Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nu stiu ce este

Mesajde ves.lucian.zabrani » 28 Oct 2011, 23:31

am gasit pe suberele pe care le-am scos astazi de sub stupi la o familie ceva necunoscut pentru mine !!! in dreapta capului de albina se vad 3 chestii roscate !!! par a fi niste pupe ( sa ma ierti Pupemea !!! coincidenta si atat ) !!!
sa fie oare pupe de gaselnita ???
chiar ca nu stiu ce sunt !!!
daca cineva doreste sa ma ajute ... MULTAM FAIN !!!
stiu ca de multam e plin podul dar deocamdata multam !!!
Fişiere ataşate
rsz_dscn2132.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nu stiu ce este

Mesajde horia_ch » 29 Oct 2011, 04:17

Fărâme de propolis? :? :?:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Nu stiu ce este

Mesajde RazvanTi » 29 Oct 2011, 09:37

la cata ceara tocata e primprejur parerea mea e ca e gaselnita
repet : parerea mea....
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Nu stiu ce este

Mesajde Adi Hodis » 29 Oct 2011, 10:36

ves.lucian.zabrani scrie:am gasit pe suberele pe care le-am scos astazi de sub stupi la o familie ceva necunoscut pentru mine !!! in dreapta capului de albina se vad 3 chestii roscate !!! ...
chiar ca nu stiu ce sunt !!!
...

Lucian, chestiile acelea par a fi bucatzele de propolis rupte de pe marginile spetezelor ramelor, a catului care a fost sub folie si l-ai pus sub cuib.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Nu stiu ce este

Mesajde jonny_it » 29 Oct 2011, 18:58

cornelioandanciu scrie:Cap de albina, picioare de albina, rosatura de ceara bucati mari, vezi ca ai soarece in stup!mai mult ca sigur.Mie totusi chestiile alea mi s-au parut a fi larve, dar nu seamana cu gaselnita, incerc sa emit o ipoteza, care poate adevarata, sau prostia zilei.Acel soarece a fost omorat de albine si cadavrul a facut viermi, si albinele scot afara viermii respectivi si alte resturi.Am zis!


Daca sunt 2-3 albine bucati nu inseamna neaparat ca exista soareci in stup. Ceara este ceva normal sa fie pe fundul stupilor in aceasta perioada.
Nici vorba de gaselnita .. parerea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nu stiu ce este

Mesajde jonny_it » 29 Oct 2011, 19:19

cornelioandanciu scrie:bucatile de ceara sunt prea mari pentru ca sa fie rosatura de albine


In iernile foarte geroase albinele descapacesc rupand de tot capacelul de ceara, totusi am vazut si cand nu era frig asemenea bucati de ceara.
Repet, daca nu sunt multe albine rupte asa si nu sunt urme de lemn sau faguri intregi sigur nu sunt soareci.
Totusi ca sa se linisteasca poate ar fi bine sa ridice putin capacul :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nu stiu ce este

Mesajde martanul » 29 Oct 2011, 19:22

propolis
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Nu stiu ce este

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Oct 2011, 20:06

Daca te referi la cele incercuite de mine in poza, eu zic ca sunt oua neluate de albina in crestere si eliminate din celule.

Oricum ai aparat de foto performat ca ai reusit sa induci in eroare colegii care au crezut ca sunt larve de gaselnita....... :)
Fişiere ataşate
oua.jpg
oua.jpg (24.12 KiB) Vizualizat de 10776 ori
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Nu stiu ce este

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Oct 2011, 20:09

si eu am zis la inceput ca este posibil sa fie pupe de gaselnita !!! la asta m-am gandit !!!
adevarul este ca nu am vazut deloc cum arata pupele de gaselnita !!! viermi am vazut , fluturi am vazut !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nu stiu ce este

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Oct 2011, 20:19

ves.lucian.zabrani scrie:si eu am zis la inceput ca este posibil sa fie pupe de gaselnita !!! la asta m-am gandit !!!
adevarul este ca nu am vazut deloc cum arata pupele de gaselnita !!! viermi am vazut , fluturi am vazut !!!


Uite aici cate ceva despre gaselnita:

http://www.proapicultura.ro/articole/ag ... lnita.html

Pupa este totdeauna de culoare alba si are ca 15 mm lungime. Ori aici este vorba de ceva care are max. 1 mm comparand cu marimea caplui de albina........
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Nu stiu ce este

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Oct 2011, 20:26

multam fain !!! esti mult mai informat ca si mine si iti multumesc frumos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Nu stiu ce este

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Oct 2011, 20:32

ves.lucian.zabrani scrie:multam fain !!! esti mult mai informat ca si mine si iti multumesc frumos !!!

sa fii iubit!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Nu stiu ce este

Mesajde yrynel_clau » 29 Oct 2011, 20:49

Ceva viespi au dat tarcoale pe acolo nu e de speriat .
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: Nu stiu ce este

Mesajde ves.lucian.zabrani » 29 Oct 2011, 20:56

am avut si viespi !!! anul asta nu am avut capcane !!! la anul cred ca incerc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron