Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puietul varos

Mesajde lucky5strike » 23 Mar 2015, 00:59

IDG scrie:Salut, am o problema, si anume, in 8 din 12 stupi am gasit puiet varos astazi.


Niste poze ar fi mai potrivite pentru un sfat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: puietul varos

Mesajde cucubau » 23 Mar 2015, 20:59

IDG scrie:
Salut, am o problema, si anume, in 8 din 12 stupi am gasit puiet varos astazi.

De acord cu Nae, 90% din cazurile de PV sunt provocate din vina stuparului , mai putin a matcii. Cuiburi prea largi , umiditate in exces , aerisire insuficienta .
Mai usor cu schimbatul matcilor . Daca nu se elimina cauzele , efectul nu va disparea , indiferent de cate matci se vor inlocuii.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: puietul varos

Mesajde IDG » 24 Mar 2015, 19:56

Eu stiu ca este din vina mea.
Matcile nu au treba cu ce s-a intampalt.
Problema este folia pe care am pus-o si nu am verificat ce s-a intamplat dupa ...doua saptamani au stat in condens...ventilatie doar prin urdinis...cauze favorabile pt puietul varos.
Eu imi asum toata vina.
Nu cautam vinovatul, ci ideei cum as putea indrepta situatia.
IDG
 
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2015, 04:31
Localitate: Olt

Re: puietul varos

Mesajde cristi arad » 19 Apr 2015, 22:30

am descoperit si eu o familie (din 100) cu puiet varos, posibil din cauza condensului si a ventilatiei mai proaste; acum sper ca vine vara si mai scapam de iarna daca nu cumva vine o noua era glaciara; atunci vom avea puiet inghetat :roll: . ; dar daca le dai prea mult aer se poate sa scoata si puiet racit (in special trantor)inceperea culesului la rapitza va rezolva problema. dar vremea rece si umeda este un factor important de declansare a bolii,precum si umiditatea din stup
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: puietul varos

Mesajde cristi arad » 19 Apr 2015, 22:32

ca tratament functioneaza nistatin in sirop dar numai daca-s familii multe bolnave; pentru cateva nu are rost ca-ti depisteaza substanta in miere la analize.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: puietul varos

Mesajde cucubau » 20 Apr 2015, 07:56

cristi arad scrie:ca tratament functioneaza nistatin in sirop dar numai daca-s familii multe bolnave; pentru cateva nu are rost ca-ti depisteaza substanta in miere la analize.

Care este proportia de preparare si cum se administreaza ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: puietul varos

Mesajde TDI » 20 Apr 2015, 08:02

cucubau scrie:
IDG scrie:
Salut, am o problema, si anume, in 8 din 12 stupi am gasit puiet varos astazi.

De acord cu Nae, 90% din cazurile de PV sunt provocate din vina stuparului , mai putin a matcii. Cuiburi prea largi , umiditate in exces , aerisire insuficienta .
Mai usor cu schimbatul matcilor . Daca nu se elimina cauzele , efectul nu va disparea , indiferent de cate matci se vor inlocuii.

Depinde cu ce trântori s-au imperecheat noile matci si care e gradul de rudenie a matcilor din care s-au obținut noile matci. Acum cativa ani buni aveam puiet varos la 12 din 38, i-am unificat pe toti; 5 ani de zile nu am avut puiet varos, anul trecut au apărut 2 matci cu puiet varos - le-am eliminat.
Nu am nici măcar o familie cu puiet varos.
Contează cauzele dar nu numai.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: puietul varos

Mesajde florinapi » 20 Apr 2015, 09:27

Atata timp cat o sa folositi diferite medicamente pentru puiet varos,nu o sa scapati de el.Daca doriti sa aveti rezultate pe termen lung in combaterea puietului varos,scapati de familiile bolnave,altfel....
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: puietul varos

Mesajde geangu » 20 Apr 2015, 10:21

In materie de boli ale puietului si eu am ajuns la concluzia ca cel mai bun tratament este " solutia finala".
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: puietul varos

Mesajde clabescu.marius » 20 Apr 2015, 20:11

Ce inseamna sa scapam de familia cu puiet varos???Am avut si eu la o familie problema asta am aplicat cateva sfaturi primite si citite de pe forum si am scapat de el.Nu cred ca trebuie omorata familia pentru asta...zic si eu...... :D
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

Re: puietul varos

Mesajde cucubau » 20 Apr 2015, 20:39

Puietul varos este intalnit foarte des la apicultorii care sunt la inceput de cariera , mai bine spus este boala incepatorului .
Este favorizata de deficiente in cea ce priveste caldura si umiditatea din stup . Cuiburile prea largi , lipsa impachetajului la familiile mici , aerisirile deficitare sunt tot cauze favorizante.
Pentru eliminarea bolii trebuiesc administrate atat tratamente cat si eliminarea cauzelor favorizante. Daca nu se elimina cauzele favorizante boala va reaparea .
Solutia finala cum spunea cineva mai sus se aplica doar familiilor bolnave de LA ce nu raspund la tratament ,in cazul puietului varos este o exagerare .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: puietul varos

Mesajde florinapi » 20 Apr 2015, 21:09

Familiile cu puiet varos,nu trebuie omorate,dar trebuie desfiintate.Aste daca doriti sa scapati de el.
Prin 2003-2004 la cativa stupi cu puiet varos,dupa ce le-am dat cu micocidin,codratin,ceai de marul lupului,si puietul varos tot aparea,am omorat matcile,am taiat trantorii si am inpartit ramele cu puiet la stupii sanatosi,la marginea cuibului,iar dupa ce a eclozionat puietul,le-am topit.Nu mi sa inbolnavit nici un stup din cei la care am dat rame cu puiet.
In ultimii 10_12 ani nu mai stiu cum arata puietul varos in stupii mei.
Atunci cand luati hotararea,sa desfiintati stupii cu puiet varos sau nu,sa va ganditi ca nici un tratament nu omoara gena sensibila la puiet varos!,
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: puietul varos

Mesajde cristi arad » 21 Apr 2015, 22:41

cucubau scrie:
cristi arad scrie:ca tratament functioneaza nistatin in sirop dar numai daca-s familii multe bolnave; pentru cateva nu are rost ca-ti depisteaza substanta in miere la analize.

Care este proportia de preparare si cum se administreaza ?

daca zici ca numai incepatorii au puiet varos, atunci de ce ma intrebi, eu oare nu-s incepator??!!... ma rog, hai sa-ti zic ca familia pe care am descoperit-o era una chiar puternica, acum cauza la mine cred ca a fost proasta ventilatie intrucat mi-a blocat urdinisul cu punga in care am administrat turtita, oricum este poate si o predispozitie genetica; cat despre dozaj de nistatin la albine, se da ca si la om, diluat intr-o priza de 0,5lsirop, dupa 3-4 administrari, simptomele dispar dat vei continua inca 2 prize; daca continua timpul rece si lipsa de cules ai sansa sa mai apara; dar daca apare un cules satisfacator nu mai apare, in schimb poti avea schimbare linistita de matca (in cel mai bun caz). nu-i o boala contagioasa ci tine de predispozitia unor matci puse in fata unor conditii de umezeala si aer rece
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: puietul varos

Mesajde cucubau » 24 Apr 2015, 19:16

de cristi arad » 21 Apr 2015, 22:41


daca zici ca numai incepatorii au puiet varos, atunci de ce ma intrebi, eu oare nu-s incepator??!!...

Treaba cu incepatorul in apicultura si apoi devenit avansat , este ca si mersul pe bicicleta . Dupa un timp poti sa mergi pe bicicleta dar sa nu prea intelegi de ce acum poti si mai la incepul iti era foarte greu.
Impotriva puietului varos cadva se folosea cu rezultate bune Micocidin sau Cotradin . Cu trecerea anilor aceste medicamente au disparut si au aparut alti substituenti naturisti. Este bine de stiut un tratament sigur si eficient aplicabil in ori ce situstie chiar daca este antibiotic.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: puietul varos

Mesajde peterneamt » 26 Noi 2018, 12:01

PUIETUL VAROS

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 26 Noi 2018, 19:28

cucubau scrie:De acord cu Nae, 90% din cazurile de PV sunt provocate din vina stuparului , mai putin a matcii. Cuiburi prea largi , umiditate in exces , aerisire insuficienta .
Mai usor cu schimbatul matcilor . Daca nu se elimina cauzele , efectul nu va disparea , indiferent de cate matci se vor inlocuii.


Cand am vazut ultima data puiet varos eram foarte tanar .. ca sa nu zic altfel :lol:
Intotdeauna familiile si-au revenit dupa ce am schimbat regina + topit toti fagurii + aplicat metoda roiului la pachet.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori