Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 01 Feb 2013, 23:25

BotaPaul scrie:
IN FIECARE PRIMAVARA LE RAMAN CEL PUTIN 3-4 R. DE MIERE (DE ALBINA-ZAHAR) NEATINSE. SI NU TU DIAREE NICI CONSUM MARE DE HRANA SI MAI ALES NICI O PIERDERE! SI DE CE SA SCHIMBI CEVA CARE MERGE FOARTE BINE?
Pe cate rame ai musca? daca iti raman cate 3-4 rame de miere intr-un stup

Restul pana la 10 r., cu sau fara diafragma! sincer!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 01 Feb 2013, 23:32

totusi nu ai zis concret , cate rame ai acoperite cu albini in momentul de fata , acum.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 02 Feb 2013, 00:10

In ghem media e de 5-6 rame, putine exceptii mai buni, iar roii pe 4 si mai putini pe 3 rame. m-am referit ca raman 3-4 rame de miere neatinsa in cuib pe care o lichideaza in martie la cresterea puietului.impachetez stupul imbracand cuibul de ''musca'' cu cate 3 rame de miere de-o parte si de alta iar ramele marginase le intep sau zgarai cu furculita.Daca il strang din diafragma ii las 2-3 r. desc. dupa aceasta.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 02 Feb 2013, 00:21

Inteles acum...ai grija ca ramele cu miere daca is 2-3 dupa diafragma sar putea sa se mute tot cuibul pe acele rame si sa moara de foame daca nuprea au asa multa miere pe ele.. Asta mi-a spus-o un apicultor cu o vechime considerabila in Apicultura.Deci , in concluzie nu lasa rame in plus in cuib pe timp de iarna.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 02 Feb 2013, 00:35

Nu mi s-a mai intamplat! si nu vad cum sa se mute peste alte rame cu miere din cuib care sunt mai incalzite decat cele de duapa difragma. Am mai incecat candva sa pun cuibul la rasarit si toate r. cu m. la apus unde bate soarele sa se duca dupa ele dar imi facea condens si am renuntat.
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 02 Feb 2013, 00:57

A patit cineva care imi e destul de apropiat si mi-a zis ...dar a gasit prea tarziu familia de albine , pe cand era deja moarta.Rame pline cu miere in cuib , iar albinele stateau toate dupa diafragma pe 3 rame pricajite cu cateva sute de grame de miere pe ele .. puse de toamna sa o duca in cuib.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 02 Feb 2013, 00:59

A..si eu am incercat,dar am ajuns la concluzia ca e mai bine pe mijloc , si pe ambele parti 2 bucati de polistiren de 3cm imbracat intr-o husa de material ,ca sa nu il roada
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde comi » 02 Feb 2013, 16:08

Buna ziua.A mai incercat cineva hranirea albinelor cu NEOPOLL -un produs german fabricat dupa standardul german al carui motto este,,nu este(exista)viata fara proteine,,. Kein Lieben ohne Eiweiss
Este un produs din polen ,zahar si fondant,este ideal pt hranirea albinelor iarna stimulind cresterea puietului in primavara.
Pentru o colonie puternica in jur de 500gr pe saptamina.
Poate fi pastrat pina la 2 ani la loc cu temperatura de 10-15 grade si ferit de umiditate.
Nu stiu daca se gaseste in Romania in UK este in jurul de 3,50 lire iar in Germania in jur 5 euro pe kg eu unul il folosesc si albinele sint incintate(parerea mea)de acest produs.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde comi » 02 Feb 2013, 16:59

Mai puteti incerca si cu urmatoarele produse;
Hive Alive-www.advancescience.com;www.northernbees.co.uk,www.paynebeefarm.co.uk
Vita feed gold si vita feed green-www.vita-europe.com
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde apivasmob » 02 Feb 2013, 18:55

Raspuns la intrebarea care este cea mai buna hrana pt albine = MIEREA lasata indestulata albinelor.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 02 Feb 2013, 19:55

BotaPaul scrie:A patit cineva care imi e destul de apropiat si mi-a zis ...dar a gasit prea tarziu familia de albine , pe cand era deja moarta.Rame pline cu miere in cuib , iar albinele stateau toate dupa diafragma pe 3 rame pricajite cu cateva sute de grame de miere pe ele .. puse de toamna sa o duca in cuib.

Eu nu las decat rame intregi daca nu cel putin 3\4 desc.si nu pleaca cuibul decat la comanda matcii!!! adica rame negre sau cel putin colorate bine!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 02 Feb 2013, 22:00

Nu stiu daca se gaseste in Romania in UK este in jurul de 3,50 lire iar in Germania in jur 5 euro pe kg eu unul il folosesc si albinele sint incintate(parerea mea)de acest produs.
Destul de scump 5 euro / 1 L sirop...echivalent a 1 kg miere .........
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 03 Feb 2013, 02:43

Bai nea' paule, incerc din rasputeri sa te fac sa apelezi l,a sucul de ceapa ca sa-mi multumesti mai tarziu! dar binele cu forta nu se cuvine, asa ca :satisfactie:100%100!!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde cobi » 03 Feb 2013, 12:46

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Bai nea' paule, incerc din rasputeri sa te fac sa apelezi l,a sucul de ceapa ca sa-mi multumesti mai tarziu! dar binele cu forta nu se cuvine, asa ca :satisfactie:100%100!!!!

Sucul de ceapa l-ati folosit si in turte in perioada de iarna? Si daca da, in ce proportie?

Personal, am folost sucul de ceapa in hranirile de primavara (stimulari), cu rezultate bune, insa mai sunt si alti factori care asigura dezvoltarea familiei, pe care sunt convins ca ii cunoasteti.

Apropo, din ce judet sunteti? :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 03 Feb 2013, 16:15

Bai nea' paule, incerc din rasputeri sa te fac sa apelezi l,a sucul de ceapa ca sa-mi multumesti mai tarziu! dar binele cu forta nu se cuvine, asa ca :satisfactie:100%100!!!!
Promit ca le dau sirop cu ceapa :D am mai dat ,e foarte bun , asa il asteptau albinutele de numa :P
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 03 Feb 2013, 16:16

Cobi , aici din Judetul Mures ;)
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori