Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde vicpo » 15 Feb 2019, 19:52

15000-20000 de indivizi in ghem miere suficienta si nu trebuie actualizat mimic
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 15 Feb 2019, 19:53

jonny_it scrie:
vicpo scrie:In toate manualele stimularea incepe la inceput de februarie cu turtite cu pastura si nu enargetic .fara pastura stimularea e zero .


Probabil cartile alea ar trebui completate/actualizate la problemele pe care le avem in ultimii ani, nu cele de acum 40 de ani.
manuale in care era prezentat orizontalu ca fiind mama lor.... nu?

Stau si fac comparatie intre aia din canada si noi ,cu toate avantajele (clima e destul) si "noi" debia , cu 3 rame la 1 martie...........
Ce se poate face in romania in apicultura e nelimitat ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 15 Feb 2019, 19:57

In ultimii ani, iarna se instaleaza mai tarziu, decembrie fiind deobicei calda si fara zapada la inceput.
Si se prelungeste in Martie cu temp scazute si cu variatii mari, chiar cu zapada.

Legat strict de stimulare cu turte la inceput de februarie.
Eu cred ca nu este indicat, cel putin in zona mea.
In primul rand de trei ani avem zbor de curatire intarziat spre final de februarie.
Ori turta proteica nu prea e indicat a fi administrat inainte de acel zbor. Iar turta alba nu stimuleaza eficient.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 15 Feb 2019, 20:01

Am facut azi ceva poze cu familii si roi nestimulate, insa nu le pot posta.
Si poate s ar considera si nepotrivit de a etala asa ceva.
Oricum arata bine la data asta.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2019, 20:10

kovacslg scrie:In ultimii ani, iarna se instaleaza mai tarziu, decembrie fiind deobicei calda si fara zapada la inceput.
Si se prelungeste in Martie cu temp scazute si cu variatii mari, chiar cu zapada.


La mine a venit iarna in noiembrie, dar ce avem acum nu se mai poate numi iarna.
Din ce vad eu iernile sunt din ce in ce mai usoare, acum 10 ani sa fi avut zbor de curatire in februarie era un vis, unde sunt gerurile de altadata?!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 15 Feb 2019, 20:13

Eu ce am scris e statistica a pe jud Cluj.
Decembrie constant peste medii, martie e sub medii.
Sigur difera intre zone, insa avem craciun alb din ce in ce mai rar. Anul acesta fiind exceptia.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 15 Feb 2019, 20:16

Eu am tras concluzia, ca trebuie sa intram in iarna cu gandul ca albinele vor fi captive 4 luni.
Deci miere, pastura si albina multa.
Conditii bune, fara condens, fara paduchi, fara turte iarna.

Dealtfel iernile blande nu sunt benefice albinei si nu ierneaza mai bine deloc decat in iernile apropiate de medii, deci adevarate.
Ferestre de primavara au fost insa si in trecut in iernile f grele, si acelea erau poate conditii mai prielnice.

Albina in repaus, fara puiet, cu cate un zbor.
Acum e cald, puiet, consum, turte, deranj, paduchi.

Care era mai bine? Eu zic ca iernile adevarate.
Ultima oară modificat de kovacslg pe 15 Feb 2019, 20:22, modificat 1 dată în total.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2019, 20:18

yuonyuon scrie:manuale in care era prezentat orizontalu ca fiind mama lor.... nu?


Da. Si mai exista niste carti scrise de unii stand in birou, nu au vazut albinele in viata lor .. traduceri din literatura apicola rusa. Dar nu zic nimic :lol:

yuonyuon scrie:Stau si fac comparatie intre aia din canada si noi ,cu toate avantajele (clima e destul) si "noi" debia , cu 3 rame la 1 martie...........
Ce se poate face in romania in apicultura e nelimitat ...


Corect, important este sa nu mai fim ancorati atat de mult in niste metode de acum 40 de ani.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2019, 20:19

kovacslg scrie:Eu tras concluzia, ca trebuie sa intru in iarna cu gandul ca albinele vor fi captive 4 luni.
Deci miere pastura si albina multa.
Conditii bune, fara condens, fara paduchi, fara turte iarna.


Trebuie sa ne pregatim pentru iarna ca si cum ar fi cea mai grea din ultimii 100 de ani.
Asa cum anunta meteorologii rusi .. deh, trebuie sa-i forteze pe europeni sa faca stocuri de gaze :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 15 Feb 2019, 20:24

Noi nici lemne nu prea mai avem...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 15 Feb 2019, 20:28

kovacslg scrie:Noi nici lemne nu prea mai avem...
stimulati cu "plapuma" ...deasupra :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2019, 20:53

yuonyuon scrie:
kovacslg scrie:Noi nici lemne nu prea mai avem...
stimulati cu "plapuma" ...deasupra :lol: :lol:


Aia cu plapuma este pentru cei peste 70 de ani, restul pot avea si alte metode. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde vicpo » 16 Feb 2019, 08:47

yuonyuon scrie:
jonny_it scrie:
vicpo scrie:In toate manualele stimularea incepe la inceput de februarie cu turtite cu pastura si nu enargetic .fara pastura stimularea e zero .


Probabil cartile alea ar trebui completate/actualizate la problemele pe care le avem in ultimii ani, nu cele de acum 40 de ani.
manuale in care era prezentat orizontalu ca fiind mama lor.... nu?

Stau si fac comparatie intre aia din canada si noi ,cu toate avantajele (clima e destul) si "noi" debia , cu 3 rame la 1 martie...........
Ce se poate face in romania in apicultura e nelimitat ...

malaiu nu vorbeste despre orizontal in una din cartile lui.Un lucru trebuie probat vazut rezultatele si apoi contestat.In fiecare an am introdus pastura in unii stupii(nu am avut pt toti)incepind cu prima decada din februarie si am vazut diferentele in puiet si dezvoltere .
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 09:38

pai ori turte ori rame cu pastura , ori toate cartile ori o singura carte.

e adevarat ca stupii care au mai multa pastura au si mai mult puiet..
Si am mai observat o chesti la stupii care au pastura numa pe rama de la perete , se detoneaza numa in momentu cand rama e descapacita (pastura fiind dedesupt) de albine, adica mai tarziu fata de cei care au pastura pe rame centrale.

la uni stupi unde a fost exces de pastura sunt 3 rame puiet capacit (era la 5 februarie) si alti stupi pe 8 rame care au o palma de puiet.....probabil din deficit de pastura....dar o rama plina au sigur ...poate ca inca nu au unblat la ia.... si asta fiind un factor de luat in sema
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde paul » 16 Feb 2019, 09:40

Daca tot ai amintit de Malaiu ... in cartea Sporirea productiei de miere vorbea despre inceperea hranirilor din ianuarie ! ;)
Dar, asta era acum ... 40 si mai bine de ani ! ;)
Vicpo, lamureste-ma si pe mine, dai pastura sau polen ? Daca dai pastura, banuiesc ca o administrezi sub forma de pasta, sau banuiesc rau ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 09:43

o sa zica unuii ca e vorba de matci (cand ceva nu merge e de vina matca) ....dar nuprea ....

mai sunt numarate lucruri pana sa ajungem si la matca... defapt matca ar fi ultima grija , doar in cazul in care lipseste puietul total

solutie ar fi : colectarea polenului si dat in perioadele de "seceta" pentru a uniformiza dezvoltarea sau rame cu pastura la rezerva....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori