Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament cu amitraz in timpul sezonului activ

Mesajde peterneamt » 16 Mar 2012, 09:10

Am afirmat ca tratamentul cu varachet forte in timpul sezonului activ nu este eficient. Si totusi daca il facem imediat dupa extractii ( 3-7 zile ) eficacitatea lui creste . Datorita faptului ca nectarul este adus initial in cuib acesta se blocheaza si matca isi reduce ponta iar parazitii se vor muta cu hranitul pe albinele de cuib. Fiecare familie de productie pierde in urma unui cules (din cauza epuizarii rapide a albinelor culegatoare ) peste un Kg de albina. La floarea soarelui in functie de semanatul ei durata culesului poate creste la peste 3 saptamini caz in care puietul aproape ca dispare iar familiile de albine se depopuleaza masiv si atunci majoritatea acarienilor sunt pe albina de cuib . Dupa extractie albinele incep deblocarea cuibului prin mutarea nectarului in cat iar matca isi reia ponta si noi avem posibilitatea sa facem un tratament pina incepe capacirea puietului. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament cu amitraz ( varachet ) in timpul sezonului ac

Mesajde peterneamt » 19 Mar 2012, 15:37

peterneamt scrie:Am afirmat ca tratamentul cu varachet forte in timpul sezonului activ nu este eficient. Si totusi daca il facem imediat dupa extractii ( 3-7 zile ) eficacitatea lui creste . Datorita faptului ca nectarul este adus initial in cuib acesta se blocheaza si matca isi reduce ponta iar parazitii se vor muta cu hranitul pe albinele de cuib. Fiecare familie de productie pierde in urma unui cules (din cauza epuizarii rapide a albinelor culegatoare ) peste un Kg de albina. La floarea soarelui in functie de semanatul ei durata culesului poate creste la peste 3 saptamini caz in care puietul aproape ca dispare iar familiile de albine se depopuleaza masiv si atunci majoritatea acarienilor sunt pe albina de cuib . Dupa extractie albinele incep deblocarea cuibului prin mutarea nectarului in cat iar matca isi reia ponta si noi avem posibilitatea sa facem un tratament pina incepe capacirea puietului. ;)

No hai co inceput lucru.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament cu amitraz in timpul sezonului activ

Mesajde proapis13 » 19 Mar 2012, 20:54

Hotaraste-te mai intai unde pui intrebarea si nu mai deschide atatea topice;
ori aici unde e un subiect cat de cat activ;
http://www.forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=558
ori aici,unde mai exista un topic cu acelasi nume
http://www.forum.stuparitul.com/viewtop ... f=8&t=1916
Toate tratamentele antivaroa contin mai mult sau mai putin amitraz
tu hotatasti la ce tratament te opresti
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tratament cu amitraz in timpul sezonului activ

Mesajde peterneamt » 20 Mar 2012, 08:45

Ai dreptate am gresit, te rog rezolva dumneata ca eu nu stiu cum ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori