Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde gica.mosu » 27 Ian 2018, 19:05

...Multumesc Cornele,la fel si tie...Da,rar intalnesti apic ca nea Pandele,din filmul prezentat in fila anterioara...:o Dintre apic cunoscuti de mine,f multi au pus turta-punga cu miere...,asa sa fie,si doar putine fam s-au atins de ele :shock: poate si datorita faptului ca in zona noastra,au fost8 zile in care tempnocturle NOCTURNE=-13-15*,iar diurne au fost in maj zilelor minu4-8*,doar azi au fost-2*la ora 15... :mrgreen: ..P.S-nu am pus nimic,nici la cei"mici" pt ca nu sunt sus,si inca mai au ce"roade" destul..,si am sa le pu ndirect proteica s-au si-si dupa caz....Spor la toti -G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Shrek » 28 Ian 2020, 17:16

Am cautat un raspuns la ce ma frământă și nu am gasit. Încă nu am ajuns la stupi, dar săptămână viitoare sunt programați la...cotrobaire. Intrebarea este, daca este nevoie ( în situația în care albinele s-or urcat pe rame si bat cu polonicu' in capac) pot sa le dau miere cristalizată ori trebuie sa o lichefiez ? In mod normal, la jumătatea lunii februarie, le puneam turte făcute în casă, cu ceva protofil si mujdei de usturoi, dar fiind vreme decalata, s-ar putea sa fie nevoie de " alimentare" de urgență. Se pare ca anul acesta o sa fie al șaptelea an! Numa piatra sa nu bată!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde jonny_it » 28 Ian 2020, 17:34

Shrek scrie:Am cautat un raspuns la ce ma frământă și nu am gasit. Încă nu am ajuns la stupi, dar săptămână viitoare sunt programați la...cotrobaire. Intrebarea este, daca este nevoie ( în situația în care albinele s-or urcat pe rame si bat cu polonicu' in capac) pot sa le dau miere cristalizată ori trebuie sa o lichefiez ? In mod normal, la jumătatea lunii februarie, le puneam turte făcute în casă, cu ceva protofil si mujdei de usturoi, dar fiind vreme decalata, s-ar putea sa fie nevoie de " alimentare" de urgență. Se pare ca anul acesta o sa fie al șaptelea an! Numa piatra sa nu bată!


Daca nu au miere in rame cel mai bun inlocuitor este miere in punga. Cu conditia sa fii sigur ca nu este cu pesticide.
Daca nu ai din primele doua poti sa le dai si turta, cat mai simpla posibil, nu se stie daca nu cumva o sa vina iarna si pe 15 martie sa mergem la sky in loc sa culegem ghioce. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Shrek » 28 Ian 2020, 17:53

Miere proprie, de tei. Cristalizată sau lichefiata? Aceasta-i intrebarea?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Balian » 28 Ian 2020, 18:03

La o situație pe care spuneți am dat miere lichidă călduță în hrănitor în ianuarie, februarie și
în martie. Câte un kg bun. Hrănitorul era deasupra și încălzit de ghem. Dar merge și cristalizat
în pungă peste rame. Miere lichidă în pungă iarna eu nu aș pune. Dacă curge nu-i ca vara. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde jonny_it » 28 Ian 2020, 18:06

Shrek scrie:Miere proprie, de tei. Cristalizată sau lichefiata? Aceasta-i intrebarea?


Cristalizata poti sa le-o dai si direct pe rame daca este suficient de dura. Dar cel mai simplu e sa o dai in pungi din alea subtiri, nu conteaza daca este cristalizata sau lichefiata. Pregatesti pungile de acasa, ai ridicat capacul si podisorul, ai pus punga fara sa strivesti sau sa deranjezi prea tare albinele si inchizi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Closcutz » 28 Ian 2020, 21:09

Optim este miere cristalizată in punga subțire cat mai aproape de ghemul de iernare sau dc se poate chiar vdeasupra ghemului pe rame( dai întâi cu fum că sa nu strivești albine)! Mierea sa fie din stupina proprie. La ce temperaturi sunt merge lejer și miere de rapiță!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde yuonyuon » 28 Ian 2020, 21:37

despre ce ghem vorbiti?? pe caldurile astea ..
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde luci.pasca1 » 28 Ian 2020, 22:06

Am pus intr-un an miere de rapita direct peste rame. In casa mierea era tare dar in stup dupa cateva zile am gasit-o cursa pe fundul stupului. De-atunci pun mierea in pungute si le intep usor cu furculita.
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde jonny_it » 29 Ian 2020, 12:03

luci.pasca1 scrie:Am pus intr-un an miere de rapita direct peste rame. In casa mierea era tare dar in stup dupa cateva zile am gasit-o cursa pe fundul stupului. De-atunci pun mierea in pungute si le intep usor cu furculita.


Eu pun poliflora, si nu curge, dar o iau albinele destul de repede si nici nu pun cantitati exagerat de mari. Dar varianta cu punga este mai sigura.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2020, 12:17

dan pescarul scrie:Cel mai bun este un podisor plin,adînc de 3-4 cm,cu o gaură care se poate astupa cu dop.In podisor le dai miere cristalizată si vin ele si iau cît vor.Peste podișor pui nailon,apoi izolatia si capacul.Nu le deranjezi microclimatul,din cîte am citit albinele au nevoie de 4 ore să regleze căldura in cuib atunci cînd umblăm la 20°C,deci e un deranj serios,tradus în uzură,supraîncarcarea colonului,consum inutil de miere,răcirea puietului,cînd temperatura e mai mică.
:lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde unincepator » 03 Feb 2020, 21:33

dan pescarul scrie:Cel mai bun este un podisor plin,adînc de 3-4 cm,cu o gaură care se poate astupa cu dop.In podisor le dai miere cristalizată si vin ele si iau cît vor.Peste podișor pui nailon,apoi izolatia si capacul.Nu le deranjezi microclimatul,din cîte am citit albinele au nevoie de 4 ore să regleze căldura in cuib atunci cînd umblăm la 20°C,deci e un deranj serios,tradus în uzură,supraîncarcarea colonului,consum inutil de miere,răcirea puietului,cînd temperatura e mai mică.

va rog daca faceti bine,explicati cum arata acest podisor plin adanc?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Feb 2020, 22:34

Un asemenea podisor poti vedea aici https://forum-discutii.apiardeal.ro/ind ... ic=1556.45 Cel din imagine are pusa plasa in gaura.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Shrek » 04 Feb 2020, 23:21

Azi am reusit sa ......sa salut albinele. La timp ca după o juma de ceas o inceput sa ploua. Cu bulbuci ca vara. Pana acum, n-am vândut "nici unu' ! Din 20, 4 băteau cu polonicu in capac ( cred ca de foame), motiv pentru care i-am inclus in programu'...prima masa! Restul, i-am lăsat în pace ca nu au ieșit dintre rame. Nici o urma de cufureala și nici mortalității pe sita. Se pare ca varostopul a fost eficient. La fel si ...mujdeiul din toamna.
Multumesc de sfaturi! Dar este multa munca la scos mierea cristalizată din găleată. Am rupt două polonice. Voi cum procedati?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde Balian » 04 Feb 2020, 23:25

Shrek scrie:Azi am reusit sa ......sa salut albinele. La timp ca după o juma de ceas o inceput sa ploua. Cu bulbuci ca vara. Pana acum, n-am vândut "nici unu' ! Din 20, 4 băteau cu polonicu in capac ( cred ca de foame), motiv pentru care i-am inclus in programu'...prima masa! Restul, i-am lăsat în pace ca nu au ieșit dintre rame. Nici o urma de cufureala și nici mortalității pe sita. Se pare ca varostopul a fost eficient. La fel si ...mujdeiul din toamna.
Multumesc de sfaturi! Dar este multa munca la scos mierea cristalizată din găleată. Am rupt două polonice. Voi cum procedati?

O încălzire prealabilă ajută mult! :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: miere de rapita cristalizata in ianuarie VS. apifonda ?

Mesajde mausica » 04 Feb 2020, 23:30

Shrek scrie:Multumesc de sfaturi! Dar este multa munca la scos mierea cristalizată din găleată. Am rupt două polonice. Voi cum procedati?

Hahahahahahaha
Adica tu ai rupt bucataria in 2 ?
Cum zice si Balian .....o preincalzire ajuta mult :lol:
Unde ti-o fost capu cand ai bavat frumusete de polonic in piatra :lol: :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori