Prima pagină BAZAR STUPARITUL VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC

Familii albine, roiuri, matci

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Oct 2021, 14:59

Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 15:03

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.


Se produc in Romania regine "carpatine F0", cautati pe google, sunt multi chiar si se ofera si certificat.

Am cumparat si eu anul acesta si voi cumpara si la anul :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 16:36

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.


Am uitat sa va intreb, reginele din Ucraina cum sunt?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 26 Oct 2021, 17:42

Posibil sa fie producatori de carpatine f0, dar nu ma intereseaza, chiar si cele cu certificat.
Regine din Ucraina am cumparat cateva cu ceva ani in urma, in doi ani , dar nu am fost multumit. Asteptarile erau cu mult mai mari. Daca primele au fost, in parte, cat de cat acceptabile, ultimele au fost sub orice critica. Mai multe va pot spune cei care au cumparat mai multe.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2021, 17:48

Vasile_Bucovineanu scrie:Multi dintre apicultorii de la noi au crezut ca albinele ce rezulta din reginele aduse dinafara merg la cules si noaptea :) , nu mai au nevoie sa fie ingrijite si tratate, etc . In scurt timp s-au convins ca nu e asa si ar vrea sa se intoarca la rasa autohtona, cea care era pe vremuri. Din pacate acest lucru e foarte greu de facut, daca nu imposibil.
Pun si eu o intrebare. In afara de faptul ca pretul pentru o regina f0 e de multe ori mai mare decat pretul unei regine oarecare, cum poate sti un cumparator ca a cumparat f0 si nu f..16..?
O sa-mi spuneti ca este insotita de un certificat, dar se stie ca hartia se lasa scrisa cu orice.

De obicei, un F0 îl iei pe baza unei relații pe care o ai cu acel crescător. Pentru că presupune mai mult decât cumpărare unei regine.
Și să știți că se pot vedea foarte bine calitățile fiicelor. Având mai multe linii în stupină, am putut vedea clar diferențele dintre ele și cum linia și-a păstrat în mare parte uniformitatea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde cristi_vidican » 26 Oct 2021, 17:50

yuonyuon scrie:Intrebarea lui shrek (si a mea) este .....blandetea este o trasatura sau un caracter?

Raspundeti obiectiv :lol:

Este o trăsătură de caracter :lol:
răspuns subiectiv.

P.S. Când vecinul te amenință cu focul că se teme de albine, nu te mai gândești la teoria trăsăturii de caracter, ci cum să faci rost cât mai repede de albine blânde.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde Shrek » 26 Oct 2021, 18:11

jonny_it scrie:........Dupa ce le-a mutat intr-o zona mai putin poluata imi trimitea poze la bustul gol :)

Nu ti se pare ceva in....neregulă ca unul iti trimite foto cu dosul, altu' la bustul gol?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde yuonyuon » 26 Oct 2021, 19:20

Vasile_Bucovineanu scrie:Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.
f0 la rase??

Cum se face ?....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 19:31

yuonyuon scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.
f0 la rase??

Cum se face ?....


Mai sus daca te uiti vezi ca am scris "carpatine F0" intre ghilimele(dar nu s-a prins toata lumea... felicitari!), tocmai din acest motiv. Si din acelasi motiv o sa vezi ca in anunt nu zic nimic de F0.
F0,1,etc este doar in cazul hibrizilor intrarasiali.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 19:34

Shrek scrie:Nu ti se pare ceva in....neregulă ca unul iti trimite foto cu dosul, altu' la bustul gol?!


Sa stii ca ai dreptate, care o fi cauza? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde yuonyuon » 26 Oct 2021, 20:41

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:Intrebarea lui shrek (si a mea) este .....blandetea este o trasatura sau un caracter?

Raspundeti obiectiv :lol:

Este o trăsătură de caracter :lol:
răspuns subiectiv.

P.S. Când vecinul te amenință cu focul că se teme de albine, nu te mai gândești la teoria trăsăturii de caracter, ci cum să faci rost cât mai repede de albine blânde.
stiti ca cele mai bune decizii se iau la calm....nu la stres cand cineva va ameninta cu focu :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde yuonyuon » 26 Oct 2021, 20:53

Jonny tu orcum ai clienti ....nu ne lua in serios..... ;)
Pe mine chiar nu ma intereseaza ce face vecinu la el acasa...
....mi a placut mie carpatina si faptu ca se poate face albina blanda si din carpatina.

Intrebare:cele doua rase din care se face bk ..sunt blande? :lol:

Eu prin selectie si zona pe care o am ...pot face ce albina vreau...nu prea am stupi in zona ...iar matcile se imperecheaza deasupra stupinei....deci nu mai vb de trantori ce vin din Palestina.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2021, 21:10

yuonyuon scrie:Jonny tu orcum ai clienti ....nu ne lua in serios..... ;)
Pe mine chiar nu ma intereseaza ce face vecinu la el acasa...
....mi a placut mie carpatina si faptu ca se poate face albina blanda si din carpatina.

Intrebare:cele doua rase din care se face bk ..sunt blande? :lol:

Eu prin selectie si zona pe care o am ...pot face ce albina vreau...nu prea am stupi in zona ...iar matcile se imperecheaza deasupra stupinei....deci nu mai vb de trantori ce vin din Palestina.....


Nu va iau prea tare in serios dar citesc ce scrie fiecare si cat timp discutam civilizat ne putem lungi cu discutiile pana se hotaraste Nea Mircea sa ne trimita acasa.
Sunt si clienti suficienti, oricum vin din recomandari cei mai multi, un client multumit aduce inca 2-3 clienti.

BK-ul se face din BK si BK, doar ca BK-ul are mii de linii. Majoritatea au introdus in ele si alte rase sau hibrizi.
Am citit de cateva ori cartile lui Brother Adam. Interesant este ca nici el nu se astepta sa obtina o albina atat de blanda. El a selectat pentru rezistenta la boli, in special la acarapis woodi, apoi nosema(poate si de aia la BK nu sunt probleme cu nosema) si dupa iernare, producte de miere, blandete si etc.

Cea mai agresiva albina vazuta pana acum a fost o familie care o avea sotia(atunci era doar prietena) in stupina ei prin 2013. Eu eram viteaz in fata viitoarei sotii ... dar nu am reusit sa ma apropii de lada fara sa am combinezon :lol:

Daca tot ai zona izolata de ce nu faci regine si pentru altii?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde kiloz » 28 Oct 2021, 19:52

Decenta si corectitudinea la putere.

http://www.buckfast.ro/
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde jonny_it » 28 Oct 2021, 20:34

kiloz scrie:Decenta si corectitudinea la putere.

http://www.buckfast.ro/


O sa fie actualizat candva si site-ul, poate la iarna, sta de ceva timp asa, cu ce va incurca?
Va rog eu nu mai scrieti cuvantul "decenta", eventual uitati-va ce poza aveti postata pe pagina nr 6 a discutiei de aici si dupa. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Regine imperecheate/neimperecheate si inseminate artific

Mesajde oprita » 01 Aug 2022, 12:20

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Eu nu am auzit ca cineva sa produca in Romania sau in alta parte regine carpatine f0, asa ca nu exista nici certificat. In schimb se vorbeste de regine f0 la alte rase.


Am uitat sa va intreb, reginele din Ucraina cum sunt?

SUNT SUPER TARI!AM LUAT EU 5 BUCATI,SUNT FOARTE MULTUMIT
Va salut cu mult respect, Oprita!
Avatar utilizator
oprita
 
Mesaje: 39
Membru din: 25 Oct 2011, 12:13
Localitate: Ciuperceni,nr 4

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron