Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde varza » 21 Sep 2021, 20:45

Buna ziua.Am facut 2 tratamente in 5 septembrie si 15 septembrie cu amitraz impregnat pe suport de lemn ( e o metoda noua pentru mine) dar cu rezultate f bune pana acum. La ultimul tratament au cazut o cantitate mare de varoua la majoritatea . Totusi la uni au cazut putini si in majoritatea cazurilor acolo a mai existat puiet sau albina era mai putin activa (nehranind la acel moment stupi respectivi). Ca sa nu ma trezesc cu o infectare mare doream sa intreb daca ar fi bine sa mai repet cu amitraz pe support de lemn inca odata sau sa astept pana in noiembrie si sa dau cu AO prin picurare? Ma cam ingrijoreaza numarul mare de paraziti cazuti la ultimul tratament si faptul ca punand acele suporturi de lemn albina la aceasta ora sta cam in fundul lazi si are mierea capacita deasupra ( au umplut cu miere ramele) deci nu stiu cat de eficient e albina ne fiind activa pe deasupra sa faca contact cu acele suporturi. Poate de asta nu au nici cazut la toti o cantitate mare de varoua ( mentionez ca la uni in 10 septembrie am oprit orice alimentare cu sirop iar la alti mai dadeam sirop si albina cand primeste sirop devine f activa pe rame si banuiesc ca are un contact f bun cu acele suporturi cu amitraz). Poate cineva mai experimentat sa ma lamureasca cum sta treaba cu aceste tratamente pe suport si daca are eficienta cand albina nu e activa pe rame? :mrgreen:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde varza » 21 Sep 2021, 20:47

Problema la mine e ca nu prea pot face tratament cu fum decat dificil neavand inchizatori la fundul AV de acea am ales metoda cu amitraz pe suport de lemn. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde cristi_vidican » 23 Sep 2021, 12:07

Amitraz pe benzi ....
Anul trecut am folosit Apivar (amitraz pe benzi de plastic) și nu am fost mulțumit deloc. Alții, care au luat APivar din Ro, la fel au spus.
Cei care au luat de dincolo s-au declarat mulțumiți.
Dan Mărgărit zice că Apivar e the best.
Am vorbit cu cineva de la ICDA și zicea că poate la mine a fost așa pt că folosesc mult Varachet. Ce-i drept, îl folosesc în fiecare an.

Decât amitraz pe benzi, mai bine un varostop. Pus acum, face minuni.
Probabil că amitrazul pe benzi ar face ceva, dar întrebarea e cât de eficient e, câți păduchi rămân?

Pentru mine, tratamentele antivaroa sunt sfinte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde paul » 25 Sep 2021, 07:23

Nu stiu de ce am impresia , dar, mi se pare ca a scazut cam mult albina dupa ce am facut 2 tratamente cu benzi si 2 tratamente cu varachet, pana in acest moment. Urmeaza sa mai fac minim un varachet, poate chiar doua pentru ca inca mai este puiet in stupi. La voi ati sesizat depopulari asa mai consistente dupa efectuarea tratamentelor ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde cristi_vidican » 25 Sep 2021, 08:25

paul scrie:Nu stiu de ce am impresia , dar, mi se pare ca a scazut cam mult albina dupa ce am facut 2 tratamente cu benzi si 2 tratamente cu varachet, pana in acest moment. Urmeaza sa mai fac minim un varachet, poate chiar doua pentru ca inca mai este puiet in stupi. La voi ati sesizat depopulari asa mai consistente dupa efectuarea tratamentelor ?

La mine albina e în grafic. Depopulările pot avea multe cauze. Ce-i drept, nici tratamentele nu le pică bine albinelor, dar e un rău necesar.
Ce puiet ai avut în urmă cu 1 lună? Sau mai bine la sfârșit de iulie?

Ca fapt divers, de când mă știu stupar n-am avut atât de puțini păduchi la stupi la ora asta.
Dacă altă dată nu avea rost să-i număr, că erau prea mulți, acum dacă văd 2-3 pe șubăr la tratamentul cu VF.
Menționez că am pus după FS varostop și la câțiva check-mite.
Și după aplicarea benzilor, au căzut foarte puțini.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde Balian » 25 Sep 2021, 11:29

Să nu afectăm albina de iernare, intrarea de hrană e bine să se facă în august.
Dacă în acest timp stupul este deja redus pe un corp Dadant rămâne loc tot mai
puțin pentru puiet. E un fel de blocaj și poate și asta afectează volumul de albine de iernare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Oct 2021, 10:33

Depopularea familiilor odata cu eclozarea ultimului puiet poate avea doua cauze. Acum dispare ultima albina lucratoare care a participat la cules si in acelasi timp odata cu eclozarea ultimului puiet eclozeaza si toti acarienii care se gasesc in acea familie. Daca infestarea e mare albinele care eclozeaza ultimele nu vor fi viabile si nu vor trece iarna murind prematur si in acelasi timp parazitii vor ataca si alte albine din stup.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde Balian » 01 Oct 2021, 11:06

Vasile_Bucovineanu scrie:Depopularea familiilor odata cu eclozarea ultimului puiet poate avea doua cauze. Acum dispare ultima albina lucratoare care a participat la cules si in acelasi timp odata cu eclozarea ultimului puiet eclozeaza si toti acarienii care se gasesc in acea familie. Daca infestarea e mare albinele care eclozeaza ultimele nu vor fi viabile si nu vor trece iarna murind prematur si in acelasi timp parazitii vor ataca si alte albine din stup.


Chiar pe această idee e bine dacă imediat după ultimul extras de miere, albinele eclozionete să fie permanent
supuse acțiunii substanțelor antiparazitare pe suport ca flumetrina, kumaphos, amitraz... Dar nu mai mult decât o
lună altfel scăderea concentrației de substanță ar putea crea rezistență paraziților.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde Shrek » 06 Oct 2021, 09:44

Am făcut acum două zile tratament cu varachet si nu am gasit păduchi picati pe hartia de control ( le-am dat...extemporal). Aseară am repetat tamaiatul si iar nimic. Am avut benzi cu varostop in ei din septembrie. Ca sa pot spera ca totul ok, am citit pe aici despre testul cu alcool. Imi spune cineva cum se procedează? Adica ce albine se baga in borcan, cam cât alcool, ce trebuie sa urmăresc? Am stupi cu fund "antivaroua". Multumesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde cristi_vidican » 06 Oct 2021, 11:01

Shrek scrie:Am făcut acum două zile tratament cu varachet si nu am gasit păduchi picati pe hartia de control ( le-am dat...extemporal). Aseară am repetat tamaiatul si iar nimic. Am avut benzi cu varostop in ei din septembrie. Ca sa pot spera ca totul ok, am citit pe aici despre testul cu alcool. Imi spune cineva cum se procedează? Adica ce albine se baga in borcan, cam cât alcool, ce trebuie sa urmăresc? Am stupi cu fund "antivaroua". Multumesc!

Și la mine au căzut extrem de puțini păduchi comparativ cu toții anii anteriori. Am pus varostop după FS și acum am dat un fum cu varachet. Au fost stupi la care n-au căzut deloc la varachet. La varostop au căzut puțini. Deci, nu sunt păduchi. Din ce cauză? ar fi bine să știm!

Pentru control varroa, aici găsești indicații
https://www.miculapicultor.ro/produs/test-varroa-check/
aici găsești video câte vrei
https://www.youtube.com/results?search_ ... roa+alcool
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde peterneamt » 08 Oct 2021, 20:48

Atenție ! Am tratat după extrasul la floarea soarelui toți stupii cu Varroa Gold . Apoi în septembrie am făcut ....unul cu mitak și ulei de parafină administrat cu furetto . Săptămâna trecută încă unul cu mitak și la toți stupii au căzut între 0 și 5 acarieni ( păduchi ) , dar , la un singur stup din toată stupina au căzut peste 150 de acarieni și la verificare era dezastru (cartonul de la gold V. era ros mai pușin de 40 %, albina fugită de pe ramele cu puiet căpăcit, albina proaspăt eclozată cu aripile distruse (virus ) , puiet larvar și ouă lipsă , depopulare accentuată....ce mai... dezastru ! (restul familiilor au între 2 și 4 rame cu puiet .....și sunt OK )!
ps. după un tratament dur (chimic ) verificați ce a căzut pe subăr (foaia de control) la toți stupii... și pentru că apar și surprize inexplicabile .....nu luați verificarea prin sondaj ca fiind 100% sigură ( cum am greșit eu ) și nu considerați nici un tratament că ar avea eficacitate de 100% . Folosiți tratamente cu diferite substanțe active dar și cu moduri de aplicare diferite......lupta noastră cu varroa e departe de a fi încheiată și nu avem încă arma necesară pentru a învinge... ! :roll:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 08 Oct 2021, 21:01, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde peterneamt » 08 Oct 2021, 20:53

Shrek scrie:Am făcut acum două zile tratament cu varachet si nu am gasit păduchi picati pe hartia de control ( le-am dat...extemporal). Aseară am repetat tamaiatul si iar nimic. Am avut benzi cu varostop in ei din septembrie. Ca sa pot spera ca totul ok, am citit pe aici despre testul cu alcool. Imi spune cineva cum se procedează? Adica ce albine se baga in borcan, cam cât alcool, ce trebuie sa urmăresc? Am stupi cu fund "antivaroua". Multumesc!


Mai au puiet......... ? DACĂ RĂSPUNSUL ESTE DA, MAI TREBUIE FĂCUT TRATAMENT ȘI-N LIPSA PUIETULUI !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde cristi_vidican » 09 Oct 2021, 07:34

Din discuțiile cu mai multi stupari din zona mea, toți zic că e puțin varroa.
A căzut puțin și în august, comparativ cu alți ani.

Care să fie explicația?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde BMihai » 09 Oct 2021, 08:42

Eu fac des teste cu zahar pudra, nu cu alcool ca sa nu omor inutil albinele. La cei care am pastrat benzile de Oxistrip pe rame de la finalul culesului de floarea soareleui si pana acum, am gasit 1-2 maxim 3 paduchi la fiecare test. La cei care am pus Varostop 30 de zile cum zice prospectul, 4-5-6 paduchi, maxim 9-10 depinde de puterea familiei. Dupa 15 septembrie am dat acid oxalic sublimat la 4 zile si nu am mai gasit deloc paduchi.

Concluzie: Fata de alti ani mult mai putin varooa, dar in afara de acid oxalic, sub diferite metode de aplicare, eu altceva nu mai dau familiilor de albine.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Sa mai fac sau nu tratament la acest moment?

Mesajde Balian » 09 Oct 2021, 11:10

cristi_vidican scrie:Din discuțiile cu mai multi stupari din zona mea, toți zic că e puțin varroa.
A căzut puțin și în august, comparativ cu alți ani.

Care să fie explicația?


Pentru viitor,--- răspunsul la această întrebare este cât se poate de importantă.
Ce cred eu, poate am mai spus: (răspuns am putea găsi cu ajutorul colegilor apicultori pe acest forum).
În zona mea vara din mai până după fs era călduroasă și lipsit aproape în totalitate de ploi, adică
temperaturi nocturne mari, în timpul zilei f mari. Deci secetă cruntă. Această condiție meteo a
făcut ca ciclul de dezvoltare a albinelor și a trântorilor să fie optimală și cât se poate de scurtă.
Paralel și numărul de varroua născut matur era cât se poate de mic. Mă refer nu numai la familii tratate
ritmic ci la familii nesupravegheate scăpate de sub control adăpostite oriunde. De la aceste familii prin
furtișag lent sau prin circulația liberă a trântorilor în anii cu temperaturi variate (și scăzute) se pot
înmulți mult mai bine varroua infestând masiv familiile noastre cu număr mai mare de varroua . Asta e
presopunere pentru zona mea.
Pentru am vedea dacă cele srise mai sus au vreo relevanță întreb pe colegi din zone unde cum am auzit,
vara era destul de ploioasă și cu temperaturi scăzute, mai ales în zona montană ce mărime de infestare
generală au avut ? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori