Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

puietul varos

Mesajde gabi bee » 06 Iul 2011, 22:27

am scris despre puietul varos pe alt topic dar aici este sectiunea potrivita . din cate am observat sunt singurul in momentul de fata pe forum care se confrunta cu puietul varos ,sau cel putin singurul care spune . in cazul meu a aparut la un roi pe 4 rame cu o matca batrana cu aripile franjurate , in unul din cele 4 compartimente ale unui orizontal , avand sita descoperita pe tot fundul iar capacul inchis etans. s-a scris mult si pe celalalt forum despre aceasta boala dar poate aici se vor expune cateva lucruri simple si concentrate despre cum sa eliminam boala din stupina cu pagube cat mai mici . din ce am inteles pana acum schimbarea matcii ar fi primul pas in eradicarea bolii urmata de eliminarea fagurilor afectati, schimbarea sau dezinfectarea lazii , etc . colegul maximus a scris dincolo ca a folosit cu succes o solutie de 20ml hipoclorit la un litru de apa , pulverizand cu ea fagurii afectati si probabil si cutia . intreb , a mai folosit cineva si daca da fagurii au fost cu tot cu albine sau fara , ca banuiesc ca nu ar rezista albinele la clor ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 07 Iul 2011, 06:46

Schimbarea matci in sezon activ rezolva doar partial puietul varos. Daca este veche trebuie schimbata oricum. Daca si institutul a renuntat la comercializarea produselor, renunta si tu.

Toamna tarziu daca nu mai au puiet ori unesti ori schimbi matca. Nu incerca altceva ca nu are rost.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde sas angelica » 09 Iul 2011, 15:40

balasbebe scrie:Schimbarea matci in sezon activ rezolva doar partial puietul varos. Daca este veche trebuie schimbata oricum. Daca si institutul a renuntat la comercializarea produselor, renunta si tu.

Toamna tarziu daca nu mai au puiet ori unesti ori schimbi matca. Nu incerca altceva ca nu are rost.



tatal meu arunca prin ordinis praf de var. poti sa-l pui intr-o cutie de chibrituri pe fundul stupului, dar este mai eficient presarat.


CARPE DIEM!
sas angelica
 
Mesaje: 16
Membru din: 31 Mar 2011, 19:01
Localitate: Ocna-Mures (Vama-Seaca)

Re: puietul varos

Mesajde pescaru » 09 Iul 2011, 20:19

tu sari de puiet neacoperit la puiet varos ,eu iti spun ca am incercat la doi stupi pozitionati in maginea unui drum tratament cu ,zahar macinat si ceva TRATAMENTE asta spre sfarsitul salcamului si nu a mers ,am schimbat matcile dupa 0 luna si ceva si mi-au ouat in turbare am zis e bine dar cand sa iese albina ieseau gogoloaie pietrificate . unul l-am scuturat mai departe de stupi albina sa impartit la ceilalti ,iar unul intrat in iarna pe 7r cu albina i-am gasit fara matca pe 5 ian 2011 l-am impartit la doi roi ,judeca singur, citeste sau experimenteaza daca mai ai timp .E FFFoarte greu la inceput dar nu te lasa, daca iti place continua si imbina placerea cu afacerea :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 10 Iul 2011, 06:12

Am auzit de var dar nu am incercat. Stiu doar atat ca varul deranjeaza furnicile.
Nu pot incerca cu var deoarece nu am puiet varos in stupi. Am avut, si am scapat de cativa ani buni de puiet varos. Singurul remediu este schimbarea matci cu probleme .
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde vicpo » 10 Iul 2011, 13:16

intru totul de acord cu dl balas
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: puietul varos

Mesajde gabi bee » 10 Iul 2011, 14:08

am revenit cu ceva vesti, zic eu bune, dupa cateva zile de trebaluit pe la stupi . roiul cu pricina pe care il mutasem din compartimentul orizontalului nu mai prezinta nici un semn de varos sau vreo albina sau vreo larva moarta. l-am urmarit 3 zile la rand si arata de parca nu s-ar fi intamplat nimic . am verificat si roiul care a preluat compartimentul unde am gasit albinele si larvele moarte si este totul normal si curat iar ramele ok . nu-mi vine sa cred dar ma bucur ca am gasit albinele sanatoase , zic eu, si carand la greu de la FS. eu la vechimea mea nu am o explicatie pt situatia asta decat ca a fost puiet racit si s-a remediat situatia sau cel putin asa sper . am facut si cateva poze cu matca cu pricina si doi faguri cu puiet . ce parere aveti ? :P
Fişiere ataşate
DSCF1386 (Small).JPG
DSCF1385 (Small).JPG
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: puietul varos

Mesajde jimm » 10 Iul 2011, 14:17

Salut Gabi,
Din ce am citit pe forum - nu m-am confruntat cu o asfel de situatie... puietul varos odata aparut are toate sansele sa revina in anumite perioade recomadarea este schimbarea matcii
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 10 Iul 2011, 21:42

Da, este o sansa sa dispara puietul varos, dar oricand poate sa reapara. Daca ai posibilitatea la toamna schimba sau unifica matca sau familia.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde gabi bee » 11 Iul 2011, 07:36

asa o sa fac , la toamna o sa unesc roiul asta cu matca batrana cu unul cu una tanara ca si daca o trec pe baba iarna, la anul nu face nici o branza si mai ma trezesc ca recidiveaza si cu varosul . cat despre cartea bolile albinelor o sa o cumpar cat de curand , ca vad ca e foarte laudata . numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: puietul varos

Mesajde jenica67 » 11 Iul 2011, 16:43

Mai dai o bere, ca parca mai ai sa dai si ti-o trimit eu.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: puietul varos

Mesajde gabi bee » 11 Iul 2011, 22:01

i-ti dau jenica si mai multe , ca poate ne gasim vreodata pe undeva . te referi la varianta electronica ? la editura mast costa 12.5 ron si se poate comanda telefonic . eu am luat asa multe carti despre pomicultura de la ei si daca faci o comanda de minim 20 ron nu platesti nici o taxa de curierat ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 14 Iul 2011, 07:17

gabi bee scrie:asa o sa fac , la toamna o sa unesc roiul asta cu matca batrana cu unul cu una tanara ca si daca o trec pe baba iarna, la anul nu face nici o branza si mai ma trezesc ca recidiveaza si cu varosul . cat despre cartea bolile albinelor o sa o cumpar cat de curand , ca vad ca e foarte laudata . numai bine ! :P

Cat despre carte si puietul varos, ar trebui scris doar un rand. Se va schimba matca toamna tarziu in absenta puietului. Prea multa teorie strica.
La fel si loca. Nu se trateaza, decat se da foc.

Teoria este buna, dar mai bine s-ar scoate o brosura practica, decat o carte stufoasa.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde pescaru » 14 Iul 2011, 22:19

la cei doi stupi de care am vorbit matca oua mai mult in cat ,cat de 3/4 iar jos pv. probabil ramele erau cu micoze la fel si stupul ,stupii fiind cumparati deci atentie ,dezinfectati tot ce cumparati secand ...si tratati :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 15 Iul 2011, 06:30

Prin ramele vechi se transmite loca. Puietul varos nu se transmite rame vechi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde pescaru » 15 Iul 2011, 20:06

balasbebe scrie:Prin ramele vechi se transmite loca. Puietul varos nu se transmite rame vechi.

da de acord ,sant stan patitul ,dar daca va spun ca acel stup fara matca gasit pe 5 ian l-am impartit la doi roi iar la una din revizia dinspre primavara la unul din roi pe una din ramele bagate cu albina si miere am gasit puiet varos dar sa curatit singur , deci eu cred ca este si in rame micoza ,ca si alte boli de alltfel :)
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori