Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: suflanta pentru albine

Mesajde octavianpopescu » 17 Noi 2017, 15:07

Cu banii pe care ii dai pe un logan nou care sa aiba aceleasi optiuni ca si golfu iti iei un golf aproape nou. :D deci automat un golf vechi decat un logan nou.
Facand paralela,mie mi-e frica sa nu aiba vre-un defect ascuns.ea arata tipla...
Cat te-a dus pe tine atomizorul?!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: suflanta pentru albine

Mesajde cristi_vidican » 17 Noi 2017, 15:36

Eu am ales Golful nou luat la promoție. ;)
Am dat pe un SR 430 cam 1700 lei.
L-am luat și pentru pomi.
Am gândit că e o sculă pentru mulți ani și am luat o marcă care să-mi ofere încredere.
Sunt sătul de scule ieftine, care după 2-3 ani le schimbi și trebuie să iei tot ceva bun.

Acum suflantele în general nu sunt scule foarte folosite.
Decât dacă le cumperi de la constructorii de drumuri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: suflanta pentru albine

Mesajde Balian » 17 Noi 2017, 16:30

cristi_vidican scrie:Sunt sătul de scule ieftine, care după 2-3 ani le schimbi și trebuie să iei tot ceva bun.

Perfect adevărat! Dar dacă ești la început și ai priorități mai importante care nu lasă să iei sculă de calitate, pentru o perioadă merge și ieftin. Sau -- nu iei Hilti pentru 3 găuri pe an prin jurul casei. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: suflanta pentru albine

Mesajde mausica » 17 Noi 2017, 22:33

Eu am un atomizor Stihl de vreo 2-3 ani ...merge ca in prima zi
Pe lg munca in stupina mai face treaba prin 4 livezi.(unele de 100 de pomi...altele de 50)si nu m-a lasat la greu niciodata.
Adevarat ca a costat ceva bani....peste 1500 ron dar nu am ce sa ii reprosez.
Si imi aduc aminte cand i-am zis la CV atunci ca am luat ca parca nu era foarte incantat.. ;)
PS : daca ar fi sa iau din nou tot scula asta as lua
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: suflanta pentru albine

Mesajde octavianpopescu » 17 Noi 2017, 23:21

Ideea e ca m-am apucat de albine cu gandu sa mai aduc un ban in casa...pana acum nu prea s-a implinit visu...deja am bagat destul.in orice caz nu dau 17 mil pe ea.o folosesc de maxim 5 ori pe an maxim cate 3 ore.in total 15 ore pe an.maxim.la floare anu asta am suflat cu una electrica de mana.a mers si cu aia,numai ca trebuie notor.daca mai stau sa ma gandesc mult imi iau una de 2-3 mil de mana :lol:
Sunt cam zgarcit,dar nu ai ce sa faci cand ai 2 copii in intretinere,si vine si al treilea...
De asta intrebasem noua sau sh...din ce am mai vb am fost sfatuit sa iau totusi noua ca sh nu sti ce prinzi..
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: suflanta pentru albine

Mesajde Balian » 18 Noi 2017, 07:25

octavianpopescu scrie:Ideea e ca m-am apucat de albine cu gandu sa mai aduc un ban in casa...pana acum nu prea s-a implinit visu...deja am bagat destul. In orice caz nu dau 17 mil pe ea.o folosesc de maxim 5 ori pe an maxim cate 3 ore.in total 15 ore pe an.maxim.Sunt cam zgarcit,dar nu ai ce sa faci cand ai 2 copii in intretinere,si vine si al treilea...
De asta intrebasem noua sau sh...din ce am mai vb am fost sfatuit sa iau totusi noua ca sh nu sti ce prinzi..

La început de drum n-ai ce face trebuie investit, dar gândit rațional. Cine are 2-3 copii trebuie să trăiască calculat. :D
Calculat și potrivit la mărimea stupinei. Eu folosesc la 80-90 de urdinișe vara un amărât generator pe benzină sh și un mai amărât apirator de praf (pe gratis) de tipul aceea care intr-o parte aspira celălalt sufla "praf" :lol: , tăiat în două să rămână numai partea de motor, și merge de vreo 3-4 ani fără probleme. În plus generatorul îl pot folosi la orice lucrare în stupină sau în alte parte care necesită curent 220V. :idea:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: suflanta pentru albine

Mesajde cristi_vidican » 18 Noi 2017, 12:57

octavianpopescu scrie:Ideea e ca m-am apucat de albine cu gandu sa mai aduc un ban in casa...

Atunci ia unul no-name dar la care să ai acces la service care să te scape în caz de nevoie.
Oricum, să știi până anul acesta am dat la perie de numa. Și n-am murit. :lol:
Că vreau să fiu mai comod, atunci scot din buzunar.

P.S. Avantajul meu a fost că n-am băgat bani din casă, n-am fost forțat să bag bani în casă. Nevasta câștiga dublu ca mine (nu era prea greu) așa că eu eram liniștit. ;)
Acum situația e invers, așa că mai deturnez ceva din profit în casă. Partea bună e că am făcut multe investiții în epoca de aur.
P.S.S. Mă uit la cei care sunt cu 2,3,10 pași înaintea mea. Și, știi ce vă? Investesc de numa. Treceri la macarale, apoi la containere, apoi la hală autorizată DSV, apoi la sute de stupi, apoi la linii automatizate, hale de iernat, faguri de plastic, stivuitoare etc. Și nimeni nu se mai oprește. Vai, ce mă așteaptă!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: suflanta pentru albine

Mesajde Balian » 18 Noi 2017, 13:26

cristi_vidican scrie: Și nimeni nu se mai oprește. Vai, ce mă așteaptă!

Planurile ne țin în viață. Execuția ne cam ruinează câteodată. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Re: suflanta pentru albine

Mesajde cristi_vidican » 08 Feb 2019, 09:02

unii se price să inventeze lucruri de mult abandonate :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 37 vizitatori