontat (depus ouă ) și s-a dezvoltat pe albinele de cuib atingând ....., este egală sau chiar mai mare decât rezistența albinei la amitraz și taufluvalinat !

Urzica oferă o senzație dureroasă și înțepătoare la atingere, eliberând niște toxine neurotransmițătoare în piele prin intermediul perilor de dimensiuni mici, care sunt goi în interior, acoperiți cu dioxid de siliciu.
Folosirea urzicilor bătrâne deasupra cuibului ....este o practică des folosită în Turcia și nu fără succes.... .

Când frunza/tulpina este atinsă, perișorii din dioxid de siliciu se rup și eliberează toxine. Fiecare perișor, numit tricom, are la bază un bulb care secretă:
neurotransmițători - histamină, serotonină și acetilcolină;
acizi - acid formic (întâlnit și la furnici), acid tartric și acid oxalic;
alte substanțe cum ar fi moroidină, leukotriene și 5-hidroxitriptamină.

Aceste substanțe, împreună, au rol iritant, produc inflamație, durere, mâncărime, înroșire și senzație de arsură, simptome ce pot dura de la câteva minute până la 12 ore, reducându-se de la sine.
peterneamt

Mesajde kiloz » 02 Ian 2020, 22:45

S-a dovedit ca numarul acarienilor maturizate în celule depind de temperatura si perioada de stadiu capacit al larvelor.
De aia prefera, larvele de trantori si marginea cuiburilor.
Stim, cum creste temperatura asa se reduce perioada de eclozare al puietului.
Lucratoarele albinelor africane sunt maturizate la 19 zile. Matcile ies la 14÷15 zile.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde Shrek » 02 Ian 2020, 23:06

[quote="peterneamt"......[/quote]
Am folosit eu urzici! Citisem despre ele si , în plus, m-a rugat un prieten sa facem un test!La tratamentul cu varachet, au căzut la fel de multi păduchi ca in cei " netratati" deloc! Eu am constatat o oarecare creștere a agresivității la albinele tratate cu urzici! Posibil sa ma fi înșelat.
Shrek

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE