Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 10:00

la un stup care intra in iarna pe 6 rame, e bine la organizarea ghemului pentru iarna, se pun 2 rame cu pastura capacite total rama 1 si 5..... si doua cu miere capacite 50% si cu celule pentru ouat rama 3 si 4 si restu miere


daca nu credeti in precizie si lasati familia sa se dezvolte " natural" , aflati ca salcamul are data fixa de inflorire si tine doar 2 saptamani , spere deosebire de Canada unde nu e problema daca familia ajunge apta de cules inainte cu 2 saptamani sau mai tarziu cu 2 saptamani , culesul fiind de 2 luni continuu
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde vicpo » 16 Feb 2019, 10:05

paul scrie:Daca tot ai amintit de Malaiu ... in cartea Sporirea productiei de miere vorbea despre inceperea hranirilor din ianuarie ! ;)
Dar, asta era acum ... 40 si mai bine de ani ! ;)
Vicpo, lamureste-ma si pe mine, dai pastura sau polen ? Daca dai pastura, banuiesc ca o administrezi sub forma de pasta, sau banuiesc rau ?

nu d_au polen ci pastura in diverse moduri;in rame sau turtite .Din fagurii care merg la reforma scot pastura prepar turtita adaugind miere si o pun peste rame.Nu am pt toti de aici se vede diferenta .Chestea cu acu 40 de ani ...sint lucruri vechi care merg daca sintem atenti la detalii. Un exemplu: iernam 10000 de albine(aprx 4-5rame)bagam turte sau orce apoi concluzionam ca nu merge.manualul spune de o anumita marime a familiei care urmeaza a fi stimulata .
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde paul » 16 Feb 2019, 10:11

yuonyuon scrie:

daca nu credeti in precizie si lasati familia sa se dezvolte " natural" , aflati ca salcamul are data fixa de inflorire si tine doar 2 saptamani , spere deosebire de Canada unde nu e problema daca familia ajunge apta de cules inainte cu 2 saptamani sau mai tarziu cu 2 saptamani , culesul fiind de 2 luni continuu

Tocmai a postat Cristi Vidican un mesaj de la Dan Margarit in care spune ca la ei culesul dureaza 4-5 saptamani . Asa ca, mai usor cu ... precizia ! ;)
Nu zic ca nu-i bine cum zici tu cu ramele cu pastura capacite, problema-i sa le mai si avem in conditiile unor toamne deosebit de secetoase. Sa nu-mi spui de rame cu pastura de la rezerva, din primavara, pentru ca acestea sunt aproape imposibil de pastrat, sau, sa formulez altfel, nu multi au conditii proprii de pastrare si conservare din primavara pana-n toamna .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde paul » 16 Feb 2019, 10:15

vicpo scrie:nu d_au polen ci pastura in diverse moduri;in rame sau turtite .Din fagurii care merg la reforma scot pastura prepar turtita adaugind miere si o pun peste rame.Nu am pt toti de aici se vede diferenta .Chestea cu acu 40 de ani ...sint lucruri vechi care merg daca sintem atenti la detalii. Un exemplu: iernam 10000 de albine(aprx 4-5rame)bagam turte sau orce apoi concluzionam ca nu merge.manualul spune de o anumita marime a familiei care urmeaza a fi stimulata .

Merci Vicpo !
Legat de procedurile de lucru din vechime, sunt de aceeasi parere ! Nu tot ce-i vechi e rau si depasit si nu tot ce-i nou e bun si avangardist !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 10:23

in altate discutii sa inteles ca sezonu de cules tine 2 luni aproximatix in doua runde. nustiu ca nu am fost acolo ... dar cu siguranta la noi daca familia ajunge la putere de cules cu 2 saptamani mai tarziu ai ratat juma de an de munca. asta era ideea mea

eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde paul » 16 Feb 2019, 10:31

yuonyuon scrie:in altate discutii sa inteles ca sezonu de cules tine 2 luni aproximatix in doua runde. nustiu ca nu am fost acolo ... dar cu siguranta la noi daca familia ajunge la putere de cules cu 2 saptamani mai tarziu ai ratat juma de an de munca. asta era ideea mea

eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?

Yuoane ... sunt de acord ca familiile de albine trebuie sa ajunga in maximum de forma la salcam, pt. ca asta-i culesul care ne intereseaza cel mai mult. Nu putem vorbi de precizie nici in ceea ce priveste data infloririi salcamului, la mine in zona a inflorit cel mai devreme in 15 mai si cel mai tarziu la 1 iunie. Eu trebuie sa am familiile bomba la 15 mai, dar daca nu le am, ma rog sa infloreasca salcamul la 1 iunie. :lol:
Peste iarna se pot pastra mult mai usor ramele cu pastura si miere decat peste vara . Eu vorbeam despre toamne secetoase, cum a fost cazul toamnei ce tocmai a trecut, cand era ars totul. De unde polen intr-o astfel de toamna ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 16 Feb 2019, 10:34

yuonyuon scrie:.....eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?

Pur și simplu nu au la rezervă că nu au de unde. Să le păstrezi din primăvară este destul de greu, toamna sunt zone unde e deșert de secetă. (ca la mine)
Polenul congelat păstrează calitățile aproape în întregime. Uscat, fiind trecut prin procesul de încălzire mai pierde.
Cred că păstura este cea mai bună, trecută fiind prin fermentație lactică naturală.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde vicpo » 16 Feb 2019, 12:04

hristea spunea ca pastura e m ai buna tocmai pt faptul ca e fermentata ,ph potrivit un fel de muieti-s posmagii
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde vicpo » 16 Feb 2019, 12:08

zona mea e foarte buna in privinta polenului atit primavara dar mai ales spre toamna ,uneori si in conditii de seceta
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 13:28

vicpo scrie:zona mea e foarte buna in privinta polenului atit primavara dar mai ales spre toamna ,uneori si in conditii de seceta
eu sunt la 800 metri de dunare
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 13:33

vicpo scrie:hristea spunea ca pastura e m ai buna tocmai pt faptul ca e fermentata ,ph potrivit un fel de muieti-s posmagii
tind sa cred ca ce e proaspat e mai bun decat ce e conservat....ca sa nu zic de calitatea polenului de primavara in comparatie cu ce e toamna...nu sunt sigur
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde yuonyuon » 16 Feb 2019, 13:46

Balian scrie:
yuonyuon scrie:.....eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?

Pur și simplu nu au la rezervă că nu au de unde. Să le păstrezi din primăvară este destul de greu, toamna sunt zone unde e deșert de secetă. (ca la mine)
Polenul congelat păstrează calitățile aproape în întregime. Uscat, fiind trecut prin procesul de încălzire mai pierde.
Cred că păstura este cea mai bună, trecută fiind prin fermentație lactică naturală.

in cazul asta dati suplimente in august?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde Balian » 16 Feb 2019, 13:55

yuonyuon scrie:
Balian scrie:
yuonyuon scrie:.....eu si acum mai am 50 de rame cu pastura la rezerva din toamna....nustiu ce fac altii , se poate colecta polen varianta a 2 a . polenul cred ca e superior pasturii....nu?

Pur și simplu nu au la rezervă că nu au de unde. Să le păstrezi din primăvară este destul de greu, toamna sunt zone unde e deșert de secetă. (ca la mine)
Polenul congelat păstrează calitățile aproape în întregime. Uscat, fiind trecut prin procesul de încălzire mai pierde.
Cred că păstura este cea mai bună, trecută fiind prin fermentație lactică naturală.

in cazul asta dati suplimente in august?

Bine că se găsește o gamă largă din aceste suplimente. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 16 Feb 2019, 18:12

jonny_it scrie:
kovacslg scrie:Eu tras concluzia, ca trebuie sa intru in iarna cu gandul ca albinele vor fi captive 4 luni.
Deci miere pastura si albina multa.
Conditii bune, fara condens, fara paduchi, fara turte iarna.


Trebuie sa ne pregatim pentru iarna ca si cum ar fi cea mai grea din ultimii 100 de ani.
Asa cum anunta meteorologii rusi .. deh, trebuie sa-i forteze pe europeni sa faca stocuri de gaze :lol:


Eu zic sa luam in calcul 200 de ani.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 16 Feb 2019, 18:15

Glumesc, aici nu trebuie sa ne supralicitam.
Stim fiecare in ce zona suntem si cam ce avem nevoie.
Eu daca am 7-8 rame cu miere 60% plin, adica mai mult de jumatate din rame sunt multumit.
Daca celelalte elemente sunt i regula in familie, matca, paduchi, lipsa deranjamente, familia are miere pana in martie sigur, nici vorba de turte...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Hranirea pe timpul iernii - TURTE

Mesajde kovacslg » 16 Feb 2019, 18:22

In Valea lui Mihai anul trecut in 1Mai salcamul era deschis. In 10 mai era trecut, in 12 mai nu era nimeni in padure.
In ultima saptamana din martie eu aveam zapada.
Martie a inceput cu temp nocturne de -14gr

Deci cam asa e la noi.
Perioada scurta pana la primul cules important, poate cel mai important, unde dezvoltarea e intrerupta.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori