Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde gorjeanul » 27 Feb 2017, 19:01

ANZ,MADR,Primarie,data inregistrarii,data stergerii fix.pix. Banii trebuie sa ajunga la apicultorii cinstiti. Mie imi pute altceva. Stergem toate inregistrarile ,si o luam de la capat cu alte numere si alte declaratii. E nevoie de alte statistici, De la capat, alte fam de albine .alte cutii. Asa se mai sifoneaza actualul si viitorul PNA. Eu astept 30 de apicultori.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 20:12

O discutie total inutila!
Eu as ruga pe moderatori sa inchida subiectul!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 27 Feb 2017, 20:12

viorel55 scrie: In art. 55 din Regulamentul 1308/2013 se prevede ca"...trebuie sa aplice o metoda fiabila pentru a stabili,in fiecare an,in perioada 1 sept.- 31 dec.,numarul de stupi pregatiti pentru iernat,prezenti pe teritoriul lor". Ca la statul roman METODA FIABILA este compusa din doua declarari(la ANZ si Registrul Agricol), care vor da rezultate diferite asta este alta poveste. Noi am cerut tot timpul sa se renunte la declaratia catre ANZ,dar responsabilii MADR + ANZ nu vor...(cei din urma nu prea mai au obiectul muncii si se" agata" de noi).
Eu inteleg ca unii apicultori de pe aici au idei putine si fixe si isi permit sa jigneasca in lipsa unor argumente (nu vor sa citeasca nici 3 pagini- ialexandru) si de aceea ii rog sa citeasca regulamentele susmentionate,sa vada ca nu tot ce zboara se mananca....

Puteți să ne arătați și nouă , acestora cu idei puține și fixe , unde este menționat la art.55 trebuie sa aplice o metoda fiabila pentru a stabili,in fiecare an,in perioada 1 sept.- 31 dec.,numarul de stupi pregatiti pentru iernat,prezenti pe teritoriul lor".
https://www.google.ro/search?client=ubuntu&channel=fs&q=regulamentul+1308/2013&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=9Vu0WO-OBIWqU4nciNAE
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 20:41

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 27 Feb 2017, 21:03

Mulțumesc kiloz pentru lămuriri . Este vorba despre Regulamentul 1366/2015 de completare a Regulamentului UE 13o8/2013 , care este cu totul altceva decât trimiterea la art.55 din Reg.UE 1308/2013 . Când este vorba despre
trimiterea la acte legislative ,nu cred că este corect a se apela la scurtături între două regulamente date la distanță de doi ani între ele , ci indicarea precisă a actului normativ .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Hunbee » 27 Feb 2017, 21:11

Kiloz.
Nu stiu daca discutia e chiar inutila.
Cand omul sa saturat sa dea aiurea la taste si vrea sa mearga sa vorbeasca direct cu "statul" pt ca vede bulibaseala de la sedintele alea cu asociatii, sindicate, grupuri, cooperative si ce o mai fi, inseamna ca nu e inutila dicutia.
Indraznesc sa afirm ca e cea mai utila discutie de pe tot forumul asta.
Si asta pt ca ar putea rezulta in ceva faptic.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde cucubau » 27 Feb 2017, 22:33

(2) Articolul 55 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 prevede că statele membre pot
elabora, pentru sectorul apicol, programe naţionale pentru o perioadă de trei ani
("programele apicole"). Este necesar să se stabilească baza pentru alocarea contribuţiei
financiare a Uniunii către statele membre participante.


...................................................................
Dupa cate se pare nu este nici un fel de sula -n coaste din partyea UE.
Mai degraba pofta celor mari de a papa tot, iar cei mici sa ramana falamzi.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde viorel55 » 27 Feb 2017, 23:48

cucubau scrie:(2) Articolul 55 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 prevede că statele membre pot
elabora, pentru sectorul apicol, programe naţionale pentru o perioadă de trei ani
("programele apicole"). Este necesar să se stabilească baza pentru alocarea contribuţiei
financiare a Uniunii către statele membre participante.


...................................................................
Dupa cate se pare nu este nici un fel de sula -n coaste din partyea UE.
Mai degraba pofta celor mari de a papa tot, iar cei mici sa ramana falamzi.


Ppoate gasiti si forma finala rezultata in urma modificarilor aduse prin Regulamentul 1366/2015, care suna asa:

Art. 2: Metoda de determinare a numărului de stupi
Statele membre care prezintă programe naţionale pentru sectorul apicol în conformitate cu
articolul 55 din Regulamentul (UE) nr. 1308/2013 ("programe apicole") trebuie să aplice o
metodă fiabilă pentru a stabili, în fiecare an în perioada 1 septembrie-31 decembrie,
numărul de stupi pregătiţi pentru iernat, prezenţi pe teritoriul lor.


L-am luat cu copy-paste sa -l vada toti stuparii,inclusiv cei neinteresati,,neinitiati sau neafiliati carora le place sa li se dea mura-n gura.
Trebuie sa intelegeti ca unde-i lege nu-i tocmeala si ca puteti merge ... 200 nu 20 acolo unde spuneti ca vreti sa va duceti, in ziua de astazi se discuta pe legi nu pe mofturi,nu pe tupeu si nu pe frustrari.
Ultima oară modificat de viorel55 pe 27 Feb 2017, 23:59, modificat 1 dată în total.
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 27 Feb 2017, 23:52

Daca ati reusit sa cititi macar un articol as recomanda sa le cititi toate din 2004-2007 incoace poate o sa mai intelegeti cate ceva. Raspuns la ultima postare al lui cucu.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde BazzGabi » 27 Feb 2017, 23:55

viorel55 scrie:Conform art. 8 alin. (2) din Regulamentul CE nr. 1366/2015: „Alocarea fondurilor Uniunii pentru programele apicole din perioada 2017-2019 se efectueaza pe baza numarului de stupi comunicat in 2013 de catre statele membre in programele lor apicole pentru perioada 2014-2016”.
In art. 55 din Regulamentul 1308/2013 se prevede ca"...trebuie sa aplice o metoda fiabila pentru a stabili,in fiecare an,in perioada 1 sept.- 31 dec.,numarul de stupi pregatiti pentru iernat,prezenti pe teritoriul lor". Ca la statul roman METODA FIABILA este compusa din doua declarari(la ANZ si Registrul Agricol), care vor da rezultate diferite asta este alta poveste.

Am și eu o mica nelămurire, poate ma ajutați sa înțeleg. Toți apicultorii sunt obligați conform legii apiculturii sa declare stupii la registrul agricol, dsv, anz, etc. Statul prin organele sale, ma gândesc la MADR, centralizează informațiile din sistem, aduna nr de stupi și merge mai departe cu el la UE și cere bani pentru PNA. Când se aloca banii de la UE, banii aia intra în conturile MADR, care mai departe virează aceste sume asociațiilor apicole care distribuie mai departe apicultorilor din asociație care vor PNA. Vi se pare normal ca statul, MADR și asociațiile sa beneficieze de acești bani, chit ca nr de stupi centralizat doar pe asociații este mult mai mic decât cel centralizat pe toată tara. Nea Ghe care are stupii declarați la registrul Agricol și care nu face parte din nici o asociație, nu ia nici un ban deși stupii lui au contat la numărătoare când s-a mers la UE pentru ajutorul financiar. Ma gândesc ca valoarea fondurilor alocate României pentru PNA sunt mărite în mod artificial prin adăugarea la numărătoare și a stupilor celor care nu sunt în asociații sau care sunt în asociații și nu fac PNA. Când se cere cașcavalul se numără toți stupii din tara, când se împarte cașcavalul contează doar stupii celor din asociații, care fac PNA. Nu cred ca este corect.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde kiloz » 28 Feb 2017, 00:11

Nu se ia in considerare totalitatea stupilor, ci numai pe cele "inregistrate" la anz. si de aici au aparut problemele.
Crotaliere dubla,numere alocate suplimentar si cele veche neanulate. Inregistrare care nu se mai putea urmarii din cauza discontuniarii numerelor fara nici o logica.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde viorel55 » 28 Feb 2017, 00:30

Foarte corecta observatia sau nelamurirea d-v.
Banii alocati sunt pentru toti stupii care au fost luati in calcul la distribuirea lor. Numai ca pentru accesarea lor trebuie sa functionezi cu respectarea unor reguli ( DSV,registrul agricol,calificare,ANZ, forma asociativa,etc.),unele fiind imprumutate din alte tari ale UE Cine respecta regulile stabilite de cel care da banii(este un principiu al economiei capitaliste) acela primeste cine nu ... sta si se vaita ca "posmagi nu-s inmuiati" si nu intelege ca "Dumnezeu iti da ,dar nu-ti baga si in traista"(scuzati-mi folosirea acestei comparatii).Daca cineva ar indeplini conditiile legale si ar fi refuzat atunci ar fi grav. Dar multi spun ca ei nu vor pomana nimanui si ...combat asa "'dezinteresat".
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Neafiliatul » 28 Feb 2017, 07:21

viorel55 scrie:L-am luat cu copy-paste sa -l vada toti stuparii,inclusiv cei neinteresati,,neinitiati sau neafiliati carora le place sa li se dea mura-n gura.
Trebuie sa intelegeti ca unde-i lege nu-i tocmeala si ca puteti merge ... 200 nu 20 acolo unde spuneti ca vreti sa va duceti, in ziua de astazi se discuta pe legi nu pe mofturi,nu pe tupeu si nu pe frustrari.

Dacă până acum am avut impresia (greșită ) că sunteți o federație care încearcă să schimbe legislația la a cărei elaborare greșită , neconformă cu realitățile țării noastre , a fost părtașă , crezând vă interesează părerile tuturor
apicultorilor , postările dvs. din ultimele zile ,denotă contrariul . Încercați să deveniți tătucul apiculturii , cu metode apropiate de cele ale altei asociații și SAR , cu o aroganță și un tupeu care se amplifică de la o postare la alta .
Fiți liniștiți , nu o să vă mai băgăm în seamă , iar cu legislația proastă pe care o girați , o să ne luptăm așa cum face întreaga țară cu legile proaste .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde daffid mihailov » 28 Feb 2017, 08:09

Dupa ce au fost N institutii care sa elaboreze numere, s-au gandit cum sa le stearga acum ca sa de alte numere, ca s-ar putea sa nu isi mai justifice existenta. :lol: Apoi ganditi-va si la veterinari, si ei trebuie sa traiasca. Deci s-au bagat medicamentele numai cu reteta. Se putea altfel? Si ne-au umplut de paduchi. Asociatiile ce au zis? A, da, numerele e urgenta acum.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ROMAPIS : Ordinul 119/2011 va fi modificat substantial

Mesajde Hunbee » 28 Feb 2017, 09:43

Viorel 55, fara suparare dar...
Faza cu "unde-i lege nu-i tocmeala" este comunistoido-fascista si se aplica de smecheri la fraieri.
Si in generel chiar funchioneaza... In coreea de nord, rusia, iran, etc.
Problema e ca noi cam stim ca daca legea e idioata si nedreapta ne cam putem tocmi. Defapt putem sa o schimbam cu totul.
Viz a viz de retorica cu texte f stufoase si cu multe numere si coduri si prescurtari sa stiti ca nu ne sperie prea tare.
Noi suntem apicultori, nu juristi.
Stim una si buna.
Simplificati birocratia ca oricum se fura si cu stampilele si documentele cerute,
Controlati chimizarea agriculturi, controlati piata/importul de miere si dezvoltati baza melifera.
Ca acum ue, mue, madr, pdsr, anrz, ca directiva, ca programul ca nu stiu ce...
Treaba birocratilor sa o gandeasca, ca de aia sunt acolo. E profesia lor, nu a mea. Eu fac miere, ei sa implementeze legislatia.
Toti trebuie sa fim acum juristi si experti in legislatie europeana?Nu.
Nici "reprezentatii" care merg la intalnirile alea nu sunt.
Ei doar stiu ca placute, panouri, bucfast, carpatina, multiplicare, minimis, cutii.
Ultima oară modificat de Hunbee pe 28 Feb 2017, 10:01, modificat 1 dată în total.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron