Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: colectorul de polen

Mesajde liviu1965 » 17 Oct 2011, 09:49

Ca sa continui linia de conciliere a colegului DD, va rog , in calitate de realizatorul acestui topic sa continuam discutiile strict la subiect.

Va asigur de respectul meu atat pe unul cat si pe celalalt. Intentionat nu am precizat numele intrucat consider ca suntem oameni maturi.

Si acum , ca o rugaminte personala la Proapis..... ti-am trimis un PM ....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: colectorul de polen

Mesajde liviu1965 » 17 Oct 2011, 10:04

ok, sa fie intr-un ceas bun.

Si acum despre colectoare.De fapt sau cam terminat modelele....
Haideti sa comentam mai departe pe :

viewtopic.php?f=18&t=570

Ceva simplu, ptr. cei cu 2 stupi.......

O zi buna va urez,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi arad » 23 Noi 2011, 23:48

liviu1965 scrie:Stie cineva o metoda simpla de colector de polen?
La mine timpul curge repede........ si acusi apare primavara.

eu folosesc un anumit tip de lada, (care este adaptata pentru colectoare simple), cu gauri in scandura de zbor, polenul astfel desprins de colectore cade pri gaurile scandurii de zbor in niste saculeti din panza, aflati sub scandura de zbor
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: colectorul de polen

Mesajde Dragos2006 » 24 Noi 2011, 09:02

Acest topic este deschis de 4 luni si cu toate ca pe forum sunt posesori de colectoare mai performante decat ale mele NICI UNUL nu a vrut sa prezinte un model .
Sunt uimit pe de o parte de dezinteresul stuparilor pentru productia de polen si pe alta parte de secretomania din acest sector.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 10:23

D. Liviu am tot cautat si eu de ceva vreme info despre colectoare de polen . Ce am gasit pana acuma vad ca majoritatea se trag din colectorul de polen tip OROS / SALAJ., Cica astia din Salaj is mare colectori de polen. Eu am cumparat un astfel de colector cu 35 ron si pare ok . Intradevar finisarea cam lasa de dorit. Din cate am vazut seamna cu cel a lui Dragos 2006 si Don bazil . Cred ca cel mai simplu ar fi sa cumperi unul de la firma viitor sanatos din CJ si ia si o placa activa si gratie de schimb si il poti intoarce pe toate partile si se poate compara. Apropo de gratie si placa activa costa 5 lei/ set. Dimensiune gaura 4,6 . Am inteles ca este si la eurohoning dar are gaura mai mare de 4,9 sau ceva de genu si nu are un randament asa de bun. Oricum am inteles ca dupa 3 - 4 ani trebuie schimbata placa activa ca gaurile se largesc la aproape 5 mm . Cam asta ar fi pe scurt. Daca aveti nevoie pot sa va cumpar unul si il trimit prin curier , sau poate vb cu firma si il trimit ei. Am inteles ca pot sa faca si o modificare la tip salaj pt cei care au placa de zbor fixa. ( gen tunel).

Despre cele de fund nu prea am gasit info. Parerea mea este ca pentru incepataori sau cei care au putine albine merge perfect asta SALAJ, ca la alea mai performante momentan sunt multe secrete tinute bine (pastrate). Dar poate in timp..... Oricum la o investie de 10 ron / colector (daca il faci acasa) nu cred ca e o mare pierdere daca faci 10-20 buc. Si macar adaugi la capitolul experienta un an de colectare si apoi treci la unul mai profesionist .
Ultima oară modificat de Avram Sorin pe 24 Noi 2011, 10:29, modificat 1 dată în total.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 10:28

Domnule dragos va prezint eu un model de colector simplu si eficient!
Desi nu arata...e un colector de polen pe fundul stupului, format din doua placi...capacitatea in jur de 500 gr!

ps...atunci am gresit cu rosul asta dar am revopsit toate colectoarele!!!! :oops:
Fişiere ataşate
IMGA0205.JPG
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 10:41

Imagine

O poza cu cel OROS/ SLAJ cu mentiunea ca are sertar detasabil dar este acum din lemn. Capacul este rabatabil si se poate scoate placa activa. Si in lateral iesire pt trantori. Cred ca este puntin de discutat daca sertarul sa aiba plasa pe fun sau pe lateral. Asta nu are plasa. In rest pare destul de ok .
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 10:47

calin bondaru scrie:Domnule dragos va prezint eu un model de colector simplu si eficient!
Desi nu arata...e un colector de polen pe fundul stupului, format din doua placi...capacitatea in jur de 500 gr!

ps...atunci am gresit cu rosul asta dar am revopsit toate colectoarele!!!! :oops:


Pare interesant modelul si simplu. Din cate vad placile culiseaza una peste alta ? Nu aveti probleme cu ceara sau alte mizerii cazute din stup in colector ? L-ati folosit un sezon sau e doar in faza de fabricatie ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi_vidican » 24 Noi 2011, 11:55

Dragos2006 scrie:Acest topic este deschis de 4 luni si cu toate ca pe forum sunt posesori de colectoare mai performante decat ale mele NICI UNUL nu a vrut sa prezinte un model .
Sunt uimit pe de o parte de dezinteresul stuparilor pentru productia de polen si pe alta parte de secretomania din acest sector.

Daca eu as fi singurul apicultor care stie sa colecteze polen in lumea asta, as vinde kg cu 1000 de euro. Daca se dubleaza nr celor care colecteaza polen in Romania, pica si pretul la polen, asa ca logica e simpla: nimeni nu vrea sa-si strice piata. Eu inca nu am colectat polen pana acum. Anu viitor intru pe piata si pica pretul asta bun la polen :lol:
Dar, am observat ca acolo unde am intrebat, mi s-a raspuns, asa ca trebuie intrebat, dar trebuie stiut ca anumite chichite se spun mai greu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi_vidican » 24 Noi 2011, 11:58

calin bondaru scrie:Domnule dragos va prezint eu un model de colector simplu si eficient!
Desi nu arata...e un colector de polen pe fundul stupului, format din doua placi...capacitatea in jur de 500 gr!

ps...atunci am gresit cu rosul asta dar am revopsit toate colectoarele!!!! :oops:

Cateva intrebari pentru colectorul de fund:
- Cum se face sa nu cada resturile de ceara etc din stup in sertaras?
- In cazul tratamentului cu VF, cum se obtureaza partea cu placa activa si gratia?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:01

Avram Sorin scrie:
calin bondaru scrie:Domnule dragos va prezint eu un model de colector simplu si eficient!
Desi nu arata...e un colector de polen pe fundul stupului, format din doua placi...capacitatea in jur de 500 gr!

ps...atunci am gresit cu rosul asta dar am revopsit toate colectoarele!!!! :oops:


Pare interesant modelul si simplu. Din cate vad placile culiseaza una peste alta ? Nu aveti probleme cu ceara sau alte mizerii cazute din stup in colector ? L-ati folosit un sezon sau e doar in faza de fabricatie ?


culiseaza una langa cealalta!
problema mizeriei e valabila si la celelalte modele(o spun din propria experienta pentru ca am si colectoare ca acesta http://beedoh.sunphoto.ro/Polen/36091068 )...depinde de familie...e important sa le lasam sa isi faca curetenie! :mrgreen:
e folosit si sunt foarte multumit, ca drept dovada am facut alte 130 :D http://beedoh.sunphoto.ro/atelier/52560295
Ultima oară modificat de calin bondaru pe 24 Noi 2011, 12:04, modificat 1 dată în total.
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde Avram Sorin » 24 Noi 2011, 12:01

D. Calin daca mai aveti mai puneti cateva poze ci din alte unghiuri .
Multumesc.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: colectorul de polen

Mesajde cristi_vidican » 24 Noi 2011, 12:07

Acum am observat care e o solutie sa nu mai cada resturile de ceara in colectorul de fund.
Aici se pot vedea mai multe poze (cam mici) cu alta varianta de colector de fund.
Interesant daca nu cumva la prin acele tuburi de iesire, nu vor intra albinele???
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:09

cristi_vidican scrie:
calin bondaru scrie:Domnule dragos va prezint eu un model de colector simplu si eficient!
Desi nu arata...e un colector de polen pe fundul stupului, format din doua placi...capacitatea in jur de 500 gr!

ps...atunci am gresit cu rosul asta dar am revopsit toate colectoarele!!!! :oops:

Cateva intrebari pentru colectorul de fund:
- Cum se face sa nu cada resturile de ceara etc din stup in sertaras?
- In cazul tratamentului cu VF, cum se obtureaza partea cu placa activa si gratia?


-am mai zis...problema curateniei e valabila la toate colectoarele!!!
-ca si in cazul stupilor cu fund anti varoua(cu o tabla); acele placi se scot, se pune tabla si fum de voie! :idea:
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:19

cristi_vidican scrie:Acum am observat care e o solutie sa nu mai cada resturile de ceara in colectorul de fund.
Aici se pot vedea mai multe poze (cam mici) cu alta varianta de colector de fund.
Interesant daca nu cumva la prin acele tuburi de iesire, nu vor intra albinele???


o intrebare pentru dumneavoastra:
daca o albina moare si cade pe fundul stupului, cele care se ocupa de curatenie pe unde o scot din stup? :idea: :lol:
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

Re: colectorul de polen

Mesajde calin bondaru » 24 Noi 2011, 12:25

Avram Sorin scrie:D. Calin daca mai aveti mai puneti cateva poze ci din alte unghiuri .
Multumesc.


momentan dor cei postat aici am: http://beedoh.sunphoto.ro/atelier
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori