Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Ian 2020, 16:11

Se spune ca acest tratament fiind organic se poate aplica in sezonul activ, chiar si in timpul culesurilor. Are cineva experienta in legatura cu acest tratament in urma aplicarii? Daca da il rog sa ne impartaseasca si noua, cum se prepara amestecul si cum se aplica. Am inteles ca se folosesc prosoape de bucatarie din hartie sau hartie din filtre auto. Daca s-a discutat in alt topic imi cer scuze.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 20 Ian 2020, 16:51

Este și recetă de preparare, dar există gata făcut în comerț.
https://www.apis-blaj.ro/lucru-in-stupi ... ap630.html
Am folosit în august. Era eficient. Acidul oxalic în general
este tolerat de albine.
Dacă doriți modul de preparare vă dau în PM. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Ian 2020, 17:14

Astept un mesaj cu modul de preparare. Multumesc anticipat.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 17:27

Vasile_Bucovineanu scrie:Se spune ca acest tratament fiind organic se poate aplica in sezonul activ, chiar si in timpul culesurilor. Are cineva experienta in legatura cu acest tratament in urma aplicarii? Daca da il rog sa ne impartaseasca si noua, cum se prepara amestecul si cum se aplica. Am inteles ca se folosesc prosoape de bucatarie din hartie sau hartie din filtre auto. Daca s-a discutat in alt topic imi cer scuze.


Merge cu prosoape de bucatarie, nu recomand hartia din filtrele auto, gasiti prosoape mai groase in Carrefour sau A****n. Reteta este pe site-ul lui Randy Oliver, nu este nici un secret si cred ca ar trebui tradusa si postata aici. O traduc zilele astea cand am timp daca nu o face altcineva mai repede.
Eu am incercat si functioneaza, doar ca trebuie mare atentie pentru a avea acelasi efect la toate familiile si sa nu mai fie nevoie sa fie repetat.
Il vad ca un tratament foatre bun la sfarsitul verii, dupa ultimul cules.

NU se face in timpul culesului pentru ca o sa fie doar bucati de servetel si scame prin tot stupul si sunt sanse mari sa ajunga in miere astfel de bucati impregnate cu oxalic.

Mai simplu mi se pare cu acid formic, dar ce-i drept nici nu m-am concentrat prea mult pe aceasta metoda.
Nu o sa mai vreti sa auziti de amitraz cand descoperiti cat de usor, ieftin si simplu puteti scapa de varroa folosind acid formic. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde peterneamt » 20 Ian 2020, 17:46

Nu l-am testat ! Dar :



https://www.youtube.com/watch?v=ZEbGuh27ZxM
https://www.youtube.com/watch?v=6SEKEWxx_kA
https://www.youtube.com/watch?v=yl1kr1r0joQ
https://www.youtube.com/watch?v=312n3LXFb2Q

Eu cred că tratamentul acesta a lui Oscar nu e de OSCAR ( TRATAMENTUL E PRIETEN CU ACARIENII ȘI ACARIENII CU EL ) :roll:

Contactul varroa - substanță activă , este destul de limitat comparativ cu sublimarea sau picurarea .
Ultima oară modificat de peterneamt pe 20 Ian 2020, 18:10, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 18:08

peterneamt scrie:Eu cred că tratamentul acesta a lui Oscar nu e de OSCAR ( TRATAMENTUL E PRIETEN CU ACARIENII ȘI ACARIENII CU EL ) :roll:


Are si Osca-ul zile mai proaste :lol:
In primul rand se foloseste un material pe care albinele il pot roade. Benzile alea de mop sunt mai dure.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde mausica » 20 Ian 2020, 23:04

Balian scrie:Este și recetă de preparare, dar există gata făcut în comerț.
https://www.apis-blaj.ro/lucru-in-stupi ... ap630.html
Am folosit în august. Era eficient. Acidul oxalic în general
este tolerat de albine.
Dacă doriți modul de preparare vă dau în PM. :)

Baga si la mine
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Sam » 21 Ian 2020, 00:57

Intrati pe scientificbeekeeping si cautati topicul Extended-release oxalic acid, pentru a intelege avantajele si problemele pe care le ridica acest tratament.
Am folosit ultimele 2 veri oxalic cu glicerina pe benzi din carton (putin mai gros decat cel de la cutiile de faguri). Materialul trebuie sa poata retine cat mai multa solutie si sa fie ros nici prea repede nici prea greu(aprox. 1 luna e ok). Poate intra Sebastian Ecobici si ne spune cum s.a comportat filtrul de aer. Johnny, da.ne modelul de servetel! Cum s.a comportat?
Un alt lucru... Acest tratament e mai usor de aplicat la stupii care au puietul in 2 corpuri - doar introduci materialul cu solutia intre corpurile cu puiet. Doar aruncat materialul cu oxalic peste ramele cu puiet nu e eficient. La cuibul pe un corp trebuie desfacute ramele si puse fasii de materiale cam pe toate intervalele, cum ai pune 7-8 benzi de mavrirol! Vedeti cum aseaza Matias Maggi acest tratament intre rame.
Tratamentul este f putin invaziv, insa rezultatul inca nu este predictibil. Deasemenea, este o f mare marja a cantitatii de oxalic pe care se incearca, vedeti experientele lui Randy Oliver, merita lectura!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 14:00

Dacă sunt băgate între rame fagurele sunt roase lângă fâșii și fără puiet.
E ușor de pus deasupra ramelor în sistemul unde cuibul este împărțit și
are efect. Pică păduchele. Trebuie controlat ce rămâne.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Sam » 21 Ian 2020, 14:16

Balian scrie:Dacă sunt băgate între rame fagurele sunt roase lângă fâșii și fără puiet.
E ușor de pus deasupra ramelor în sistemul unde cuibul este împărțit și
are efect. Pică păduchele. Trebuie controlat ce rămâne.


Asa este, scoate puietul in dreptul benzii. Cred ca este un efect mecanic(nu se datoreaza prezenteii oxalicului), pentru ca am pus intre rame si servetele subtiri care nu au deranjat deplasarea albinelor si in acest caz puietul nu a fost eliminat. Am cautat sa introduc benzile in pozitii unde era polen.
Inca un argument pentru MER/ME, usurinta aplicarii tratamentelor de acest tip!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 14:48

:D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde kovacslg » 02 Mar 2021, 11:47

Vreau sa intreb pe cei cu experienta cu tratamente cu benzi, despre momentul ideal de aplicare in primavara.

benzile cu oxalic se pot pune acum, odata cu turta proteica, sau e mai bine asteptat pana in 15 martie?

Ce alternative ar fi tot pe benzi acum in primavara?

Herba strip / mavrirol / varostop / apilife var / preparate artizanal
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde jonny_it » 02 Mar 2021, 13:26

kovacslg scrie:Vreau sa intreb pe cei cu experienta cu tratamente cu benzi, despre momentul ideal de aplicare in primavara.

benzile cu oxalic se pot pune acum, odata cu turta proteica, sau e mai bine asteptat pana in 15 martie?

Ce alternative ar fi tot pe benzi acum in primavara?

Herba strip / mavrirol / varostop / apilife var / preparate artizanal


Depinde de zona, eu le pun cand albinele incep sa nu mai stea in ghem noaptea si incep activitatea mai serios. De obicei dupa 1 aprilie.
Nu am incercat Herba Strip, in rest toate sunt eficiente dar eu nu le-as folosi acum, erau mai bune dupa ultimul cules de anul trecut.
Acum nu ar trebui sa fie prea mult varroa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde tiih » 03 Mar 2021, 11:41

Sam scrie:
Balian scrie:Dacă sunt băgate între rame fagurele sunt roase lângă fâșii și fără puiet.
E ușor de pus deasupra ramelor în sistemul unde cuibul este împărțit și
are efect. Pică păduchele. Trebuie controlat ce rămâne.


Asa este, scoate puietul in dreptul benzii. Cred ca este un efect mecanic(nu se datoreaza prezenteii oxalicului), pentru ca am pus intre rame si servetele subtiri care nu au deranjat deplasarea albinelor si in acest caz puietul nu a fost eliminat. Am cautat sa introduc benzile in pozitii unde era polen.
Inca un argument pentru MER/ME, usurinta aplicarii tratamentelor de acest tip!


Este intradevar un efect mecanic si se vede si la celalalte tipuri de tratament cu benzi,la Varostop sau Mavrirol.Dar eficacitatea tratamentului e cel putin dublata..ce mai conteaza un pic de fagure stricat?
Cred ca primordial este eficienta tratamentului,faptul ca trebuie facut cat mai rar, sa nu prinda imunitate paduchele la substanta respectiva...
PS.Eu nu am facut nici un tratament primavara impotriva paduchelui in ultimii 10 ani spre exemplu,dar am respectat cu strictete indicatiile din prospectele vechi in ce priveste folosirea benzilor de Mavrirol ,printre altele (primele 7 zile benzile se pun pe speteaza ramelor apoi urmatoarele 3-4 saptamani intre rame la marginea acestora si putin distantate,linga puiet.TOAMNA..astfel incat contactul albinelor tinere cu substanta activa sa fie MAXIM !
PS tratamentul impotriva paduchelui se aseamana cu pregatirea familiilor de albine pentru iernare ,dupa parerea mea.Daca nu l-ai facut la timp "ca la carte" eficienta e scazuta,nr de interventii se dubleaza,schimbi fel si fel de substante active si metode iar in final tot nu apuci sa ai stupii aia puternici care si-i doresc toti,in special inaintea culesului la salcam!
PS1.Capacul stupului nu se ridica din noiembrie pana in martie!
Tratamentul paduchelui se face corect toamna astfel incat la sfarsitul toamnei sa ai 0(zero) paduchi,si nu mai e nevoie de alte tratamente pana in toamna viitoare!
PS.Doar cei care cred ca "bietul paduche" e cuza tututor pierderilor din apicultura si cunosc foarte putin din celelalte boli ale albinelor(loci,nozeme,viroze,paratifoze) ar putea sa ma contrazica :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde Balian » 03 Mar 2021, 11:55

Dacă toamna facem tratamentele ca la carte, de unde știm că primăvara și până în toamna viitoare nu avem infectare?
Întreb numai, că fac tratamente când după control găsesc păduchi. (primăvara, vara...) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament anti varroa cu oxalic si glicerina alimentara.

Mesajde tiih » 03 Mar 2021, 12:09

Buna intrebare,dar care arata ca nu cunoasteti in totalitate biologia si inmultirea paduchelui.Veti gasi paduchi in vara si inceput de toamna,cu cat faceti mai multe pastorale sau santeti inconjurat de stupari incompetenti,cu atat mai mult veti gasi...dar acestia nu afecteaza potentialul familiei de albine..sant putini totusi.Marea inmultire,EXPONENTIALA, are loc in primavara din paduchii ramasi peste iarna si se face prin PUIET,cu cat mai devreme ponta,cu atat mai multi
PS.Sunt 2 mari probleme de rezolvat nu e usor sa faceti ce zic eu
1.Sa fi avut in toamna sezonului anterior ZERO paduchi!!!
2.Sa ai MATCI si sa deranjezi asa de putin albinele...si...etc...etc... incat acestea sa nu-si inceapa ponta mai devreme de 15 februarie-1 martie, indiferent cum arata iarna (cu cat mai tarziu cu atat mai bine) :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori