Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 10 Iul 2021, 14:49

Doresc sa știu cum pot face tratament varoua folosind mitak pe benzi? Are cineva o reteta? Și ce benzi pot folosi? Bănuiesc ca anumite benzi impregneaz mai multa substanță decât altele deci cum pot evita supradozarea? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 10 Iul 2021, 14:50

Întrucât sunt în sezon și albinele au puiet vreau ceva cu efect mai îndelungat....
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde Balian » 10 Iul 2021, 14:55

Este f riscant dă dai recete pentru medicamente contrafăcute. Este și mai riscant să și le folosești. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde paul » 10 Iul 2021, 15:05

Cum adica ...medicamente contrafacute ??? :shock: :shock: :shock:
Mitak este un medicament sarbesc , omologat . Cum adica ... medicament contrafacut ??? :shock:
Draga Geza, nu tot ce vine din Vest este autentic si eficient si nici tot ceea ce vine din Est sau Balcani este contrafacut sau ineficient ! Personal, am mai multa incredere in Sputnik decat in Moderna . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde Balian » 10 Iul 2021, 15:28

Sincer îmi pare rău. Receta este contrafăcută dacă spun eu nu medicamentul. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 10 Iul 2021, 18:54

Și totuși mulți au folosit astfel de rețete cu sucess.... As folosi mavrirol sau alte medicamente gata făcute dar îmi par cam scumpe fata de costul în care îl pot face eu. Nu am 2-3stupi și deocamdată nu iau nicio subventie.... As încerca măcar sa vad pe câțiva stupi înainte...... Și apoi vad dacă ii fac pe toți cu aceasta rețetă sau nu.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 10 Iul 2021, 18:57

Am folosit mitak pana acum dar prin fumegatie și am fost mulțumit dar din cauza ca stupi nu au obturator la fundul av și deci trebuie sa improvizez îmi este mai comod cu benzi plus ca nu trebuie repetat tratamentul...
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 13 Iul 2021, 15:45

Am găsit aceste benzi pe olx ma poate ajuta cineva cu o reteta pentru a le impregna? https://www.olx.ro/d/oferta/sipci-balsa ... eBx7c.html
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa fac benzi de tratament cu mitak?

Mesajde varza » 13 Iul 2021, 15:46

Sunt făcute din lemn dar au grosimea de 2 mm
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori