Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stup model nou

Mesajde Aurel1959 » 02 Mar 2018, 00:11

Parerea mea e ca plcajul nu rezista bine la umezeala, fie ca e la interior sau exterior, ceva umiditate tot va fi si se exfoliaza.Doar daca folosesti tego, dar si ala in timp se desfac straturile si este cam scump.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Stup model nou

Mesajde Closcutz » 02 Mar 2018, 00:31

La rama te sabotezi singur dc optezi pt o dimensiune dupa capul tau!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Stup model nou

Mesajde teinegru64 » 02 Mar 2018, 02:18

Acum vreo zece ani...cand credeam ca am apicultura la degetul mic....Dragos 2006 a zis... ME.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stup model nou

Mesajde teinegru64 » 02 Mar 2018, 08:05

dan pescarul scrie:
teinegru64 scrie:Acum vreo zece ani...cand credeam ca am apicultura la degetul mic....Dragos 2006 a zis... ME.

Rama e prea lungă, după mine.

Esti fratele meu.De MEA. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stup model nou

Mesajde Balian » 02 Mar 2018, 13:20

dan pescarul scrie:Vă supun atenţiei un model de stup la care mă gândesc de 3 ani, după ce am văzut cum iernează albinele în stupi de polistiren extrudat.Aş vrea să confectionez stupul din placaj de exterior de 5 mm grosime,iar spaţiul interior să fie de 20 mm.Acest spaţiu va fi ocupat cu polistiren extrudat de 20 mm.Pe marginile panourilor voi fixa stinghii de lemn de 20 mm grosime şi 30mm înălțime, cu rol de rigidizare a panourilor şi de distanțiere, atit stinghiile cît şi polistirenul si panourile vor fi fixate cu adeziv si suruburi pentru a se realiza panourile sandwich, care vor fi etanşe la exterior.Fundul va fi mobil, plin, din lemn de 30 mm grosime,cu un spatiu de 20/10 cm cu sită de ventilatie.Ramele mă gândesc să le modific astfel încât să aibă la interior 300x300 mm.Numărul lor poate fi de 9 sau 10, astfel încât să poată fi ținute in cuib atît în pat cald cît şi in pat rece, ca la stupul vertical cu 12 rame.Corpurile trebuie să permită trecerea albinelor cu usurinţă in perioada de iernare dintr-un corp in altul.Cred că 3 corpuri, poate 4, ar fi necesare pentru sezonul activ, de cules, iar iernarea se poate face pe două corpuri.
Ce parere aveţi? A mai incercat să folosească placajul pentru stupi? Cum rezistă ? Interacționează adezivul din placaj cu mierea, asta e mai mare temere a mea? Mă gindesc şi să plachez stupi din lemn cu poliester extrudat si să vin la exterior cu placaj, tocmai pentru a nu influenţa cumva adezivul din placaj albinele.
Ce spuneţi despre ramă?
Acum plec să dau zăpada jos de la stupi, dar vă astept comentariile, cît mai argumentate.Multumesc anticipat.


Dacă întrebați mai spun și eu o părere.
Clima României este tot mai caldă, și izolația stupului poate nu pentru iarnă mai mult pentru vară va da de gândit.
--------
Dacă vă referiți de placaj multistrat de orice fel nu este indicat pentru exterior. Orice vopsea ați aplica pe ea.
Dacă tot vreți să izolați cu polistiren, eu aș propune corp simplu din scândură de brad, șipci de 20x30mm la muchii și la colțuri și locul rămas gol placat cu polistiren. Izolație pusă în interior ar fi ca polistiren pe interiorul casei. 100% mucegai sub izolație.
----------
Legat de stupul amintit. O familie bine dezvoltată după literatura de specialitate, dar vedem și noi din experiență are nevoie de 100-120 litri volum. Cine folosește izgonitoare peste 120, deoarece un corp este gol. Din calcule iese cu rama 300x300mm 3 corpuri. Tehnologic este puțin deci 4. Cu izgonitor 5. Asta înseamnă 340 x 5=1700mm. Prea mult pentru o suprafață de sprijin așa mic. Lucrezi prea sus necesitate picior mic sau deloc. Care ridică problema cu vegetația la urdiniș.
Dimensiunile ramelor nu degeaba sunt cum sunt. Ca să scazi înălțimea, trebuie lungită lețul ramei (STAS Dadant 470mm).
Cel mai răspândit sistem este ME. Dar nu se combină bine cu Dadant. (3/4D) Pentru acest inconvenient s-a ales 1/2D în magazii. Sau și în cuib la MER. :D
În viitorul (părerea mea) se va opta pe sisteme cu rame egale.
Pentru diviziunea mai mare se va alege înălțimi mai reduse a corpurilor. Reduse, că așa se poate urmări mai bine dezvoltarea și restrângerea familiei, și greutate corpurilor pline cu miere va fi acceptabilă.
Fundul este bine să fie detașabil, dar cu gratie sau sită pe toată suprafață, ca să puteți folosi colector de polen de fund, aerisire f bună în timpul transportului și posibilității închiderii familiei la stropiri.
PS: Ca să întreb și eu ceva. Ce beneficiu are alternarea pat rece, cald la corpuri suprapuse? În afară de o zăpăcește familia la maxim.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stup model nou

Mesajde cucubau » 03 Mar 2018, 09:07

Nivelul maxim de dezvoltare al unei famili, nivel de la care roiește este dat de genetica sa, nivelul minim este dat de spațiul existent și de modelul de stup.
Forma spțiului în care matca pontează este apropiat de sferă. Deci într-un corp cu latură mică va încăpea o sferă cu rază mică.
Alfel spus cu cât este cutia mai mică cu atât roiește mai repede familia respectivă.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Stup model nou

Mesajde peterneamt » 12 Feb 2020, 16:32

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stup model nou

Mesajde DoarEu » 13 Feb 2020, 03:56

Nu mai incercati sa infofoliti stupii si sa-i izolati cu fel de fel de materiale.
Am avut 18 dadanti,ramasi pe vatra de acasa.Facuti din scandura de 30mm.Din astia 18,6 au fost vopsiti cu alb,6 cu culori inchise si 6 nevopsiti/dati cu ulei de in.
Dat fiind faptul ca vatra asta e mai rece decat cealalta,am avut probleme in pozitionarea ghemului.Adica:
Cei care au avut stupii vopsiti in culori inchise,se incalzeau foarte usor la cea mai mica raza de soare.Asta a influentat in bine pozitionarea ghemului.Ghemul s-a format spre urdinis,sub miere , cum este normal(folosesc pat rece la toti stupii)
Cei vopsiti in alb,au avut ghemul fix in mijlocul ramelor.La familiile puternice nu ar fii asa o problema,dar la cele mai mici ghemul cand ajunge sus o ia ori in spate,ori in fata si deci poate manca doar jumate din mierea lasata de mine.Ajunge la lemn si ...kaput.
La cei nevopsiti,situatia a fost putin mai buna,in sensul ca ghemul s-a mutat cu primul zbor de curatire,spre fata stupului,neajungand sus la speteaza unde a fost pana atunci(in centru).
Nici la zborul de curatire nu prea au iesit cei vopsiti in alb/nevopsiti , a trebuit sa le iau capacele sa "simta ce e afara"(erau totusi 15 grade, la umbra,ceilalti deja incepusera sa isi faca curat,cei albi/nevopsiti erau intr-un semi-ghem)
Mai observasem chestia asta si inainte,si de asta am facut "experimentul" asta,ca sa ma lamuresc pe deplin.
De atunci,toti stupii sunt facuti din scandura subtire,preferabil 20mm,doar fata fiind vopsita in culori inchise,iar spatele si lateralele vopsite cu alb.
Iernez cu un sac de rafie peste rame,ziare/paturica/pasla,depinde ce am la indemana,si cu urdinis superior.
Stupii ierneaza foarte bine in configuratia asta.
Acestea fiind spuse,in opinia mea,nu merita acea izolatie la care v-ati gandit,cea mai buna varianta fiind cu scandura subtire si vopsea.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Stup model nou

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Feb 2020, 10:38

Daca se pune acea izolatie de polistiren intre 2 pereti din lemn acolo vor urca furnicile, vor roade polistirenul si se vor cuibari acolo.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Stup model nou

Mesajde Balian » 13 Feb 2020, 11:48

Am ținut albine mai bine de 35 de ani în stupi orizontale cu pereți duble.
Cu nimica nu au fost mai buni decât MER-i de acum cu pereți de 20mm.
E drept și clima era altfel. Trebuie să ne adaptăm la condițiile de azi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stup model nou

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 13 Feb 2020, 12:20

Eu mai am si acum cativa stupi orizontali cu pereti dubli in care tin albine. Sunt din primii ani de apicultura. Cu ceva ani in urma furnicile cuibarite intre peretii unui astfel de stup au ros scandura de 4 cm si au facut gaura pana in interior. :) Singurul avantaj fata de stupii cu pereti simpli e faptul ca la iernare consumul e ceva mai mic. Fiecare model de stup are avantaje si dezavantaje. Nici un model nu este perfect. In functie de tipul de apicultura pe care dorim sa o practicam trebuie ales modelul care necesita cat mai putina manopera din partea apicultorului.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori