Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 22 Sep 2015, 08:50

Sita metalica sus si jos,busuioc intre caturi si din noiembrie pana in aprilie
cand plec la rapita asa depozitez caturile,in stupina pe un palet... ;) :!:
Fişiere ataşate
2014-01-14 13.30.24 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2015, 09:28

mellis scrie:
ignatov andrei scrie:In majorritatea cazurilor fagurii sunt deja insamantati (in familia de albine).
Eu tin ramele afara, in corpuri si nu am probleme cu gaselnitza, decat foarte putin!
Nu tratez cu nimic.
Repet: din familia de albine pleaca totul!


Puteti detalia va rog?
Anul acesta am avut mari probleme cu fluturii..
tineti ramele peste/sub stupi?
Cum faceti tratament AV cu ramele sub stupi (daca este cazul)
Multumesc..


Ramele scoase din cuib si lasate departate de cuib sunt insamantate de gaselnita (sunt destule cazuri cand ramele din cuib, acoperite de albine, sunt insamantate). Se lasa acele rame sa fie curatate (o zi sau doua), apoi se scot si se pun la rezerva gata insamantate. Normal sa avem gaselnita.
Acele rame se examineaza cu atentie si se curata de oua, apoi se mai trece odata prin ele, pentru a fi siguri ca nu vine "duduia".
La depozitare se poate pune: busuioc, coada vacii, sulfina, sanzaiene, levantica...
Multi spun ca au pus dar nu a avut niciun efect. De ce...?!? Tocmai pentru ca acele rame au fost deja insamantate, iar perioada de incubatie este de 10 zile.
Cand ne ducem si verificam ramele (dupa doua saptamani) si vedem viermi multi si mari, atunci este sigur ca fagurele a fost preluat insamanatat din stup!

Ramele le tin in corpuri, in aer liber, pe o platforma.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 22 Sep 2015, 09:39

Ziua buna,
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 23 Sep 2015, 08:10

Bună ziua ,

Eu am făcut un tratament cu futile de sulf , la ramelele depozitate , pt ca am văzut câțiva viermi( am rame cu miere la păstrat , rame goale , dar și rame care mai au păstură ).. Din ramele cu miere vreau să mai dau după diafragmă la câțiva stupi. Ce să fac ca să nu îmi afecteze stupii? Am înțeles ca trebuie bine afierisite ???
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 24 Sep 2015, 07:49

Deci .....? Ce e mai bine să fac ??
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde thomas » 24 Sep 2015, 08:52

Da, le lasi la aerisit, 2-3 zile si dup-aia le dai albinelor. Problema e ca acum daca le lasi afara, ti le gasesc albinele si iese scandal. Daca le bagi in stup, e posibil ca cele care au avut miere sa fi facut reactie cu sulful si iarasi afecteaza albinele. Pe viitor incearca sa tii mai mult ramele in stup. Pana la venirea temperaturilor reci, apoi le depozitezi. Sau descapacesti, si apoi scoti rame goale, fara miere, pe care le afumi cu sulf.

PS: daca ai familii puternice, e ok, poti sa le bagi in stup si cu 2-3 viermi de gaselnita, ca ii tin ele sub control. Dar daca le bagi in roi sau familii slabe, adios!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 24 Sep 2015, 10:46

La majoritatea stupilor am hrană suficientă , un roi de Buckfast îmi dat de lucru , ca din 8 rame de ME , acum două săptămâni , avea 4 rame de puiet , din spetează în spetează și pe 2 rame mai bine de jumătate , el a mai primit vreo - o 7-8 kg de sirop până prin dată de 15 , dar vroiam să îi sau și două rame cu miere după diafragmă .dar după ce îmi spui nu e cam bine .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 24 Sep 2015, 13:01

emil_sorin scrie:... un roi de Buckfast îmi dat de lucru , ca din 8 rame de ME , acum două săptămâni , avea 4 rame de puiet , din spetează în spetează și pe 2 rame mai bine de jumătate ,.... vroiam să îi sau și două rame cu miere după diafragmă .dar după ce îmi spui nu e cam bine .

La ME pentru o buna iernare,cea mai buna diafragma este....un cat cu miere.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 24 Sep 2015, 16:47

Cred ca e bun , dar de unde . îi roi făcut la început de august . la anul sper ca v-a avea , așa ca până atuncia trebuie să îi pun ceva rame la lins , numai să scap de sulful de la trata!ent, cred ca o să pun în cămară câteva rame , până să aerisesc .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 06 Oct 2015, 19:38

Revin cu o mica problema , și totodată s, poate dacă mai citesc începători ca mine sa nu facă aceeași greșeală . Am câțiva stupi cu fund AV și nu au suber , în vara au stat cu polistiren . Astăzi am tras polistirenul și am găsit viermi de gaselnita și multe " chestii " urate . Ăsta înseamnă ca nu i-am curățat .
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 07 Oct 2015, 01:30

Daca ai AV de ce ai mai pus polistiren?
Căldură din aceasta vara era mai domoala "in fundul gol"
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde emil_sorin » 07 Oct 2015, 08:27

Nu știu ce era de făcut mai bine , dar știu sigur ca trebuia curățat polistirenul care era pus pe post de suber , la fiecare vizită . acum cu căldură ,nu cred ca a fost mare băi . Ideea e ca, ceară ce a căzut sub plasă a influențat creșterea viermilor.
emil_sorin
 
Mesaje: 191
Membru din: 29 Iul 2014, 16:37
Localitate: Mures

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Doru89 » 23 Oct 2015, 07:47

Buna ziua am si eu o intrebare in privinta tratari gaselnitei prin congelarea ramelor 5 ore in congelator,daca le congelez o sa aiba un efect negativ cand o sa le dau la albine in primavara ? Astept raspunsuri multumesc pentru timpul acordat.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde petru MD » 23 Oct 2015, 08:20

Doru89 scrie:Buna ziua am si eu o intrebare in privinta tratari gaselnitei prin congelarea ramelor 5 ore in congelator,daca le congelez o sa aiba un efect negativ cand o sa le dau la albine in primavara ? Astept raspunsuri multumesc pentru timpul acordat.


Buna ziua nuno sa fie nimic rau daca ramele o sa fie congelate numai ca eu,cred ca este solutie mai,simpla ( ceea ce fac eu) dupa.ce.le,cladesc,ramele in depozit ( asta,incep sa fac dupa culesu,de floarea sorelui si le pun in caturi unu peste altu) torn deasupra acidu formic ca sa ajunga pina in catu de nos si ni odata nam patito cugaselnita si chear anuntrecut am.tinut ramele in depozit pina la floarez soarelui
sanatate ....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Doru89 » 23 Oct 2015, 08:37

Multumesc Petru pentru raspuns stiu faza cu sulf si acid formic dar eu is mic am 5 fam baza si 3 roiuri si nici nu am depozit sa tin rame si altele,acum le tin pe un stelaj din lemn facut de mine pactic 2 scanduri mici cu 6 picioare simplu si la obiect au aer destul,faza eu cand leam pus pe stelaj leam pus una langa alta a trebuit sa le pun la 1 cm departate una de alta sa nu le dau la gaseltina conditi propice,stelajul il tin la mine in hol.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde petru MD » 23 Oct 2015, 08:46

Doru89 scrie:Multumesc Petru pentru raspuns stiu faza cu sulf si acid formic dar eu is mic am 5 fam baza si 3 roiuri si nici nu am depozit sa tin rame si altele,acum le tin pe un stelaj din lemn facut de mine pactic 2 scanduri mici cu 6 picioare simplu si la obiect au aer destul,faza eu cand leam pus pe stelaj leam pus una langa alta a trebuit sa le pun la 1 cm departate una de alta sa nu le dau la gaseltina conditi propice,stelajul il tin la mine in hol.


am inteles. atunci spor la treba si inmultire cit mai degraba...
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori