Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde varza » 30 Iun 2019, 18:18

Salutari tuturor. Azi am observat faptul ca varachetul pe care il am este cristalizat. Doream sa efectuez cateva teste pentru paduchi in aceasta perioada dar din aceasta cauza nu m-am incumetat inca. Doresc sa intreb daca pot inlocui varachetul cu scabatox pentru efectuarea de tratament prin fitile si cate picaturi trebuie puse la un stup pe 10/12 rame? De asemenea nu sunt foarte la curent cu legislatia dar cautand online am observat faptul ca mai nou sunt cerute pentru eliberarea varachetului acte privitor la inregistrarea stupinei. Mai exact sunt necesare aceste acte cand merg la apicola sa elibereze varachet sau la comenzile online sau nu? La unele am vazut ca trebuie la altele nu scria :)). Magazinul cel mai apropiat apicola ar fi la 60 km de mine dar daca pot rezolva cu scabatox parca nu as merge pana la apicola . Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde Closcutz » 01 Iul 2019, 06:55

Poți orice! Numai că în această perioadă este plin cules( tei, floarea soarelui, poliflora) există și suprafețe mari cu puiet în stupi iar tratamentul nu este nici eficient, dar nici macar recomandat daca îți respecți clienții și te respecți și pe tine!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde varza » 01 Iul 2019, 08:27

Salut. Din pacate eu nu am cules in aceasta perioada intucat nu am floarea soarelui si de acum incolo ce aduna va ramane in stup. Zona pe care o am nu ofera cules decat pana le salcam si putin dupa la tei. Nu cunosc inca cate picaturi sa adaug la tratament cu scabatox. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde DoarEu » 14 Iul 2019, 22:12

Ai grija la aprinderea fitilului,pe langa faptul ca poate sa se stinga cand ajunge la scabatox,poate sa se aprinda si sa arda cu flacara.Rezultat:Eficienta 0 + albine parlite,daca nu mai rau.Daca dai cu varojetul,nicio grija.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde marco68 » 20 Iul 2019, 13:04

Tratamentul cu scabatox nu se face prin fumigatie(fitil aprins) ci prin evaporare (fitil imbibat si lasat in stup.Scabatoxul se amesteca bine cu ulei de floarea soarelui in anumite cantitati si fitilele imbibate cu amestestul respectiv se atirna printre rame, sau se aseaza pe rame, si se lasa trei saptamini.Evaporarea lenta a amitrazului din scabatox curata varoua .De moment nu stiu efecte secundare, metoda fiind destul de noua.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 198
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde paul » 24 Iul 2019, 20:56

Legat de Scabatox ... stiam ceva de o concentratie obtinuta din 50 ml. scabatox si 400 ml. ulei de floarea scoarelui ? Este corecta concentratia ? Cate fitile de mop pot impregna cu 900 ml. solutie (800 ml. ulei + 100 ml. scabatox), aproximativ ?
Fitilele impregnate se administreaza functie de volumul lazii sau functie de nr. de rame acoperite cu albina si mai ales cate fitile raportat la volum sau nr. rame ( de ex, daca ne referim la volum, la o lada de 10 rame, x fitile, daca ne referim la nr. de rame, sa zicem un fitil la y rame acoperite cu albina )?
Este obligatoriu ca dupa administrare 3 saptamani sa nu mai deschidem lada ?
Am pus cam multe intrebari deoarece am mai pus eu fitile impregnate cu scabatox in diferite concentratii si in numar variabil si ... nu-s prea convins daca am procedat bine, iar in ceea ce priveste rezultatele sunt si mai putin convins ! ;)
Multumesc frumos pentru raspunsuri ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde ignatov andrei » 25 Iul 2019, 01:39

varza scrie:Salutari tuturor. Azi am observat faptul ca varachetul pe care il am este cristalizat.


Deja esti un mare trancalau "necunoscut"...
De ce nu cumperi alt Varachet, inainte de a manca ciuperci...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde ignatov andrei » 25 Iul 2019, 01:43

varza scrie:Salutari tuturor. Azi am observat faptul ca varachetul pe care il am este cristalizat. Doream sa efectuez cateva teste pentru paduchi in aceasta perioada dar din aceasta cauza nu m-am incumetat inca. Doresc sa intreb daca pot inlocui varachetul cu scabatox pentru efectuarea de tratament prin fitile si cate picaturi trebuie puse la un stup pe 10/12 rame? De asemenea nu sunt foarte la curent cu legislatia dar cautand online am observat faptul ca mai nou sunt cerute pentru eliberarea varachetului acte privitor la inregistrarea stupinei. Mai exact sunt necesare aceste acte cand merg la apicola sa elibereze varachet sau la comenzile online sau nu? La unele am vazut ca trebuie la altele nu scria :)). Magazinul cel mai apropiat apicola ar fi la 60 km de mine dar daca pot rezolva cu scabatox parca nu as merge pana la apicola . Multumesc


Te mananca in Kur sa mai si faci propaganda prosteasca..Toti cumpara Varachet, numai o nulitate anonima ca tine nu poate...!!! :lol:
Nu crezi ca ar fi fost mai frumos sa spui cine esti - cu adevarat - si sa nu mai mananci la... zi-i tu cum se cheama...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde teinegru64 » 25 Iul 2019, 08:14

Daca folosesc varatraaz...risc sa mănânc ceva?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde Balian » 25 Iul 2019, 09:39

Substanța activă la Varatraz și la Scabatox este același, acaricidul amitraz.
100ml Varatraz conține 15 mg (?) amitraz și excipienţi (Alchilbenzensulfonat, Trietanolamină,
Polisorbat 80, Alcool izopropilic, Xilen), q.s.ad... 100 mg
https://www.prisacadobrogea.ro/cumpara/ ... at-7343898
100ml Scabatox conține 12,5g amitraz și aceeași excipienți
http://totalvet.ro/produs/scabatox-100-ml/
100ml Varachet forte conține 20g amitraz și 24g tau-fluvalinat
http://www.apicris.ro/varachet-forte
Când era schimbat Varachetul simplu cu Varachet-forte a fost introdus tau-fluvalinatul în compoziție
pentru a combate acarapis woodi, păduche de trahee.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pot inlocui varachetul cu scabatox la tratamentele AV?!

Mesajde teinegru64 » 25 Iul 2019, 11:51

O veste bună.Eu credeam ca vizau si braula.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori