Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mierea

Mesajde antal_bee » 23 Mar 2011, 22:48

http://ro.wikipedia.org/wiki/Miere cred ca multi au trecut paici dar sunt totusi si cativa care n-au facut-o
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Mierea se păstrează sute de ani

Mesajde Alexandru.Chisinau » 06 Ian 2016, 21:58

Vă salut stimați apicultori.
Mi-a apărut așa o întrebare la care parcă am răspuns și totuși nu unul exact.
Spuneți-mi vă rog ce poate face un apicultor cu mierea ce a fost păstrată ani de zile?
Întrebarea care mă frământă acum: dacă administrez la o familie în primăvară sau vară (într-un anumit interval de timp) să proceseze vreo 100kg/miere (rămasă de anul trecut) câtă miere (proaspătă) va fi posibil de scurs înapoi, știind faptul că albina mai consumă din miere în procesul prelucrării ei ?
Că se va reîmprospăta mierea asta-i la sigur dar v-a fi această miere una de calitate superioară ca orice altă miere ?
Ce efecte negative sau pozitive se pot petrece la familia în cauză ?

Mulțumesc anticipat de răspuns!
Sănătate!

Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde proapi » 06 Ian 2016, 22:03

O dai in primavara in siropul de stimulare, la mai multe familii si ai scapat de ea...astepti mierea noua la timpul ei...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 00:14

Dacă eu spre exemplu păstrez mierea pe al doilea an din cauză că nu mă mulțumește prețul cu care e întrebată în primul an sau sunt plecat după hotare, oare acum să înșir eu mierea la albine doar pentru a scăpa de ea? Îmi aduc aminte acum de spusele unui forumist (nenea Andrei după cum țin minte), a vorbit online duminica trecută câteva ore în șir, zicea că dacă le dai sirop (zahăr) la albini e ca și cum torni într-o gaură neagră (așa ceva), mai zicea că albina singură trebuie lăsată să meargă să-și culeagă hrană și câte ceva de importanța hranei sănătoase ș.a. Sirop cu miere eu le dau dacă trebuie dar să le dau eu rezervele de miere poliflor până la salcâm ?
Unii apicultori știu că-și fac rezerve de faguri cu miere în luna iunie dând albinelor sirop cu căldările în lipsa culesului.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde Shrek » 07 Ian 2016, 00:28

Si ce te face sa crezi ca "nen'tu"Andrei, pe care l-ai ascultat spune adevarul? Poate face caterinca ! Citeste prin carti, trage cu ochiul p'aici, trage cu urechea p'acolo si ia hotararea pe care o crezi ca este mai potrivita! Daca nu te poti hotara trage la sorti!
Si inca ceva! Daca ai prieteni, invita-i la tine si da-le rachie amestecata cu miere! Au sa se simta bine si nu o sa-i doara capul! Te scapi si de miere si de rachie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Mierea

Mesajde Dila Daniel » 07 Ian 2016, 00:37

Alexandru,daca mierea este pastrata in vase corespunzatoare(curate si etanse) si in conditii bune(fara lumina),care este problema de nu o vinzi la anu'?
De ce vrei "sa scapi" de ea?
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 01:51

Shrek scrie:Si ce te face sa crezi ca "nen'tu"Andrei, pe care l-ai ascultat spune adevarul? Poate face caterinca ! Citeste prin carti, trage cu ochiul p'aici, trage cu urechea p'acolo si ia hotararea pe care o crezi ca este mai potrivita! Daca nu te poti hotara trage la sorti!
Si inca ceva! Daca ai prieteni, invita-i la tine si da-le rachie amestecata cu miere! Au sa se simta bine si nu o sa-i doara capul! Te scapi si de miere si de rachie!

:D nu permite legislația să tragi la sorți, îți trebuie permis special de altfel îți pune amendă mare, dar și permisul se obține foarte greu, cel puțin așa mi-a spus azi un jurist ce m-a consultat pe gratis. :)
Eu am întrebat despre un lucru și s-a ajuns unde s-a ajuns. :?
Apropo, eu trag cu ochiul și cu urechea pe aici și pe acolo dar tot la părtășie mă trage și nu văd vreo greșeală în asta atât timp cât discutăm la subiect.
Eu nu beau rachie și nici pe alții nu-i otrăvesc cu ea.
O ghicitoare: "M-a lovit… dar nu ma doare!… M-a bătut… dar nu simt nimic! Când ma voi trezi? Mai vreau . . . !"

Dila Daniel, eu nu vreau să scap de nimic deocamdată dar mi-i interesant ce și cum mai fac apicultorii. Rușii au zicale interesante de genul:
Mierea să o scurgi dar să nu o risipești («Мед откачать, но не расточать»).
Un an mierea e în cont în bancă (în rusă sub bancă se mai zice la borcan), alt an e în stup, al treilea an e în depozit. («Один год мед на счете в банке, другой год в улье, третий год в хранилище»)
Aceste zicale mă pun pe gânduri.
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea se păstrează sute de ani

Mesajde vevidadra » 07 Ian 2016, 17:22

Alexandru.Chisinau scrie:Vă salut stimați apicultori.
Mi-a apărut așa o întrebare la care parcă am răspuns și totuși nu unul exact.
Spuneți-mi vă rog ce poate face un apicultor cu mierea ce a fost păstrată ani de zile?
Întrebarea care mă frământă acum: dacă administrez la o familie în primăvară sau vară (într-un anumit interval de timp) să proceseze vreo 100kg/miere (rămasă de anul trecut) câtă miere (proaspătă) va fi posibil de scurs înapoi, știind faptul că albina mai consumă din miere în procesul prelucrării ei ?
Că se va reîmprospăta mierea asta-i la sigur dar v-a fi această miere una de calitate superioară ca orice altă miere ?
Ce efecte negative sau pozitive se pot petrece la familia în cauză ?

Mulțumesc anticipat de răspuns!
Sănătate!

Alexandru


Alexandru salut !

Dacă mierea a fost extrasă și păstrată corespunzător mai mulți ani este păcat să faci din ea țuică. Cînd a vorbit pe you tube Ignatov Andrei a avut dreptate. Într-un filmuleț l-am completat că prelucrarea mierii de către albini a doua oară crește aproape dublu indicile de diastază al mierii. Tot în acel filmuleț am prezentat un fagure
de dimensiunea unei cutii de chibrituri, inovație de un apicultor din Ialoveni , nenea Borea. Ca să obțină acest făgurel cu calități deosebite pentru consumul copiilor el hrănea albinele cu miere. Acest făgurel a fost premiat la o expoziție din Italia și nu numai acolo. A trecut testele de analize și la laboratoare unde sa verificat diferențele de analize de miere la extragere.
Dacă ai multă miere poți să faci mai întîi o analiză generală de laborator care o să te coste pînă la 2000 lei md, sau varianta economă cu 500 kg min vîndută unui procesator de la care să ei rezultatele analizei.
Mai este o variantă cu fagurii crescuți direct în borcănașe. Acum s-au adus borcănașe patrate la baza de lîngă baia or.Chișinău. Adresa o primești la telefon.
Țuică se face în cel mai rău caz. Dacă cineva este interesat de acel făgurel îl pot posta.

Nenea Borea de la Ialoveni a participat la multe expoziții de miere din Chișinău cu cea mai mare cantitate de lăptișor de matcă și păstură uscată sub forma naturală din fagure. A procurat și inventar de extragere a păsturii și a format și o tehnologie de colectare a păsturi de pe rame.
Cu părere de rău nu am mai comunicat cu el de un an. Era foarte bolnav și nu îndrăzneam să-l deranjez.
Comunicam cu el în limba rusă. Fost aviator și care a crescut și a educat de unul singur 2 nepoți. O fată și un băiat.
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 20:26

Da, multe și interesante.
Dacă e adevărat acest lucru, și anume că dacă prelucrarea mierii crește numărul de diastază, respectiv calitatea mierii atunci se poate de ridicat prețul la astfel de miere, nu? Îți procuri un flow hive (de cela cu robinet) și vinzi miere la preț de 40 euro/kg. :D Știu că în Rusia sunt companii apicole ce își cresc reputația, încrederea cumpărătorilor prin analize ce dovedesc că mierea lor e cu un număr sănătos de diastază.
din dex online: DIASTÁZĂ ~e f. 1) Substanță organică care îndeplinește rolul de catalizator în reacțiile biochimice din organismul animalelor și plantelor, înlesnind procesele metabolice; enzimă; ferment.
Pentru cine înțelege engleza D. W. Explains Enzymes ( Rawfood Superfood ) https://www.youtube.com/watch?v=mANK1DoQIi8
M-ar interesa orice informație cu privire la făgurașii în cutiuță și în borcane. Eu am încercat cu borcănașe în iunie 2015 dar nu a mers căci am întârziat, se terminase floarea la salcâm și la măslinul rusesc (sau sălbatic, ...).
Vă rog un link la discuția de pe yt despre care ați menționat, sau poate o poză ne postați sau un link la știrea cu premierea lui deadea Borea. :) Și tehnologie de colectare a păsturi de pe rame a lui este undeva în lumea online ?
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde vevidadra » 07 Ian 2016, 20:53

Salut !

Andrei am făcut multe vizite acasă la nenea Borea iar la una din ele mi-a povestit de fagurele micuț și mi-a cadonat unul. Dar nu am insistat să-mi zică de tehnologie.
De la el am avut primul șpatel de transvazare fabricat din sîrmă de aluminiu made home. Din păcate s-a păstrat numai acest făgurel care are vre-o șase ani.
Este posibil să știe Andrei Zăgăreanu.

Sănătate !
Fişiere ataşate
rsz_20160107_193603.jpg
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 21:33

Salutare

Da, șase ani asta îi ceva deja. Mi se pare o idee bună. Trist că Andrei Zăgăreanu nu intra pe la noi pe forum.
Și totuși, mă întorc la întrebările inițiale: dacă administrez la o familie în primăvară sau vară (într-un anumit interval de timp) să proceseze vreo 100kg/miere (rămasă de anul trecut) câtă miere (proaspătă) va fi posibil de scurs înapoi, știind faptul că albina mai consumă din miere în procesul prelucrării ei ?


Multă sănătate!

Cu apreciere,
Alexandru
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde janese » 07 Ian 2016, 22:03

Alexandru.Chisinau scrie:Salutare
Și totuși, mă întorc la întrebările inițiale: dacă administrez la o familie în primăvară sau vară (într-un anumit interval de timp) să proceseze vreo 100kg/miere (rămasă de anul trecut) câtă miere (proaspătă) va fi posibil de scurs înapoi, știind faptul că albina mai consumă din miere în procesul prelucrării ei ?


depinde in ce stadiu de dezvoltare este familia
1. daca este in perioada de dezvoltare-7-8 rame albina,atunci mananca 40% din ce primeste,restul o baga in rama,dar nu trage in rame mai mult de 1 kil pe zi.
2. daca e deja familie de cules(cat de 1/2 plin cu albina ) atunci mananca 10% din ce primeste,plus ca baga in rame 3-4 kg miere pe zi. daca o indoiesti cu apa familiile mananca mai mult (la extractie: ce repui in bidon = ce ai dat - ce mananca)

ps..asa se fac fagurii in sectiuni!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 22:27

Janese, mulțumesc de răspuns exact! :)

Mă gândesc că chiar dacă albina consumă un 10% din miere oricum apicultorul câștigă prin faptul că familia se dezvoltă mai repede, mult, tare, puternic, sănătos ...

Mă gândesc să păstrez mierea până se scot granițele de peste Prut iar apoi o reîmprospătez și o vând cu borcanul sau în formă de faguri... :lol:

Sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde cantemir » 07 Ian 2016, 22:56

Alexandru.Chisinau scrie:Janese, mulțumesc de răspuns exact! :)
Mă gândesc că chiar...
Mă gândesc să păstrez mierea până se scot granițele de peste Prut iar apoi o reîmprospătez și o vând cu borcanul sau în formă de faguri... :lol: ...

Gandeste-te, tata, gandeste-te!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Mierea

Mesajde Alexandru.Chisinau » 07 Ian 2016, 23:18

Salutare
mda, puțin mi-au fost gândurile în altă parte când tapam... Și totuși poate nu ne abatem de la subiect :)
Sănătate
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Mierea

Mesajde vevidadra » 07 Ian 2016, 23:20

Alexandru am mai găsit ceva pe internet cu privire la făguraș și faguri crescuți direct în borcane la noi în Moldova :

http://deca.md/?p=4553

http://infoferma.ro/articol_1687-afacer ... orcan.html
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Următorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori