Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde TDI » 11 Mai 2015, 10:17

Anul trecut, când am fost la DGSVSA, am discutat despre Aethina tumida si despre loca americana.
Domnii de acolo au spus ca cazurile raportate se declara si apicultorul proprietar este despagubit cu 400 Ron. Familiile afectate se ard.
Loca americană nu este o boala pe care sa o tratezi superficial, capacitatea de sporulare si rezistenta vibrionilor - pana la 30-40 de ani, o transforma intr-un flagel.
Încercări sa va asumati o responsabilitate fata de albine, fata de colegii apicultori si fata de dumneavoastră!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde DoarEu » 11 Mai 2015, 12:18

ciprijr scrie:Buna ziua,

am o stupina de cca 45 de familii si as merge in pastoral intr-o zona cu alt apicultor ( el are cca 40 de familii) dar ale lui au loca Americana
Daca stau o saptamana cu stupina mea langa stupina lui , am sanse reale sa ma pricopsesc si eu cu loca ?
sau mai bine ma las ....pagubas si nu ma mai cuplez cu el in pastoral
va multumesc !

Ai grija...mai bine 2-3 ha in minus la un cules decat bolnave de loca..fie ea americana sau europeana.
Cel mai bine sesizezi la DSVSA si te muti la alt cules,in alta parte.
Daca 1(una) singura familie ti se imbolnaveste de loca,in ceva timp , daca nu iei masuri, vei avea o stupina bolnava de loca.
Grija mare!!!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde nae » 12 Mai 2015, 22:48

Ma bucur ca va ingrijoreaza Loca . :(
Partea proasta e ca nu stiti cum arata (majoritatea )si ca AVETI si voi . ;)
Da , fam /3 rame puiet astazi sunt ROI :lol: ; puietul pestrit e blocat cu polen :lol: ; da-da , exact asa este .
CCD-ul e vinovat .. , noi!? ,doar meseriasi .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DoarEu » 12 Mai 2015, 23:35

Loca americana este o boala bacteriana, foarte contagioasa, produsa de agentul patogen Bacillus larvae. Boala apare catre sfarsitul primaverii sau pe tot parcursul verii si afecteaza numai puietul, a carei moarte survine dupa capacire. Putem afirma ca loca americana este boala puietului capacit, iar prin efectele nefaste pe care le are asupra familiilor, este una dintre cele mai periculoase si de temut. Contaminarea se face prin circulatia albinelor de la un stup la altul(sau stupina), unelte , miere sau polen infestat, achizitii de roiuri si familii afectate de boala.

Manifestare clinica
Aspect imprastiat al puietului, moartea larvelor (numai a celor capacite), miros de clei de tamplarie a larvelor moarte, aderenta la celule a larvelor, prezenta solzisorilor uscati.

Diagnosticare
Cea mai sigura diagnosticare se face de catre un laborator specializat. O diagnosticare destul de sigura (in faza mai avansata a bolii), se poate face si de catre stupar prin interpretarea semnelor clinice si prin asa numita "metoda a betigasului" ; se ia un betigas, chibrit sau scobitoare si se introduce in celulele cu puiet mort ; daca lichidul (larva moarta) se intinde intr-un filament lung, sigur este loca americana ; lichidul dens (larva moarta) are culoarea galben-cafenie, mergand pana la culoarea cafelei cu lapte.


Ce-i asa greu de recunoscut? Daca am fi avut si noi acuma sigur eram cu antibioticele pe ele(duse pe alta vatra) sau cu benzina....
Daca la un control nu ai observat simptomele de mai sus :roll: atunci......va dati dvs seama.....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde CORNEL V. » 13 Mai 2015, 10:41

Ai vazut vreodata cum arata si cum se manifesta loca,ca din carti e usor de citat.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde TDI » 13 Mai 2015, 10:54

CORNEL V. scrie:Ai vazut vreodata cum arata si cum se manifesta loca,ca din carti e usor de citat.

Sunt videoclipuri pe youtube cate vrei.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde CORNEL V. » 13 Mai 2015, 11:29

Da,dar in videoclip nu poti simti mirosul care este emanat din stupii bolnavi
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DoarEu » 13 Mai 2015, 11:54

CORNEL V. scrie:Da,dar in videoclip nu poti simti mirosul care este emanat din stupii bolnavi


Si sa inteleg ca mirosul e singurul simptom? Nu trebuie neaparat sa simti mirosul,atata timp cat esti atent dupa celelalte simptome.
Cu LE\LA\Nosema nu am avut probleme pana acum.Pe viu am vazut la un prieten apicultor care avea un stup bolnav.Am facut foc de tabara....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde TDI » 13 Mai 2015, 12:00

CORNEL V. scrie:Da,dar in videoclip nu poti simti mirosul care este emanat din stupii bolnavi

Mirosul deja înseamnă ca trebuie anuntat DGSVSA si ca trebuie organizat rapid focul de tabara.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde teinegru64 » 13 Mai 2015, 14:30

Nae a punctat.Restul vorbeste teorie.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde alinlupu » 13 Mai 2015, 23:46

In urma cu cativa ani, multi ani, intr-o primavara am pus folie la un stup care avea fundul antivaroua acoperit (l-am uitat asa) si prin a doua parte a lunii aprilie inceput de mai am gasit la respectivul stup puiet mort (uscat, sfoiegit) pe scandura de zbor si un miros groaznic iesea din el.
Sincer va spun ca nu am facut nimic altceva decat sa scot subarul (am crezut ca este pierdut, nu am putut sa il ard - mi-a fost mila).
La urmatoarea vizita (cred ca 2 saptamani) stupul era complet vindecat,
Atentie la umezeala!

Cu stima
alinlupu
 
Mesaje: 45
Membru din: 01 Apr 2013, 23:17
Localitate: Drobeta-Turnu Severin

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde cucubau » 07 Iun 2015, 21:30

DoarEu scrie:
CORNEL V. scrie:Da,dar in videoclip nu poti simti mirosul care este emanat din stupii bolnavi


Si sa inteleg ca mirosul e singurul simptom? Nu trebuie neaparat sa simti mirosul,atata timp cat esti atent dupa celelalte simptome.
Cu LE\LA\Nosema nu am avut probleme pana acum.Pe viu am vazut la un prieten apicultor care avea un stup bolnav.Am facut foc de tabara....
Sanatate!

Trecu 2014 ... si se duse , ce de stupi erau in 2014 , si nu mai sunt . Nu exista nici Nosema nici LE , doar matci necorespunzatoare , noi ... meseriasi .
LE si Nosema sunt prezente in toate stupinile fara exceptie .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde akmm » 10 Iun 2015, 07:32

Loca americana loveste fara mila apicultorii din Africa de Sud.Epidemia este exploziva.
http://www.beeculture.com/catch-the-buz ... -256248953
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DaniApis » 13 Iun 2015, 11:13

Va salut! Sunt cu stupia la tei, ieri cand am ajuns la stupi stateau de vorba mai multi apicultori din zona, cand despre ce credeti ca vorbeau... LOCA AMERICANA... un asa zis stupar are vreo 30 de familii de albine este de o saptamana in zona unde sunt si eu (cam 1500 de stupi) si ieri ce credeti ca ne spune domnul... are 2 Stupi cu loca.. sa facem infarct toti.. pai bai nene, vii de o saptamana si mai vii si cu loca? L-am intrebat dc a mai venit daca stia ca are loca, si cica el credea ca e puiet varos.... Ne-a deschis si stupii 2 la numar si mirosea a hoit efectiv. Am sarit toti cu gura pe el si a plecat aseara cu boala de aici dar tinand cont ca a stat o saptamana, poate sa ne fi infestat si pe noi restul nu? :( ce e de facut in aceasta situatie ? :evil: Acum a plecat in jud Buzau, zona Plesesti domnul respectiv... si locatia unde a fost pana acuma,jud Vrancea, Padurea Rogoz( Schitul Rogoz), atentie maxima pentru ce ce vor sa vina in zonele acestea..:(
SI inca ceva domnul a fost si la LIVADA MARE, jud Buzau de acolo a venit cu boala asa ca atentie pentru cei care au fost in zona !!! Am anuntat si DSV-ul si abia luni ajung..
DaniApis
 
Mesaje: 77
Membru din: 19 Mar 2013, 21:19
Localitate: Ramnicu Sarat,Jud Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde DoarEu » 13 Iun 2015, 22:25

Pai nu,ca asta e nesimtire totala :shock: .Dar ce ma mira,traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul.Dati-i foc(nu stupilor,ci apicultorului :twisted: )
Sanatate(si dvs,si familiei dvs,si stupilor in special :) )
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde MIHAI BALS » 13 Iun 2015, 22:27

DaniApis scrie:Va salut! Sunt cu stupia la tei, ieri cand am ajuns la stupi stateau de vorba mai multi apicultori din zona, cand despre ce credeti ca vorbeau... LOCA AMERICANA... un asa zis stupar are vreo 30 de familii de albine este de o saptamana in zona unde sunt si eu (cam 1500 de stupi) si ieri ce credeti ca ne spune domnul... are 2 Stupi cu loca.. sa facem infarct toti.. pai bai nene, vii de o saptamana si mai vii si cu loca? L-am intrebat dc a mai venit daca stia ca are loca, si cica el credea ca e puiet varos.... Ne-a deschis si stupii 2 la numar si mirosea a hoit efectiv. Am sarit toti cu gura pe el si a plecat aseara cu boala de aici dar tinand cont ca a stat o saptamana, poate sa ne fi infestat si pe noi restul nu? :( ce e de facut in aceasta situatie ? :evil: Acum a plecat in jud Buzau, zona Plesesti domnul respectiv... si locatia unde a fost pana acuma,jud Vrancea, Padurea Rogoz( Schitul Rogoz), atentie maxima pentru ce ce vor sa vina in zonele acestea..:(
SI inca ceva domnul a fost si la LIVADA MARE, jud Buzau de acolo a venit cu boala asa ca atentie pentru cei care au fost in zona !!! Am anuntat si DSV-ul si abia luni ajung..

DA!
v-a infestat creierul!
(ala mic)
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori