Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde Danielu » 03 Sep 2018, 13:17

ignatov andrei scrie:
Danielu scrie:Eu din cate stiam, dupa tratament nu trebuie deschis stupul 1 zi minim, dar preferabil 3 zile.
Am sigur la 10 din 15 stupi albina acoperitoare pt 7 rame la iernat.

Am decis sa le fac tratamentul cu CAT-urile pe ei acum si sa dozez conform prospectului.
Apoi, la sfarsitul lui septembrie le voi lasa 10 rame, cat mai multe cu miere in cuib, pe mijloc rame inchise la culoare si le iau cat-ul + ramele fara miere si puiet.
La mijlocul lui Octombrie ii voi restrange pe 7 rame, cand sper eu vor opri si ele ponta.


In general, tratamentele se fac cand majoritatea albinei e "acasa", adica seara sau dimineata, asa ca, dupa ce termini, poti umbla la acea unitate biologica cand vrei!

E numai decizia ta...


Da, sigur dimineata sau seara. Insa daca dvs spuneti ca se poate umbla peste cateva ore la ei / o zi dupa tratamentul cu varachet ma ajuta f. mult pt. ca pot face mai multe operatiuni intr-un weekend.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 03 Sep 2018, 13:42

tratamentele le faci seara dupa 6-7 , in functie de albina (cand isi incheie programul)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde ignatov andrei » 03 Sep 2018, 16:05

Danielu scrie:
ignatov andrei scrie:
Danielu scrie:Eu din cate stiam, dupa tratament nu trebuie deschis stupul 1 zi minim, dar preferabil 3 zile.
Am sigur la 10 din 15 stupi albina acoperitoare pt 7 rame la iernat.

Am decis sa le fac tratamentul cu CAT-urile pe ei acum si sa dozez conform prospectului.
Apoi, la sfarsitul lui septembrie le voi lasa 10 rame, cat mai multe cu miere in cuib, pe mijloc rame inchise la culoare si le iau cat-ul + ramele fara miere si puiet.
La mijlocul lui Octombrie ii voi restrange pe 7 rame, cand sper eu vor opri si ele ponta.


In general, tratamentele se fac cand majoritatea albinei e "acasa", adica seara sau dimineata, asa ca, dupa ce termini, poti umbla la acea unitate biologica cand vrei!

E numai decizia ta...


pot face mai multe operatiuni intr-un weekend.


Adica... intai poti da caturile jos! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori