Prima pagină BAZAR STUPARITUL VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC

Familii albine, roiuri, matci

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde kiloz » 24 Oct 2021, 19:26

Dm. Vasile profitul pe moment şterge tot din calea lui. Vezi actiunile lui Bratu, Gutescu si Nistor. Doar toate au fost bune la ceva, cine a vrut, o avut de învătat , si a făcut. Eu personal am învățat foarte mult,nu am cheltuit banii degeaba.
Selectia !!!
Din păcate , povestea e veche de 30 de ani. Si nimeni nu asumă raspunderea, si nici nu o să fie trasă la răspundere.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2021, 12:52

kiloz scrie:Dm. Vasile profitul pe moment şterge tot din calea lui. Vezi actiunile lui Bratu, Gutescu si Nistor. Doar toate au fost bune la ceva, cine a vrut, o avut de învătat , si a făcut. Eu personal am învățat foarte mult,nu am cheltuit banii degeaba.
Selectia !!!
Din păcate , povestea e veche de 30 de ani. Si nimeni nu asumă raspunderea, si nici nu o să fie trasă la răspundere.


Albina locala ar trebui sa fie pastrata de cei care iau bani pentru asta. Simplu. Asa este in aproape toata UE.
In rest fiecare foloseste ce vrea.

Inca nu mi-ati explicat treaba cu trantorii, eu astept cu nerabdare ultimele descoperiri facute de dvs.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde kiloz » 25 Oct 2021, 19:42

8-)
Fişiere ataşate
FB_IMG_1632010999933.jpg
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2021, 19:44

kiloz scrie:8-)


Aveam asteptari mai mari de la dvs. Pofta buna!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Shrek » 25 Oct 2021, 20:28

Cand vulpea nu ajuns la struguri, a spus că sunt acri! Omul, cand nu are argumente face ( pe el) orice sa iasa in evidenta!
Revin la discuția decenta cu Jonny nost. Deci io, un veșnic incepator, ma las sedus de cântecul de lebăda si decid să cumpăr niște regine selecționate ( nu neaparat bk). " Producatorul" imi face capu' mare cu f0 sau matci inseminate artificial. Sunt gata gata sa lansez comanda. Dar mintea mea îngustă se întreabă cu ce trantori se vor imperechea " fiicele f0 ? Cu trantorii din zona stupinei? Cum se zice ca însușiri pe se transmit intr-un procent covîrșitor pe linie paterna ( nu le stiu toate si s-ar putea sa gresesc) , nu inseamna ca le-am luat degeaba? Adica nu chiar degeaba dar adaosul la bagajul genetic al stupinei justifică investiția? Sau cum se procedează? Hai, convinge-ma sa comand ( de băut ) !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2021, 21:10

Shrek scrie:Revin la discuția decenta cu Jonny nost. Deci io, un veșnic incepator, ma las sedus de cântecul de lebăda si decid să cumpăr niște regine selecționate ( nu neaparat bk). " Producatorul" imi face capu' mare cu f0 sau matci inseminate artificial. Sunt gata gata sa lansez comanda. Dar mintea mea îngustă se întreabă cu ce trantori se vor imperechea " fiicele f0 ? Cu trantorii din zona stupinei? Cum se zice ca însușiri pe se transmit intr-un procent covîrșitor pe linie paterna ( nu le stiu toate si s-ar putea sa gresesc) , nu inseamna ca le-am luat degeaba? Adica nu chiar degeaba dar adaosul la bagajul genetic al stupinei justifică investiția? Sau cum se procedează? Hai, convinge-ma sa comand ( de băut ) !


Reginele F0 sunt inseminate folosind trantori crescuti controlat. Pana aici cred ca este clar.
Fiicele pe care le vand sunt imperecheate pe vetrele unde am familiile de productie, 60-90 familii cu regine BK pe fiecare.

Cea mai mare problema la inseminate sau imperecheate controlat este tocmai lipsa de diversitate a albinelor fiice ceea ce teoreticle face sensibile la boli.
La reginele imperecheate natural se folosesc intentionat mai multe familii tata, cat mai diverse posibil dar care totusi sa fie cu o genetica superioara. Sunt crescatori mari in Europa care imperecheaza intentionat la liber reginele, inclusiv din cele care vor creste regine mai departe. Cu cat genetic sunt mai diverse cu atat mai bine in ce priveste sanatatea lor. Problema este ca la cele foarte diverse nu se mai poate lucra "industrial" si asa ne invartim in cerc si trebuie sa ajungem undeva la o cale de mijloc.

Daca tu cumperi un F0 si cresti fiice iti dau seama ca se imperecheaza cu ce gasesc. Albinele rezultate o sa mosteneasca gene si de la BK si de la "tata", dar oricum ceea ce rezulta este mult peste orice albina neselectionata. Reginele crescute de tine acum le imperechezi controlat, nu cred, asa si cu astea. Doar ca pleci de la o regina mama cu o genetica mai buna.

Am fost destul de clar? Daca nu spune-mi si insist unde este cazul.

PS: Si repet pentru a nu stiu cata oara, cine nu face miere cu carpatina nu o sa faca nici cu BK. Si astea trebuie tratate si ingrijite ca orice albina.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Shrek » 25 Oct 2021, 21:30

Intrebarea era cam cât de mult influențează o regina ( sau mai multe) asa zis selectionata in genetica stupinii, atat in privinta trantorilor pe care îi furnizeaza cât și a trăsăturilor albinelor viitoare ( ma refer strict la blândețe și instinct de roire). Nu a intrebat nimeni cata miere produc bk-urile.
Intreb pentru că am observat ca familiile mutate la o locație din sudul țării, presupunând că si-au schimbat matcile liniștit după ce o vreme au bătut pasul pe loc, au devenit neașteptat de blânde și, un aspect interesant, nu au intrat în friguri.
Dacă la cele din Banat, ma iau in primire de la poarta , la cele din sud, copiii se joacă la 5 m de stupi ( evident, după un gard de sarma), si lucrari precum cu varachet o fac fără a purta masca. Lucru de neînchipuit in cealalta parte. De aceea, cred ca de fapt " lotul" de trantori din zona stupinei dictează insusirile albinelor pe care le urmărim a fi dominante. Zic si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde yuonyuon » 26 Oct 2021, 00:04

Blandetea albinei este 50% genetica si 50% mediu extern( si cum lucreaza apicultorul)....
Eu am ajuns sa lucrez cu fum doar primavara....
Bineinteles ca am eliminat matcile rele ...deci si un pic de selectie...

Eu nu am avut albine blande.....
Am observat decand nu mai fac pastoral sa schimbat treaba radical.....deci factori externi

Ma intreb daca dau matcile mele unui apicultor ce face pastoral intensiv si mai umbla si brutal in stupi.....ce rele or fi si ce injuraturi imi iau....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Balian » 26 Oct 2021, 07:15

Despre cât înfluențează trântorii viitoarea albină.
În anii 70-80 creșteam mătci făcând roiuri divizând familii care au tras botci.
În aceea vreme din cauza lipsei posibilității de a putea transporta material
biologic de la distanță nici nu s-a pus problema cumpărării de f0 sau de nici un fel.
Dintrodată a apărut în stupina mea albine galbene-galbene. Mult ulterior am
aflat că în aceea perioadă în Banat s-a făcut o aprovizionare masivă de mătci
lingustica. Despre schimbarea de calitate a albinei după apariție, nu prea pot
spune mult că exact în aceea perioadă a apărut varroa (jacobsoni), și toată
lumea cu aceea s-a ocupat, precum și acum. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2021, 08:17

Apropo de diversitatea genetică ...
Când m-am însurat, mă întreabă doamna doctor, medicul meu de familie, de unde e viitoarea soție? Îi spun că se trage din Moldova.
La care ea a avut o reacție de bucurie: foarte bine, sânge proaspăt! :lol:

Referitor la F0 Bk pe a cărui fiice le împerechezi la tine în stupină... Am în jur tot ce se poate găsi pe piață. În ultima vreme cred că s-a mărit foarte mult nr familiilor Bk din jur. Dar, și când nu erau atâtea, F1 îmi ieșea acceptabil. Pe mine m-au interesat foarte mult 2 lucruri: blândețe și instinct redus de roire.
Am avut probleme de multe ori cu vecinii și a trebuit să mut stupii, ceea ce e destul de amar pentru un stupar.
Și, cum stupii mei explodează bine de tot primăvara, nu-i ușor să-i țin în frâu.

Ei, Bk m-a ajutat foarte mult la asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde yuonyuon » 26 Oct 2021, 09:23

Intrebarea lui shrek (si a mea) este .....blandetea este o trasatura sau un caracter?

Raspundeti obiectiv :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Oct 2021, 11:57

Multi dintre apicultorii de la noi au crezut ca albinele ce rezulta din reginele aduse dinafara merg la cules si noaptea :) , nu mai au nevoie sa fie ingrijite si tratate, etc . In scurt timp s-au convins ca nu e asa si ar vrea sa se intoarca la rasa autohtona, cea care era pe vremuri. Din pacate acest lucru e foarte greu de facut, daca nu imposibil.
Pun si eu o intrebare. In afara de faptul ca pretul pentru o regina f0 e de multe ori mai mare decat pretul unei regine oarecare, cum poate sti un cumparator ca a cumparat f0 si nu f..16..?
O sa-mi spuneti ca este insotita de un certificat, dar se stie ca hartia se lasa scrisa cu orice.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 12:21

Shrek scrie:Intrebarea era cam cât de mult influențează o regina ( sau mai multe) asa zis selectionata in genetica stupinii, atat in privinta trantorilor pe care îi furnizeaza cât și a trăsăturilor albinelor viitoare ( ma refer strict la blândețe și instinct de roire). Nu a intrebat nimeni cata miere produc bk-urile.
Intreb pentru că am observat ca familiile mutate la o locație din sudul țării, presupunând că si-au schimbat matcile liniștit după ce o vreme au bătut pasul pe loc, au devenit neașteptat de blânde și, un aspect interesant, nu au intrat în friguri.
Dacă la cele din Banat, ma iau in primire de la poarta , la cele din sud, copiii se joacă la 5 m de stupi ( evident, după un gard de sarma), si lucrari precum cu varachet o fac fără a purta masca. Lucru de neînchipuit in cealalta parte. De aceea, cred ca de fapt " lotul" de trantori din zona stupinei dictează insusirile albinelor pe care le urmărim a fi dominante. Zic si io!


Genetica este aprox 50%(poate mai mult) din ce tine de blandete, in rest conteaza cum si unde sunt asezate familiile si mai conteaza si apicultorul.
Am dat la un prieten regine BK pentru ca se plangea de mult timp de agresivitatea albinelor lui. A fost multumit de agresivitate, doar ca in momentul cand l-am vizitat nu imi recunosteam albinele, mult mai agresive decat stiam eu ca este linia respectiva. Vatra lui era pe un camp, curent de aer continuu si la aprox 1 km de o platforma industriala unde din cand in cand se elibereaza tot felul de substante in aer. Dupa ce le-a mutat intr-o zona mai putin poluata imi trimitea poze la bustul gol :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 12:23

Vasile_Bucovineanu scrie:In scurt timp s-au convins ca nu e asa si ar vrea sa se intoarca la rasa autohtona, cea care era pe vremuri. Din pacate acest lucru e foarte greu de facut, daca nu imposibil.


Sincer nu am auzit de nici un astfel de caz pana acum. :lol: Stiu care au renuntat la BK si au carnica sau caucaziana, dar sa se intoarca la carpatina nu am auzit.
Or fi, nu zic nu.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 12:31

cristi_vidican scrie:Apropo de diversitatea genetică ...
Când m-am însurat, mă întreabă doamna doctor, medicul meu de familie, de unde e viitoarea soție? Îi spun că se trage din Moldova.
La care ea a avut o reacție de bucurie: foarte bine, sânge proaspăt! :lol:


Si pe acolo au ajuns moldovenii?
Satul unde m-am nascut este fix dupa granita fostului imperiu Austro-Ungar si a fost infiintat de ardeleni fugiti din Ardeal.

In toate zonele lumii unde a fost diversitate genetica mai mare este si o dezvoltare sociala si economica mai ridicata. Asta daca nu au intervenit altele cum ar fi religia si se ajunge la razboaie sau alte probleme. Cam asa si cu albinele doar ca multi inca traiesc cu impresia ca Romania este buricul pamantului :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Balian » 26 Oct 2021, 13:34

Vasile_Bucovineanu scrie:Multi dintre apicultorii de la noi au crezut ca albinele ce rezulta din reginele aduse dinafara merg la cules si noaptea :) , nu mai au nevoie sa fie ingrijite si tratate, etc . In scurt timp s-au convins ca nu e asa si ar vrea sa se intoarca la rasa autohtona, cea care era pe vremuri. Din pacate acest lucru e foarte greu de facut, daca nu imposibil.
Pun si eu o intrebare. In afara de faptul ca pretul pentru o regina f0 e de multe ori mai mare decat pretul unei regine oarecare, cum poate sti un cumparator ca a cumparat f0 si nu f..16..?
O sa-mi spuneti ca este insotita de un certificat, dar se stie ca hartia se lasa scrisa cu orice.

Să ne imaginăm o stație elită de carpatine. Care este/a fost siguranța valabilității certificatului emis de acolo. În afară de nici o siguranță. Întreb şi eu. :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori