Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inmatriculare remorca

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2019, 16:01

Am o remorca, cumparata acum 3 ani. Nu am mai primit nici astazi certificatul fiscal, in rest am toate actele + contract de vanzare cumparare.
Nu reusesc sa dau de proprietar(este plecat in Anglia).
Exista o sansa sa o inmatriculez?
Remorca este un pongrats, de 2 x 1 metru si este aproape noua.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde Cristian IONITA » 13 Iun 2019, 17:29

cel mai simplu ar fi sa o foloseste asa ... poti face rca ... amenzi nu prea au cum sa curga catre fostul propietar, etc

o alta varianta .... sa te duci tu la administratia fiscala a fostului propietar si cu metone "ortodoxe" gen impins un borcan de miere sa obtii emiterea certificatului .... fi pregatit sa platesti si probabile impozite restante

bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2019, 18:35

Cristian IONITA scrie:cel mai simplu ar fi sa o foloseste asa ... poti face rca ... amenzi nu prea au cum sa curga catre fostul propietar, etc

o alta varianta .... sa te duci tu la administratia fiscala a fostului propietar si cu metone "ortodoxe" gen impins un borcan de miere sa obtii emiterea certificatului .... fi pregatit sa platesti si probabile impozite restante

bafta


Pot sa-i fac ITP-ul fara sa fie pe numele meu? Doar cu contractul de vanzare cumparare? ... hmm, posibil sa mearga asa si pana dau de proprietar(Este de prin Zorleni, pe langa Barlad in caz ca sunt apicultori aici pe forum de prin zona) sa o pot folosi, mi-ar fi de mare ajutor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde cristi_vidican » 13 Iun 2019, 18:43

jonny_it scrie:
Pot sa-i fac ITP-ul fara sa fie pe numele meu? Doar cu contractul de vanzare cumparare? ... hmm, posibil sa mearga asa si pana dau de proprietar(Este de prin Zorleni, pe langa Barlad in caz ca sunt apicultori aici pe forum de prin zona) sa o pot folosi, mi-ar fi de mare ajutor.

La ITP ai nevoie de cartea de identitate, talonul și CI a proprietarului
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2019, 18:48

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:
Pot sa-i fac ITP-ul fara sa fie pe numele meu? Doar cu contractul de vanzare cumparare? ... hmm, posibil sa mearga asa si pana dau de proprietar(Este de prin Zorleni, pe langa Barlad in caz ca sunt apicultori aici pe forum de prin zona) sa o pot folosi, mi-ar fi de mare ajutor.

La ITP ai nevoie de cartea de identitate, talonul și CI a proprietarului


Adica a vanzatorului ... nu merge cu contractul de vanzare cumparare? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde cristi_vidican » 13 Iun 2019, 19:01

jonny_it scrie:Adica a vanzatorului ... nu merge cu contractul de vanzare cumparare? :)


Nu știu, cel mai bine e să întrebi la un service ITP. Din ăla fără fițe, care te întoarce că e ușa de la mașină zgâriată
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2019, 19:31

cristi_vidican scrie:Nu știu, cel mai bine e să întrebi la un service ITP. Din ăla fără fițe, care te întoarce că e ușa de la mașină zgâriată


Incerc si va anunt ce am rezolvat. Multumesc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde Cristian IONITA » 13 Iun 2019, 19:54

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:
Pot sa-i fac ITP-ul fara sa fie pe numele meu? Doar cu contractul de vanzare cumparare? ... hmm, posibil sa mearga asa si pana dau de proprietar(Este de prin Zorleni, pe langa Barlad in caz ca sunt apicultori aici pe forum de prin zona) sa o pot folosi, mi-ar fi de mare ajutor.

La ITP ai nevoie de cartea de identitate, talonul și CI a proprietarului



Incorect .... ai nevoie de civ, talon si ci al persoanei care se prezinta ... de ani de zile conduc 2 masini ale unui bun prieten si itpurile au fost facute in acest fel.

Exista insa un pericol ... ca vanzatorul sa fi radiat remorca ... si practit tu acum circuli cu un vehicul neinmatriculat .. dar putin probabil ... impozitul este de cativa lei pe an ... nu cred ca se complica cineva ptr atata lucru
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde jonny_it » 13 Iun 2019, 20:12

Cristian IONITA scrie:

Incorect .... ai nevoie de civ, talon si ci al persoanei care se prezinta ... de ani de zile conduc 2 masini ale unui bun prieten si itpurile au fost facute in acest fel.

Exista insa un pericol ... ca vanzatorul sa fi radiat remorca ... si practit tu acum circuli cu un vehicul neinmatriculat .. dar putin probabil ... impozitul este de cativa lei pe an ... nu cred ca se complica cineva ptr atata lucru


Am verificat la politie si nu este radiata.
Oricum trebuie sa o transport pe plantforma pana la ITP.
In august mai incerc odata sa il gasesc pe proprietat, poate vine in concediu. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde florin trintoru » 13 Iun 2019, 21:44

Am pățit și eu la fel am luat o remorcă pe încredere ,cu prelata foarte ok ,am circulat citiva ani cu ea pe numele altuia ,am dat 200 euro,am folosito și am tot insistat sa fac actele pe numele meu ,cel care a vinduto a luat-o de la altul care nu vroia să mai facă actele cu el erau certați ,am vinduto și eu tot cu 200 euro ,mai am prelata și cadrul deoarece nu erau în acte ,era o Stema 750 am făcut ITP fara carte dar cu greu,aveam doar certificat
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Inmatriculare remorca

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iun 2019, 09:35

florin .... situatiile sunt comparabile dar nu identice, jonny are actele remorcii (banuiesc ca inclusiv "cartea") iar in aceste conditii nu are nici un impediment ptr a face ITPul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori