Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet varos

Mesajde badea razvan » 07 Iun 2022, 15:59

ma bucur ca au mai raspuns si alti colegi, revin cu un edit dupa aproximativ 2 ani
Inca nu am reusit sa inteleg puietul varos, de fapt am problema asta de mai multi ani, cred ca sunt minim 4-5. La inceput i-am scuturat mai departe de stupina si ramele le-am ars, nu am putut sa omor si albinele, apoi mi-a aparut la alte familii
La o familie tin minte a avut doar un inceput,cativa pufuleti si apoi a disparut, o familie a avut puiet varos intr-o proportie mica, se vedea printre rame, aceea a disparut, are cam 3 ani de cand nu a mai aparut, anul asta am facut un roi cu o regina din el, din nefericire nu mai imi aduc aminte care anume.
apoi la alti stupi, 5 la numar de vreo 4 ani persista puietul varos in fiecare an, cu perioada cand dispare aproape de tot sau cand se intesifica,le deranjez mai putin ca pe celalalte santoase, sunt pusi la soare stupii( am tratat pana acum cu codraton, nistatina, clor, var, etc.) degeaba, sigura care a functionat a fost nistatina, doar pentru o perioada scurta. doar ca acele familii fac cea mai multa miere din stupina, fara stimulari fara nimic, anul asta de exemplu la rapita am facut 80kg, anul trecut la floarera soarelui 100, de la cele 5. am schimbat si matci cu botci, dar nimic. au si roit astea
Am alte familii separat de catre acestea care nu au intrat in contact prea mult unca cu alta care au facut puiet varos si ele, familii foarte populate, cred ca sunt cam 6 acum sau mai multe, separat de cele 5 care au puiet varos ( anul asta a mai aparut la 2), fac miere, au roit. Eu dau vina pe genetica, am tot zis sa mai schimb materialul, am facut doar cu regine de la mine, nu am mai adus si alt material genetic in stupina. NU sparg cuibul, nu le impachetez cat sa se sufoce, fara folie, nu fac condens foarte mult iarna , mai sunt si cazuri care fac. Tratamentele le fac cu varachet, ba-tick, oxalic, nu stiu daca am facut prea multe, incerc sa le fac cat mai eficiente in lipsa puietului, posibil sa fi exagerat cu ele anul trecut, dar in ceilalti ani nu
badea razvan
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2013, 12:31

Re: puiet varos

Mesajde badea razvan » 07 Iun 2022, 16:28

https://forum-discutii.apiardeal.ro/ind ... pic=9697.0
cam asta ar fi , in poze ce se vede la asta s-a vindecat
badea razvan
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2013, 12:31

Re: puiet varos

Mesajde yuonyuon » 16 Iun 2022, 19:29

intai se anuleaza cauza ce determina boala si mai apoi se trateaza ....daca mai e nevoie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet varos

Mesajde badea razvan » 20 Iun 2022, 12:51

yuonyuon scrie:intai se anuleaza cauza ce determina boala si mai apoi se trateaza ....daca mai e nevoie....


Care sa fie cauza? nu sparg cuibul, nu ii "sufoc" cu izolatie iarna, las aerisire, nu folosesc folie, stupii sunt destul de populati, tratamente eu zic ca le fac destul de bine, varostop, varachet si oxalic, facute dupa prospect( in lipsa de puiet, pun folie pe stupi in timpul tratamentului cu varachet). Am mutat stupii cu puiet varos la soare ( toti stupii initial i-am avut la umbra unor pruni. este putina umezeala unde e stupina. Unul singur s-a vindecat de puiet varos, am vazut ca mai are lipsuri pe aici pe colo de puiet in rest nu face fasole, Am facut si un roi din el, dar nu mai stiu care
badea razvan
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Apr 2013, 12:31

Re: puiet varos

Mesajde ady_n » 20 Iun 2022, 14:38

Cauza e sugerata de d-l Yuonyuon, la pagina 3 a topicului, ca fiind puietul racit
ady_n
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Feb 2012, 08:59
Localitate: Mioveni

Re: puiet varos

Mesajde yuonyuon » 20 Iun 2022, 17:37

unu din motive..... de ce tine albina temperatura ridicata la 35 de grade este sa scape de boli si daunatori..ce se dezvolta la temperaturi mai mici ....
cum scazi tempertura cum te incarci de paduchi raie.nosema si mai stiu eu ce.....

in interiorul cuibului se gaseste un intreg ecosistem de microorganisme ce asteapta cu nerabdare sa scada temperatura macar la 34....

stupii slabi ce nu reusesc sa se mentina la temperatura optima cad victime ....dar si stupii sanatosi ce sunt deranjați de apicultor prin spageri de cuburi /hrana slab calitativa/extra tratamente...(ce sunt insecticide sa nu uitam)...si lista continua...
o cauza poate fi si lipsa ventilatiei corespunzatoare ...urdinish prea mic..pat cald etc fund AV...


ca punct de reper..daca avem boli in stupina ...ceva nu facem bine!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: puiet varos

Mesajde unincepator » 07 Iun 2023, 18:08

yuonyuon scrie:unu din motive..... de ce tine albina temperatura ridicata la 35 de grade este sa scape de boli si daunatori..ce se dezvolta la temperaturi mai mici ....
cum scazi tempertura cum te incarci de paduchi raie.nosema si mai stiu eu ce.....

in interiorul cuibului se gaseste un intreg ecosistem de microorganisme ce asteapta cu nerabdare sa scada temperatura macar la 34....

stupii slabi ce nu reusesc sa se mentina la temperatura optima cad victime ....dar si stupii sanatosi ce sunt deranjați de apicultor prin spageri de cuburi /hrana slab calitativa/extra tratamente...(ce sunt insecticide sa nu uitam)...si lista continua...
o cauza poate fi si lipsa ventilatiei corespunzatoare ...urdinish prea mic..pat cald etc fund AV...


ca punct de reper..daca avem boli in stupina ...ceva nu facem bine!!!

am o intrebare catre toti cunoscatorii (maibine)decit mineEMProbiotic folosit acum in sezon de cules,modifica ceva in calitatea mierii sau nu?,pentru ca am ceva puet varos.Va multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: puiet varos

Mesajde yuonyuon » 07 Iun 2023, 21:54

nu va mai chinuiti sa inviati mortii din mormat.. :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori