Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea cu turte .

Mesajde kiloz » 18 Feb 2018, 11:15

https://youtu.be/Euxc9_5MLbo

Min. 1.50.
-Oare ce face cu el?
-Oare cine o" fii" ?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: stimularea cu turte .

Mesajde daffid mihailov » 18 Feb 2018, 12:34

Cum ce face? Îl vinde. Mai ales dacă folosește un om de încredere ca nea Ilie. E buna turta, ca nu curge mierea. Mai bine decât împachetat miere în ziar. Asa e și lichida. Dacă nu știți cum sa dați mierea primăvara puteți sa o împachetați și în faina, mălai, orice numai sa nu curgă.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: stimularea cu turte .

Mesajde kovacslg » 18 Feb 2018, 19:16

Pana acum am pus turte albe numai de necesitate.
Turtele proteice sunt pregatite de 2 sapt insa nu le am pus pana acum
Ultimul zbor a fost la inceput de ianuarie si in urm 10 zile nu sunt sanse sa iasa.

Eu mai astept cu ele, dar indiferent de vreme la 1 martie le pun.
Poate ar fi mai oportun acum...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: stimularea cu turte .

Mesajde kiloz » 18 Feb 2018, 20:13

kiloz scrie:https://youtu.be/Euxc9_5MLbo

Min. 1.50.
-Oare ce face cu el?
-Oare cine o" fii" ?

Aveti grija ce le dati la albine si de unde cumparati.
Cele 3t. O sa ajunga la vinzare.
Verificati continutul.
Lapte praf Protilac
Protilac este un inlocuitor de lapte praf degresat, ideal pentru folosirea in toate tipurile de furaj. Controlul ridicat al calitatii face ca Protilac sa pastreze specificatiile stricte de calitate.
Analiza:
Proteină brută: 38,00%
Celuloză 1,80%
Grăsimi brute 1,70%
Cenuşă 8,50%
Calciu 1,10%
Sodiu 0,20%
Fosfor 0,80%
Lactoză 20,00%
Lizină 2,60%
Metionină 0,60%
Metionină+Cistenia 1,22%
Compozitie: - produse lactate degresate, demineralizate, concentrate de soia*, proteine din cartofi.
*Acest produs conţine soia modificată genetic.
Instructiuni: Amestecaţi 10% din acest produs în furaj şi administraţi purceilor, viţeilor şi tuturor tipurilor de animale tinere.

Informare.... trebuie verificat!
A cumparat ......... de la FNC Iasi cite 3 tone de lapte praf, 3 tone faina soia, 3 tone drojdie inactiva sa faca turte sa le vinda prin .......at. Sunt fainuri strict pentru zootehnie la preturi de 2-3 lei Kg si nu cred ca ar fi chiar atit de Ok pentru albine ... cel putin la lapte praf pentru zootehnie ar avea un continut de lactoza ceva aproape de 30 % si albina nu mai retin exact dar parca nu agreeaza lactoza .

Drojdia inactiva--am luat anul trecut de la ........ si mare belea am cu ea ca in ce turta am pus greu de tot au consumat-o albinele . La 50 Kg pasta daca pui 2 kg de dtrojdie de la p........r nu o mai maninca albinele.

Mi-a spus cineva care lua pentru animale furaje si s-a intilnit cu ........u la FACTURARE ... si acolo tot asa cu gura mnare ca el este seful de .......... la toti ...........din Ro.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Thewatcher » 22 Feb 2018, 19:41

Buna vreau sa prepar niste turte care sa contina 4 kg faina de soia 2 kg polen 1 kg faina de secara si 10 kg miere de fl. soarelui iar pt consistenta adaug zahar pudra daca trebuie.as dori niste pareri sau mici ajustari daca se poate
Thewatcher
 
Mesaje: 23
Membru din: 20 Ian 2017, 19:21

Re: stimularea cu turte .

Mesajde Shrek » 22 Feb 2018, 19:53

Io in loc de faina de secara as pune de maiada. Ce vrei sa faci, pita de secara? Albinele au probleme cu tranzitul intestinal?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: stimularea cu turte .

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2018, 21:33

Thewatcher scrie:Buna vreau sa prepar niste turte care sa contina 4 kg faina de soia 2 kg polen 1 kg faina de secara si 10 kg miere de fl. soarelui iar pt consistenta adaug zahar pudra daca trebuie.as dori niste pareri sau mici ajustari daca se poate

salut !
ai grija, la turmele făcute de tine ca exista riscul sa curgă peste albine, indiferent de cat de mult zahar pudră ai pune! deasupra cuibului la momentul asta e destul de cald ! eu zic ca ar fi bine sa le pui in pungulite !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: stimularea cu turte .

Mesajde kiloz » 22 Feb 2018, 23:24

Pune in fiecare kg un gram de sare de lamaie. Pastreaza mai bine consistenta.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: stimularea cu turte .

Mesajde csaa » 23 Feb 2018, 23:36

kiloz scrie:Pune in fiecare kg un gram de sare de lamaie. Pastreaza mai bine consistenta.

Nu cumva trebuie pus un gram de sare de lamaie la fiecare kg de zahar?


Astazi am verificat daca ca au carat pasta pe care le-am administrat-o in pungi acum 13 zile.
Cam un sfert aproape au golit pungile, jumatate au luat 50%, iar restul au consumat putin, dar la nici o familie nu a curs (pasta e 66% miere de rapita, 16% polen, 15% drojdie furajera,1% protofil+apicomplex, 1%......dragoste :!: )
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori