Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Prigoriile

Mesajde ionel07196555 » 17 Sep 2013, 23:12

tiih scrie:"
Anul asta am sapat in malul in care aveau acestea cuibul,acolo unde s-a putut,si am vazut in iulie cand puii nu zburau inca,albina de luai cu pumnul,resturi de cap si torace care nu erau consumate,in galeriile adanci si de 1m! A lupta cu pana,cu claxonul,CD, inseamna in cel mai bun caz a nu vedea cum sint mancate albinele in stupina,caci orcum le mananca in fiecare zi in perioada 15 mai-15 septembrie.

PS2.Din discutii avute cu cel putin 10 apiculori care au avut atac puteric de prigorii anul trecut,pierderile dupa iernare au fos cu 10 la suta mai mari decat in alti ani.Prin pierderi inteleg nu numai familiile de albine moarte in iarna ci si cele care au fost unificate in primavara,cele care au primit puiet capacit in aprilie ptr.asi reveni sau cele pastrate la numar fara a da strop de miere la rapita sau salcam...adica familii"LESINATE"DUPA IERNARE!

Poate ma repet :ce ai gasit tu e o mica parte din tot ce distruge frumusetea de pasare
Asteapta albina sa vina cu gusa plina si daca nu are nimic o arunca ca un bebelus bibironu cind e gol
TU te intrebi ce au stupi nu sint reginele bune ai furajezi ca pe vitei
si tot nu merg
La mine in zona { Fetesti .....Calarasi } pe malurile Dunari {Bratu Borcea }nu ai cum sa vezi la stupi albina aceia neagra batrina ca nu apuca sa ajunga sa inbatrineasca ca se intinpla ceva cu ia doar primavara vedem asa ceva .
Anu trecut am fost mai norocos sau toti cu vetrele din zona DE CE ???
Pe un islaz au stationat pina dupa 15 septembrie cam 2000 stupi poate mai multi fara detinatori si totul sa inpartit cu localnici . anu acesta nu am vut acelas noroc am ramas singuri sa pregatim masa la prigoriiiiiiiiiiiii.
Trgic este ca de la an la an sunt tot mai multe .
Oare si unde migreaza sint protejate ....auzi sa stai cu dusmanu la masa !!!!!!!!
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Prigoriile

Mesajde teinegru64 » 02 Ian 2014, 19:26

,,Zmeul–şoim care pune pe fugă păsările

Poate cel mai exotic produs din gama firmei este un zmeu cu un aspect de şoim care poate fi montat direct în câmp sau în livadă.

„Şoimul l-am dat la prieteni să-l testeze, înainte să încep să-l vând. Un prieten avea porumbei la bloc, altul cultiva floarea-soarelui şi avea probleme cu porumbeii, iar alt prieten nu ştia ce să mai facă cu prigoriile, păsări cunoscute drept ucigaşe de albine, care îi decimau efectivele din stupuri. Toţi s-au declarat mulţumiţi de produs, aşa că l-am introdus în ofertă şi-l vindem cu 33 de euro plus TVA“, a mai spus reprezentantul companiei."

http://www.agro-business.ro/fermierii-n ... 014/01/02/
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Prigoriile

Mesajde BUNKA » 05 Ian 2014, 10:25

buna treaba!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Prigoriile

Mesajde joohny » 15 Ian 2014, 10:50

Va salut.Aveti si o poza cu acel zmeu-soim?Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Prigoriile

Mesajde modigliani » 05 Iul 2014, 16:29

Dragos2006 scrie:S-a gasit deontologu natiei ... ori progoria fura din stupina mea ori hotul fura din buzunarul meu tot una este . Ca deontologu vrea sa lase hotul sa-i usureze buzunarul e treaba lui , eu unul nu vreau. Daca ar avea albine si ar vedea cum prigoriile i-ar distruge stupina cred ca ar avea alta parere , dar el vobeste doar din teorie .


Dragos , mi-am tras avatar nou-nout in cinstea ta , mah ! ;)
E cu ..... progorie !

Da' sa nu ma 'npusti , te rog . Nu-ti fac nimic . Doar te "inervez" nitel .
modigliani
 

Re: Prigoriile

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2014, 00:41

modigliani scrie:
Dragos2006 scrie:S-a gasit deontologu natiei ... ori progoria fura din stupina mea ori hotul fura din buzunarul meu tot una este . Ca deontologu vrea sa lase hotul sa-i usureze buzunarul e treaba lui , eu unul nu vreau. Daca ar avea albine si ar vedea cum prigoriile i-ar distruge stupina cred ca ar avea alta parere , dar el vobeste doar din teorie .


Dragos , mi-am tras avatar nou-nout in cinstea ta , mah ! ;)
E cu ..... progorie !

Da' sa nu ma 'npusti , te rog . Nu-ti fac nimic . Doar te "inervez" nitel .


Mai Pictore, mai da-te dracu' cu prigoriile tale, ca doar nu te stiu in stare sa-ti faci cuib in mal de nisip! :lol:
Mai bine pune si tu - la avatar - o poza cu salata de icre de stiuca, sau un "BIBAN" frumos!!! ;)

P.S. Ma ;) , sa stii ca eu banuiesc...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Prigoriile

Mesajde lucky5strike » 16 Sep 2014, 22:36

Mai exista dracii aia ciripitori?

Anul asta nu m-a vizitat niciun stol.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Prigoriile

Mesajde Dila Daniel » 17 Sep 2014, 19:57

De ziua mea,prigoriile imi fac un cadou,prin plecarea lor.Si nu pe 11 sau 13.Fix pe 12 sept., de cand monitorizez(3 ani) acest aspect,e prima zi fara "ciripitul" lor
asa ca stai linistit...doar pana la primavara :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Prigoriile

Mesajde B.K » 30 Sep 2014, 18:37

La mine au dus-o imparateste anul asta , au avut cuiburile la 200 m de casa. Le astept cu drag si la anul , stupi sa fie ..............cu musca evident :lol:
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Prigoriile

Mesajde talex » 19 Aug 2015, 23:31

la mine a fost azi un ospat pe cinste, am strigat vreo doua ore de-am ragusit. maine au dat 21 de grade la gl cu ploaie, cred ca pur si am sa-i inchid.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Prigoriile

Mesajde maravela » 18 Mai 2016, 19:21

Buna seara.
Astazi am vazut primele prigorii, care, bineinteles, si-au facut plinul deasupra stupinei...
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Prigoriile

Mesajde mellis » 20 Mai 2016, 00:33

Recunoașteți ca sunt frumoase...
Daca nu erați stupari le-ați fi fotografiat...
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Prigoare
Am văzut săptămână aceasta un grup deasupra stupinei..îmi sunt dragi dar albinele...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Prigoriile

Mesajde Jean Valjean » 20 Mai 2016, 10:56

La mine a inceput sa fie o problema serioasa. Zilnic am un stol de prigorii care isi fac plinul deasupra stupinei mele si nu stiu ce masuri sa iau, caci chiotele si agitarea bratelor n-au niciun efect. :lol:
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Prigoriile

Mesajde mellis » 20 Mai 2016, 11:57

Eu am batut din palme si ele mai destepte au renuntat. Poate ale tale sunt imblanzite.
Cateva petarde ar face o galagie mai mare, sau un capac de oala.
Delicata treaba.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Prigoriile

Mesajde taipan » 26 Mai 2016, 07:55

Eu mi-am luat un MP3 si un stick pe care am inregistrat sunete de acvila si a costat 45 lei.
Seara cand apar prigoriile stau cu el in mana prin stupina si nu se mai apropie
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Prigoriile

Mesajde Neafiliatul » 16 Mar 2019, 09:14

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori