Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2015, 10:05

Mă or mai fi în viguare legile alea pentru care îl împuşcară pe Ceauşescu.....
1. Subminarea economiei naţionale
2. Trădare de ţară
3. Genocid prin otrăvirea populaţiei cu pesticide
4...........
Că poate....... :twisted:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 21 Ian 2015, 18:36

Nu tratezi efectul, tratezi cauza. Care o fi aia?....pe langa subiect.

In loc sa va bucurati ca scapati de o parte de insecticide.....cum o dai, tot bine nu e..
Agricultorii vor productii mari, si stuparii la fel. Si cu sufletu-n rai si cu ............nu se poate.
Eu cred ca ar trebui deschis un nou subiect intitulat „Ce vor apicultorii de fapt?„.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2015, 23:15

AGRICULTURĂ ECOLOGICĂ altfel vom avea apocalipsa chiar în acest secol. :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2015, 10:40

Dacă nu se ia măsuri drastice şi se continuă otrăvirea mediului în acelaşi ritm în mai puţin de 10 ani apa potabilă va avea preţul cărnii de porc...... :roll:
Dar deja apa plată la pet......faţă de lapte......
ps. avertizaţi cunoscuţii să nu consume porumb în lapte, fiert sau copt deoarece este cancerigen din cauza neonicotinoidelor cu care sunt tratate seminţele şi care omoară tot ce mănâncă sau înţeapă planta timp de 3 luni........iar la noi se cultivă în special porumb de 3 luni...........
Aceste substanţe sunt mult mai toxice decât DTT-ul.........
Dacă ţinem cont de normele internaţionale, apa din pânza freatică (fântâni), din sudul ţării, în proporţie de 90% nu mai este potabilă......... :cry:
Albinele ce consumă polen din plante modificate genetic mor datorită toxinelor produse de plante.........toxine ce afectează intestinul albinei......sistemul digestiv.
Nu industriile au distrus ecosistemele de pe Pământ ci agricultura şi asta după cel de al doilea război mondial. :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 22 Ian 2015, 16:40

Aveam eu ceva idei cum ca unii ar fi paranoici....azi mi s-a confirmat.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2015, 19:11

Sper din tot sufletul să nu am dreptate şi cercetătorii de la marile universităţi din vest să se înşele........dar se pare că noi suntem cei înşelaţi şi pentru bani ne tăiem creaca de sub picioare.
ps. nu sunt paranoic şi nici credul !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19



Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Hans » 22 Ian 2015, 21:53

Ce frumos ar fi daca ar gindi mult mai multi romani cum gindeste d-nul peterneamt! Si din pacate este mult prea adevarat ceea ce afirma. Si legislatia lasa inca de dorit, si asta nu numai in Romania , companiile producatoare de pesticide au inca prea multa putere si influentza pentru ca au prea multi bani...si influenta!
D-le peterneamt aveti tot respectul si stima mea!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde stefanmadalin » 23 Ian 2015, 03:32

peterneamt scrie:Dacă nu se ia măsuri drastice şi se continuă otrăvirea mediului în acelaşi ritm în mai puţin de 10 ani apa potabilă va avea preţul cărnii de porc...... :roll:
Dar deja apa plată la pet......faţă de lapte......
ps. avertizaţi cunoscuţii să nu consume porumb în lapte, fiert sau copt deoarece este cancerigen din cauza neonicotinoidelor cu care sunt tratate seminţele şi care omoară tot ce mănâncă sau înţeapă planta timp de 3 luni........iar la noi se cultivă în special porumb de 3 luni...........
Aceste substanţe sunt mult mai toxice decât DTT-ul.........
Dacă ţinem cont de normele internaţionale, apa din pânza freatică (fântâni), din sudul ţării, în proporţie de 90% nu mai este potabilă......... :cry:
Albinele ce consumă polen din plante modificate genetic mor datorită toxinelor produse de plante.........toxine ce afectează intestinul albinei......sistemul digestiv.
Nu industriile au distrus ecosistemele de pe Pământ ci agricultura şi asta după cel de al doilea război mondial. :roll:



Peterneamt, nu contest ca nu exista poluare, dar mare parte din ceea ce ai scris in mesajul de mai sus nu este argumentat si consider ca este o mare JIGNIRE. Nici macar de filmuletele de pe Youtube pe care nici macar nu m-am obosit sa le vizionez....................Poti pune 1000 filmulete...sunt facute de persoane cu probleme.

Vrei agricultura ecologica. Tu poti face apicultura ecologica? Gandeste-te la fermierul care pierde recolta pentru ca pur si simplu nu are ca sa faca in fata unui daunator!!! Gandeste-te ca tu nu poti controla varroa(exemplu), sau nosema, sau loca...ce faci cand nu ai solutii, sau cele ecologice nu dau roade? GANDESTE-TE!!!!!!!!!!!!!!

Daca vii cu argumente pentru ceea ce ai scris, stiintifice sa fie, ca de youtube e plina lumea, iti pot da si eu contraargumente, din pacate nu stiu daca sa incerc sa ma obosesc deja din momentul ce tu esti iremediabil......
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde peterneamt » 23 Ian 2015, 11:06

Am propria grădină şi mănânc cât de cât eco .Folosesc ca fungicid zeamă bordeleză şi numai dacă e neapărată nevoie şi altceva. E ADEVĂRAT CĂ AGRICULTURĂ FĂRĂ PESTICIDE NU SE POATE PENTRU CĂ NU MAI POŢI FI RENTABIL, dar nici cum se face acum nu se mai poate ( e bolnavă , atacată sau nu cultura agricolă noi tratăm preventiv pentru orice boală şi orice deăunătorI omorând tot ce mişcă pe acel câmp )
Şti de ce în majoritatea ţărilor europene nu se consumă peştele paşnic din apele naturale ?
Şti că în ţara noastră mor prunci din cauza nitraţilor şi nitriţilor din apă şi că sunt toxici cumulativi ( organismul nu îi poate elimina depozitândui la nivelul celulei gease )?
Şti de cîte ori sunt mai toxice neonicotinoidele decât DTT-ul ?
Ai făcut vreodată analiza apei pe care o bei tu şi familia ta ?
Şti că clorul din apa de la robinet este principalul responsabil de cancerele de colon ?
Ştiai că nu sunt 100 de ani de când România era grânarul Europei fără pesticide în agricultură ?
DACĂ NU ŞTIAI ESTE CHIAR PE ACEST FORUM INFORMAŢIA
PS. profesor fiind am acceptat ideea că unii pot să priceapă şi alţii nu. Aşa că alte explicaţii nu-ţi mai dau.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Bambucha » 07 Feb 2015, 00:22

Sa fie si aici pentru a dovedi inca o data (daca mai trebuia) ce impact au neonicotinoidele asupra albinelor:

viewtopic.php?f=28&t=3694#p239293
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2015, 10:01

Declinul populatiei de albine,asociat cu un virus ucigas
http://totb.ro/declinul-populatiei-de-a ... us-ucigas/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Bee Happy » 17 Feb 2015, 12:47

,,Autoritatile franceze au acordat doua saptamani companiei producatoare, ca sa demonstreze ca produsul nu e daunator albinelor''
Asta da ultimatum. Nici nu au timp sa faca un plan si i-au executat.
Din 2012 de cand e articolul, ce s-a mai intamplat? Un insecticid mai putin sau 10 noi produse pentru ,,protectia plantelor''?


Aaaaaa..... Salve :D
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde mircea_tm » 20 Feb 2015, 12:03

CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde kiloz » 20 Feb 2015, 20:56

Mai mult decit jenant.Lasati,daca nu mor de otravuri,o sa mor de foame! :mrgreen:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori