Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Facelia

Mesajde Maryann » 12 Noi 2011, 13:56

am pus facelia spre sfarsitul verii pentru a inflori la sfarsitul lui septembrie si din pacate seceta a impiedicat planta sa creasca asa cum a trebuit. nu a plouat absolut deloc de la insamantare iar plantele au crescut foarte putin si evident nu au mai ajuns la inflorire ... intrebarea mea este daca stie cineva daca planta se regenereaza la primavara daca nu a mai apucat acum sa ajunga la inflorire sau daca trebuie semanat din nou
Maryann
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Aug 2011, 19:14
Localitate: Barlad

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 12 Noi 2011, 15:05

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu stiu ce se intampla dar facelia asta nu prea da nectar. Eu am pus la mine 2 gradini, cu asa ceva si ... nimic. Un prieten si-a pus si el toata gradina si ... iar nimic. Lucian Avram a semanat 30 (treizeci) de hectare, si ... NIMIC. Nu am auzit pe nimeni si aiba rezultate concrete cu facelia la noi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde mibu » 12 Noi 2011, 16:22

In zona mea nu am cunostinta sa cultive cineva facelia !
Am discutat cu un apicultor de pe la Oradea ,cu ceva timp in urma sin mi-a vorbit bine despre facelia! tot ce stiu acum este ca in cartile mele de apicultura productia la hectar e destul de buna 300-1000 kg / ha !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Facelia

Mesajde cristi_vidican » 12 Noi 2011, 18:28

Ce scrie in carti nu se potriveste intotdeauna cu realitatea. Eu intreb daca este cineva care a avut rezultate vizibile in urma culturii de facelia? Parerea mea, ca cu banii care-i dai pe cultivarea faceliei mai bine pleci la un cules.
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Facelia

Mesajde samariteanu » 12 Noi 2011, 18:59

Maryann scrie:am pus facelia spre sfarsitul verii pentru a inflori la sfarsitul lui septembrie si din pacate seceta a impiedicat planta sa creasca asa cum a trebuit. nu a plouat absolut deloc de la insamantare iar plantele au crescut foarte putin si evident nu au mai ajuns la inflorire ... intrebarea mea este daca stie cineva daca planta se regenereaza la primavara daca nu a mai apucat acum sa ajunga la inflorire sau daca trebuie semanat din nou

Buna seara Maryann,si eu am semanat in aceasta primavara 5000mp,a rasarit,a inflorit,consider ca a fost un bun cules intre salcim si tei,nu am constatat ca e productiva cum se spune,despre regenerare cred ca nu se va inmulti daca nu a inflorit si nu a facut saminta.
Avatar utilizator
samariteanu
 
Mesaje: 31
Membru din: 07 Apr 2011, 19:08
Localitate: Brasov

Re: Facelia

Mesajde B-father » 12 Noi 2011, 19:12

eu stiu ca are nevoie de 50 de zile pentru a inflori
am semanat cativa metri patrati si a fost nebunie pe ea de ziceai ca au roit albinele
are insa nevoie de un sol fertil si poate si de altele pt a da nectar si polen
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Facelia

Mesajde arnautu valentin » 12 Noi 2011, 21:00

la 15ha de facelia intre urziceni si slobozia au fost cam 120fam!polen mult si 50 100g la zi!un prieten cultiva de trei patru ani facelia!ba e proasta samanta ba e seceta ..anu asta a stricato din ierbicid!in alt an a semanato in zi de sarbatoare!mai incearca si la anu si se lasa pagubas daca da chix.
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: Facelia

Mesajde AndreiRN » 14 Noi 2011, 21:44

Pe campul meu si in jur creste salbatic aceasta planta numita california blue bells.
Am fost surprins cand am deschis cutiile lasate acolo ca erau pline cu faguri frumos capaciti.
Dar cand am gustat-o ...... femeia a zis ca e miere de aruncat ca nimeni nu o sa o vrea.
Este dulce la inceput apoi cam arde la limba si pe gat.
Ieri am fost cu ea la piata la Festivalul Persimons si lumea a gustat si a cumparat.
Are un gust ..... neobijnuit.
AndreiRN
 
Mesaje: 40
Membru din: 12 Noi 2011, 01:50

Re: Facelia

Mesajde mibu » 14 Noi 2011, 23:44

unde se tine acest festival ,ca sint interesat?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Facelia

Mesajde AndreiRN » 14 Noi 2011, 23:54

Pitcher Park in zona veche a orasului Orange.
AndreiRN
 
Mesaje: 40
Membru din: 12 Noi 2011, 01:50

Re: Facelia

Mesajde proapis13 » 15 Noi 2011, 17:15

AndreiRN scrie:Pitcher Park in zona veche a orasului Orange.

Intrarea e gratuita :D
salve :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Facelia

Mesajde mibu » 16 Noi 2011, 00:52

si eu care comandasem trei bilete de intrare ....
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Facelia

Mesajde samariteanu » 19 Noi 2011, 18:31

1196 (648 x 486).jpg
facelie inflorita
Fotografie033.jpg
facelie inbobocita
Avatar utilizator
samariteanu
 
Mesaje: 31
Membru din: 07 Apr 2011, 19:08
Localitate: Brasov

Re: Facelia

Mesajde apiidcs » 07 Dec 2011, 20:59

anul trecut in toamna am fost la Klek (langa Zrenjanin) si am vazut hectare de facelia. m-am dus la ,,gazda" de acolo si am cerut samanta sa cumpăr. raspunsul lui m-a uimit: ,,Pai din care vreti pentru albine sau furajeră?" am cerut lamuriri si mi s-a confirmat ca exista si facelia care este destinata nutretului animalier, si produce f putin nectar :o :o :( :x asta este
apiidcs
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Noi 2011, 18:16

Re: Facelia

Mesajde samariteanu » 07 Dec 2011, 23:27

apiidcs scrie:anul trecut in toamna am fost la Klek (langa Zrenjanin) si am vazut hectare de facelia. m-am dus la ,,gazda" de acolo si am cerut samanta sa cumpăr. raspunsul lui m-a uimit: ,,Pai din care vreti pentru albine sau furajeră?" am cerut lamuriri si mi s-a confirmat ca exista si facelia care este destinata nutretului animalier, si produce f putin nectar :o :o :( :x asta este

buna seara,nu stiu daca cea din poze e pt albine sau furajera,floarea era cercetata de albine.am citit ca e un bun ingrasamint verde,nu e agreeata de animale datorita "perisorilor" de pe frunze.
Avatar utilizator
samariteanu
 
Mesaje: 31
Membru din: 07 Apr 2011, 19:08
Localitate: Brasov

Re: Facelia

Mesajde apiidcs » 08 Dec 2011, 19:09

ba din contra cultura de facelia este folosita pentru furajarea animalelor in special a vacialor. se foloseste ca masa verde sau pentru insilozare.
al exemplu personal: an avut acum doi ani in camp si am avut foarte multi iepuri salbatici care au mancat circa 10 % din plante, de caprioar nici sa nu mai vorbesc sau oile ciobanului ,,scapate" in facelia mea.
apiidcs
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Noi 2011, 18:16

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori