Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

adapatoare simpla

Mesajde cristi arad » 08 Iul 2015, 12:00

bine v-am regasit; dat fiind temperaturile ridicate din aceasta perioada, in unele locuri fara apa este necesara amplasarea uneia (sau mai multor) adapatori. eu am adoptat un model de adapatoare artizanala si functionala, care nu costa nimic; asadar se inteapa cu un ac (de siringa) un flacon de 5l (de apa plata), la cca 2 - 3 cm inaltime ( masurat de la nivelul fundului flaconului); bineinteles in el se introduce apa si se pune strans capacul; acesta se introduce intr-un fund de galeata, lighean etc care are nivelul (adancimea) peste nivelul la care am intepat flaconul; se pot aseza paie, crengute in apa scursa in acest recipient (fund de galeata, lighen etc) pentru a evita inecarea albinelor.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: adapatoare simpla

Mesajde Mircea_63 » 08 Iul 2015, 12:31

Am intalnit situatia in care desi era seceta si... normal, uscaciune, albinele nu vizitau adapatoarea. Le-am "dresat" ungand marginea vasului cu putina miere.

Totusi, concluzia a fost ca nu le intereseaza apa ce le-o dau eu. A fost suficient insa sa apara o balta si se umple de albine la adapat.

O gramada de gunoi de grajd si o scurgere din gunoiul de grajd e suficienta ca sa atraga o multime de albine. Ori ca mai au nevoie de ceva suplimentar (mai mult ca sigur), ori ca nu sunt chiar asa curate, ori au gusturi indoielnice. :roll:

Care credeti ca ar fi compozitia potrivita a apei de baut pentru albine?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: adapatoare simpla

Mesajde oliviub » 08 Iul 2015, 13:03

Au nevoie de saruri. Pune niste sare in apa din adapator si o sa-l viziteze.
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: adapatoare simpla

Mesajde cristi arad » 08 Iul 2015, 18:11

se poate pune sare in apa lor , desi eu n-am pus niciodata; am citit undeva despre asta si concentratia care se pune dar nu mai imi amintesc unde si nici cat; eu nu le las fara apa pe canicula daca n-au prin apropiere; lipsa apei si a culesului le scade imunitatea si pot aparea probleme, unii autori spun chiar de instalarea in astfel de conditii a locai europene... nu stiu sigur daca-i asa sau nu, ca nu le las fara apa si nu le expun la conditii extreme
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: adapatoare simpla

Mesajde mellis » 09 Iul 2015, 02:13

Folosesc cu succes hrănitoarele din podișor pentru apa...
Sare in bidonul extern pun cam o lingura la 10 l (găleată)..nu se dezvoltă bacteriile si algele la fel de repede..
La capătul scândurii am o tava in care sta un burete pe care se scurge apa din bazin..le place sa stea pe buretele roz...
Gunoiul are bacterii ce ajuta la păstură si nu numai + multe saruri..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: adapatoare simpla

Mesajde ignatov andrei » 20 Iul 2015, 23:13

Unde este posibil...
In stanga harletului , prin luminis, se intrezaresc ceva stupi...
Fişiere ataşate
WP_20150720_002 (Medium).jpg
WP_20150708_005 (Medium).jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: adapatoare simpla

Mesajde peterneamt » 14 Ian 2019, 12:25

Albinele de miere au nevoie de sare și minerale, preferințele sării de mare, sarea de Himalaya roz Nutriția albinelor

Plantele de albine au nevoie de săruri și minerale, dar care este cel mai bun pentru ei? Ei bine, dacă avem încredere în albinele de miere pentru a lua propriile lor decizii, acest experiment dezvăluie exact ceea ce vor și au nevoie.



Administrarea sării timp îndelungat bagă familiile în frigurile roirii ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori