Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: centrifuga

Mesajde vdingo11 » 26 Feb 2019, 09:52

3 intrebari:
1. am vazut ca exista centrifugi la care scrie cos din inox alimentar (la altele scrie doar inox). Se poate deosebi inoxul alimentar de cel nealimentar? Conteaza acest lucru la o centrifuga?
2. este vreun dezavantaj pentru caneaua din metal?
3. am vazut candva un post in care era prezentat un link cu o persoana din suceava care ar vinde centrifuge bune la preturi rezonabile. Aveti idee care este user-ul ca sunt mai multi care vand in suceava si evident diverse modele.
Multumesc.
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: centrifuga

Mesajde vdingo11 » 26 Feb 2019, 14:14

In plus ce inseamna "rame combinate , reversibile "
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 27 Feb 2019, 15:50

1. Este care lrinde magnetu ...este care nu. Daca e din inox e ok.
2. Conteaza. Va rezista mai bine in timp si nu vei avea scurgeri de miere
3. Cauta pe olx
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde vdingo11 » 28 Feb 2019, 11:35

mausica scrie:1. Este care lrinde magnetu ...este care nu.

Deci care prinde magnetul cel alimentar sau nealimentar?
mausica scrie: Daca e din inox e ok.

Deci daca este din inox (ca o fi el alimentar sau nealimentar) este foarte bun si nu are sens sa mai despic firul in patru?
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 01 Mar 2019, 01:38

Eu nu prea ma mai ia dupa proba magnetului.
Cand am achizitionat prima centrifuga eram pe la Novi-Sad si umblan cu magnetu dupa mine si puneam pe scule :lol: :lol:
Eu personal cumpar marfa de la firme consacrate....adica vrei centrifuga : mergi pe Konigin,Lyson,Rodax....si ai calitate(am dat un exemplu doar). Dar aceste firma au tot ce tine de apicultura .....normal cu preturi diferite intre ele.
Cat despre marfa di alte parti.......nu ma pot pronunta ca nu am avut.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 01 Mar 2019, 01:42

Despica tu cate fire vrei. Uite raspunsul ce te intere ;)

DESPRE INOX SI MAGNETISMUL INOXULUI

Otelul inoxidabil (inox) este un aliaj pe baza de fier ce contine minim 11% crom pentru a-i asigura rezistenta la rugina si coroziune. Desi denumirea (inoxidabil) ne-ar sugera ca acest material nu se oxideaza, adevarul este ca inoxul se oxideaza, insa mult mai lent si intr-un timp mai indelungat. Inoxul 18/10 este cunoscut sub aceasta denumire datorita compozitiei sale, el conţinand 18% crom şi 10% nichel. Cromul este un element ce face ca aliajul sa fie extrem de rezistent, dur si durabil in timp. Nichelul este cel ce protejeaza aliajul de coroziune (rugină), suprafata fiind mult mai neteda si fiind neporoasa. Oţelul crom-nichel 18/10 se foloseste in special pentru oale, tigai, vase de gatit in general, dar si pentru tacamuri.Despre mitul cu privire la testarea inoxului de buna calitate cu un magnet:- Daca magnetul adera atunci inoxul este de proasta calitate- Daca magnetul nu adera atunci inoxul este de foarte buna calitate In primul rand, trebuie sa mentionam ca exista mai multe tipuri de inox, fiecare fiind folosit intr-o anumita industrie, conform caracteristicilor propii: Inox Feritic – (clasa AISI 430) inox magnetic cu continut redus de carbon. Deosebit de rezistent la rugina, acesta este folosit mai ales la echipamentele de bucatarie (usi de frigider, usi de cuptor, mese de lucru). Inox Austenitic – (clasa AISI 201, 304) inox nemagnetic deosebit de rezistent la tem-peraturi ridicate, rugina si coroziune, folosit la majoritatea vaselor de gatit. Clasa 304 de inox austenitic este cunoscuta sub denumirea generica de „inox alimentar” deoarece este utilizata preponderent in aceasta industrie. Pe de alta parte, clasele de inox austenitic utilizate la obtinerea de articole presate pot crapa in timpul procesului de presare – lucru care poate fi evitat doar daca sunt special formu-late pentru a fi usor magnetice. Luam in calcul si faptul ca, pentru a putea fi utilizate pe plitele cu inductie, toate vasele din inox au nevoie de o baza magnetica: asadar baza exterioara a vasului va fi magnetica chiar daca peretii vasului sunt nemagnetici. Inox Martensitic – inox magnetic cu continut de carbon, 12% crom si nivel redus de nichel. Are o duritate foarte ridicata. Inox Duplex – inox magnetic, ce contine crom si molibden, este utilizat datorita rezisten-tei la coroziune la temperaturi foarte ridicate.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde Shrek » 01 Mar 2019, 01:50

Este o prostie cu magnetul pe inox, alimentar sau nu, ironic pentru etc. O centrifuga de inox nu va oxida ( coroda) pe timpul unei vieți de om. Si cand nu vom mai fi, urmașii o vand ori o arunca! Deci pune mana si cumpara una de cati bani ai, fie si second hand. Se poate discuta daca este mai bine sa iei reversibila, radiala, tangentiala, electrica, automatizata, etc....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: centrifuga

Mesajde mausica » 03 Mar 2019, 17:45

Shrek scrie:Este o prostie cu magnetul pe inox, alimentar sau nu, ironic pentru etc. O centrifuga de inox nu va oxida ( coroda) pe timpul unei vieți de om. Si cand nu vom mai fi, urmașii o vand ori o arunca! Deci pune mana si cumpara una de cati bani ai, fie si second hand. Se poate discuta daca este mai bine sa iei reversibila, radiala, tangentiala, electrica, automatizata, etc....

Exact !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: centrifuga

Mesajde vdingo11 » 29 Apr 2019, 16:10

cristi_vidican scrie:Un prieten vrea să-și cumpere o centrifugă similară cu cea din poză.
are cineva așa ceva? Cum se comportă?

45704129_1_644x461_centrifuga-apicola-reversibila-4-rame-inox-noua-ucraina-suceava_rev015.jpg
45704129_1_644x461_centrifuga-apicola-reversibila-4-rame-inox-noua-ucraina-suceava_rev015.jpg (24.76 KiB) Vizualizat de 6943 ori

Imi poate spune cineva daca acest tip de centrifuga este bun (modelul ucraina)?
Din pacate nu am prin zona sa vad una in realitate si singura solutie ar fi comanda pe net.
In plus ma intereseaza daca piesele prin care este prins mecanismul de roture este din plastic sau din metal?
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: centrifuga

Mesajde Closcutz » 29 Apr 2019, 17:04

Astea îmi par cu mecanism din plastic. Am văzut la cineva noua cu mecanism de plastic și era foarte slabă calitativ. In schimb am văzut una pe 4 rame tangențială, cu vopsea verde cam pe la 1500 lei; chiar își merita banii din plin!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori