Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde balu » 28 Dec 2020, 21:45

kiloz scrie:35 g de care?
Anhidrat sau dihidrat ? Si la care litru ? Sirop de 1/1 sau de 1/5 ? Rezultatele sunt si dupa reteta de preparare.

Acidul este luat de la stuparul .ro, cred ca este de care trebuie, 200g zahar, 35 g ao si, pina la l apa, azi verificai, 0 varooa pe foaia de control
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Acid oxalic

Mesajde balu » 28 Dec 2020, 21:49

daca este dihidrat se pune cantitate dubla?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Acid oxalic

Mesajde kiloz » 28 Dec 2020, 22:24

produsul gata preparat.Este un produs al liniei apicole a companiei italiene Chemicals Laif, continand acid Oxalic bi-hidratat 5% dizolvat intr-o solutie glicolica, fiind un produs gata preparat pentru administrarea albinelor in profilaxia varoozei, atat in tratamentul BIO cat si in cel clasic, sau ca tratament de control al eficientei tratamentelor principale efectuate de-a lungul anului.

Aceasta solutie de 5% acid oxalic bi-hidru corespunde unei concentratii de 3,5% de acid oxalic anhidru, solutia clasica preparata in tratamentul anti-varroa, dar producatorul italian prefera folosirea acidului Oxalic bi-hidru, in locul celui anhidru pentru o eficienta ridicata in tratare. Astfel, acidul Oxalic bi-hidru are in componenta sa cate 2 molecule de apa pentru fiecare molecula de acid. Astfel eficienta tratamentului cu acid oxalic creste, cunoscut fiind faptul ca acesta depinde foarte mult si este foarte influentat de umiditatea relativa. (deasemenea in Api-Bioxal, Chemicals Laif foloseste tot acid Oxalic bi-hidru).

In acelasi timp. solutia glicolica folosita pentru dilutia acidului Oxalic, in locul siropului de zahar, ii confera acestui preparat o perioada de valabilitate de peste 18 luni. In general solutia de acid oxalic preparata cu sirop de zahar este valida maxim 24 ore. Dupa acest interval, solutiei de zahar, fiind in mediua acid, ii creste foarte mult HMF-ul, devenind astfel toxica pentru albine. Folosirea solutiei glicolice in acest preparat inlatura acest impediment, Chemicals Laif oferind o grantie a acestui produs de 18 luni.
Poate ati citit deja.

Si o observatie. Eu iarna folosesc sirop 1/1. la prepararea solutiei.
Am considerat cel de 1/5 prea fluida.
Vara nu am observat diferenta la eficienta., în schimb iarna da.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 29 Dec 2020, 20:10

Le-am imbaiat si eu pe vatra din Vaslui :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 28 Iul 2021, 16:48

In primavara le am pus benzi de ao.
Cadeau putini paduchi.
Ca erau putini, sau eficienta lui a fost scazuta e o intrebare. Test cu alc nu am facut.

Acum ca am inca cules as mai pune un rand de benzi de ao, pana pot folosi tratamente clasice.

Am doua intrebari.
1 am observat in ptimavara ca la nici 10 zile toate bezile erau pe fundul stupilor.
Daca le as pune pe ramele de 1/1, adica intre corpuri, in loc sa le agat intre rame parca ar putea roade fara sa pice jos bucati lungi de benzi.

2 daca aceste benzi afecteaza sau nu puietul
Precizez ca vreau sa le pun acum, cand mai am cules, dar si puiet semnificativ.
Daca n ar fi cules as opta pt altceva ( varostop)
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 28 Iul 2021, 20:41

kovacslg scrie:In primavara le am pus benzi de ao.
Cadeau putini paduchi.
Ca erau putini, sau eficienta lui a fost scazuta e o intrebare. Test cu alc nu am facut.

Acum ca am inca cules as mai pune un rand de benzi de ao, pana pot folosi tratamente clasice.

Am doua intrebari.
1 am observat in ptimavara ca la nici 10 zile toate bezile erau pe fundul stupilor.
Daca le as pune pe ramele de 1/1, adica intre corpuri, in loc sa le agat intre rame parca ar putea roade fara sa pice jos bucati lungi de benzi.

2 daca aceste benzi afecteaza sau nu puietul
Precizez ca vreau sa le pun acum, cand mai am cules, dar si puiet semnificativ.
Daca n ar fi cules as opta pt altceva ( varostop)


La multietajati este chiar recomandat sa se puna intre corpuri si nu intre rame. Deci daca aveti albine prin caturi este bine sa le puneti intre corp si cat.
Nu afecteaza puietul, sub benzile mele sta puietul fara probleme. Nu este ca in cazul acidului formic sau a varostopului(daca tot l-ati pomenit).
Sfatul meu este sa va faceti benzile singur, oxistripul nu este chiar cel mai eficient.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 21 Dec 2021, 15:06

https://www.youtube.com/watch?v=ZrZE2-4Prbo



Nu folosiți așa ceva ....nu poate asgura o temperatură optimă pentru sublimare !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 21 Dec 2021, 15:44

Bob Binnie

Tratamentele noastre de iarnă pentru acarieni Varroa au funcționat extrem de bine. Aceasta este teoria mea de ce.


Tratamente repetate cu acid oxalic sublimat , iarna , în lipsa puietului de 3-4 ori la interval de 5-7 zile, în intervalul 6-9 grade C .... :roll:

https://www.youtube.com/watch?v=NcpPO9D8jIM
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 21 Dec 2021, 15:48

Greg Rogers partea 3 din 4 - Tratament de vaporizare cu acid oxalic pentru albine cu un ProVap 110

O demonstrație a vaporizării acidului oxalic pentru Varroa Mites folosind un Pro Vap 110 și o discuție despre dozare și influențe externe.



https://www.youtube.com/watch?v=k3ZBC-BXAp4
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 11 Ian 2022, 13:08

Ce poți păți dacă tratezi albinele cu acid oxalic prin sublimare în Germania....!

Noutăți în procedurile penale cu acid oxalic: Decizia tribunalului districtual Kiel

https://www.youtube.com/watch?v=3T1m9r2xojU
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 11 Ian 2022, 19:07

peterneamt scrie:Ce poți păți dacă tratezi albinele cu acid oxalic prin sublimare în Germania....!

Noutăți în procedurile penale cu acid oxalic: Decizia tribunalului districtual Kiel

https://www.youtube.com/watch?v=3T1m9r2xojU

Practic sublimare cu acid oxalic la scară largă. Am fi fost interesat să știu ce se va întâmpla cu mine
în viitor dacă pățesc. Nu am reușit, că spotul e 98% voce în germană. Nu înțeleg nimic în germană.
Am încercat să dau un subtitraj, dar zice că nu există numai în germană generat automat. Există
oare posibilitate să setez spoturile să aibă subtitraj altul decât germana? Învățați-mă dacă este. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 11 Ian 2022, 21:50

1. Apeși pe subtitrări
2. Cînd apare titrarea (scrisul ) apeși pe setări .
3. apar 4 variante : 1 Adnotări, 2 Viteză redare. 3 Subtitrări. 4 Calitate . Și alegi 3. , Subtitrări .
4. Apare lista cu limbile traduse și alegi ultima de jos : Traducere automată !
5. Alegi limba dorită !
Sau folosești mobilul.... pe imagine pentru traducere ..... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 12 Ian 2022, 08:08

peterneamt scrie:1. Apeși pe subtitrări
2. Cînd apare titrarea (scrisul ) apeși pe setări .
3. apar 4 variante : 1 Adnotări, 2 Viteză redare. 3 Subtitrări. 4 Calitate . Și alegi 3. , Subtitrări .
4. Apare lista cu limbile traduse și alegi ultima de jos : Traducere automată !
5. Alegi limba dorită !
Sau folosești mobilul.... pe imagine pentru traducere ..... ;)

Merge. Câteodată reușeam și înainte. Aleatoriu. Acum am salvat mesajul, că poate mă lasă memoria.
Mulțumesc! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2022, 18:27

Au trecut ceva ani de când se folosește acidul oxalic. Un top, care ar fi cea mai buna varianta.
Sublimare, picurare, sau benzi? Nu exista varianta “toate”. Căci aici ne referim ca tratament de baza nu “ca sa țină varroa sub control”.

Citeam vechiul forum și dl Gica Romanescu folosea de mult rețeta celor de la Varromed. Mai folosește cineva așa ceva și cu ce rezultat?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori